Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua, Nu mai stiu ce sa fac, la nastere nepotelul meu avea nota 1 la 5 minute si nota 5 la 8 minute/Toate bune si frumoase pana la varsta de 2 ani si 2 luni.Atunci a inceput a se trezi noaptea ,tinea ochii deschisi fixati pe un punc fix si se juca cu manutele cum fac bebelusi mici se agita cu ele si de 0-data se speria si incepea sa planga foarte tare.Am fost internata la spital si i sa facut toate analizele. Am facut si RMN si a iesit ca ar avea posibil o leziune la creier partea stanga/Acum este sub tratament la un medic particular.Dar nu functioneaza nici un trat.Acum i la schimbat pt a 4 oara.A inceput sa se joace cu mainile si ziua ,nu mai plange se rade ,asta a vazut si acum cand am fost din nou la medic,a inceput sa se joace cat state-am de vorba cu med.Nu stiu ce sa mai cred ,am cautat pe net mult dar nu am mai gasit asemenea caz,Va rog dati-mi un raspuns ,Va multumesc.

Editat de Cristinick
Caps off

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit informatiile acestea pe net. Vedeti ce mai puteti afla pe paginile lor.

 

Autism Romania - Association of Parents of Children with Autism

Postal address: OP9 CP95 Bucharest

Street address: Apele Vii Street, 28

6th district, Bucharest

ROMANIA

tel: +40 21 424 7388

fax: + 40 21 230 3614

e-mail: contact@autismromania.ro or president@autismromani.ro

Website: http://www.autismromania.ro

 

Asociatia Romana pentru Copli Autisti (ARCA)

ROMANIA

contact Jules Janssen at the ICA in Germany

tel: 31-4493-4711

 

Foundation Pentru Voi

47 Ioan Slavici St.,

Timisoara, 300521

ROMAINIA

Tel: 0040.256.228.062, 0040.356.421.216,

Tel/Fax: 0040.356.421.215

Email: pentruvoi@pentruvoi.ro

Website: www.pentruvoi.ro

 

 

Din cate stiu, copiii cu autism au nevoie de terapii comportamentale specifice, de la o varsta frageda. Astfel "reinvata" periodic cum sa raspunda adecvat la stimulii din jur si in functie de fiecare organism, se pot produce recuperari majore . Acum , desigur ca pentru a avea acces la diferite programe, ai nevoie de bani. Nu stiu daca statul roman deconteaza astfel de ingrijiri. Poate imi spuneti d-voastra.

Inscrieti-va intr-o fundatie, tineti legatura cu alti parinti care au aceeasi problema.

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa autism mai sunt si asa zisele tulburari pervazive de dezvoltare (cum e sindromul Asperger)

http://www.sfatulmedicului.ro/Sanatatea-me...mul-asperger_28

 

asa ca daca aveti un copil dificil, care uita repede, nu se poate concentra, nu poate executa doua lucruri in acelasi timp, isi trateaza prost partenerii de joaca, este egoist, egocentric, chiar rau, ganditi-va mai intai la voi ca parinti cum sunteti si mai apoi la copil. Copiii care copiaza rautatea parintilor, sunt din start deficitari la capitolul inteligenta emotionala. Cei care nu sunt deficitari, se corecteaza intrucatva pe parcurs, dar cei deficitari nu, merg din rau in mai rau iar mai tarziu dezvolta tulburari psihiatrice severe.

 

autismul ca si tulburarile pervazive, nu permit individului sa aiba o viata emotionala satisfacatoare in societate, astfel ca mai toti ajung inca de pe la 8-9 ani sa fie depresivi. iar mai tarziu chiar psihotici (schizofrenie paranoida).

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de unde ati tras concluzia ca e vorba de autism ?

 

Acesta este diagnosticul dat de medic ??? Sincer, mie din ce ati relatat, nu imi suna a autism

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu mi se pare ca are autism. Mai degraba pare sa aibe un retard psihic, desi sper sa nu fie cazul. Inafara de faptul ca se joaca cu mainile, in rest comportamentul lui e normal pentru un copil de 2 ani si 2 luni?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici mie nu mi se pare ca are autism.

 

 

De obicei pe un forum nu vor sa dea toate detaliile despre o boala, simt ca mai sint multe lucruri in spate despre care nu vor sa vorbeasca, poate le este greu sau din disperare. Raspuns favorabil asteapta desigur, insa aceasta intirzie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tinea ochii deschisi fixati pe un punc fix si se juca cu manutele cum fac bebelusi mici se agita cu ele si de 0-data se speria si incepea sa planga foarte tare.

Se joaca in mod firesc sau este o stereotipie?

 

"STEREOTIP

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×