Sari la conținut
Forum Roportal
simone5

Amenda RATB

Postări Recomandate

M-a prins controlorul in tramvai fara bilet si mi-a cerut buletinul. Eu i-am dat si buletinul si legitimatia de reducere transport pt studenti spunandu-i ca urmeaza sa imi iau (nesstiind ca nu sunt obligata sa i le dau daca nu e insotit de un agent de politie, dar m-am informat intre timp) apoi mi-a zis sa cobor jos, (nici asta nu sunt obligata sa fac) si am refuzat deoarece ma grabeam sa ajung la facultate la un examen, intre timp o femeie (prinsa de asemena fara bilet) a coborat zicand ca se grabeste iar controlorul s-a dus dupa ea, fara sa-mi inapoieze buletinul si legitimatia de reducere transport. M-am dus a doua zi si le-am luat de la sediu RATB de pe str Serban Voda si functionara de la ghiseu m-a pus sa semnez intr-un caiet - condica apoi a zis ca o sa-mi trimita amenda la adresa de pe buletin. La adresa de pe buletin nu locuiesc eu, dar in schimb locuiesc niste rude care detin jumatate din imobil, eu detin un sfert. Si acum as avea niste intrebari de ex: Daca nu sunt eu cand imi vine amenda ca sa semnez ce se intampla? Mi-o trece la impozit sau cum? Din moment ce am legitimatie de reducere transport cu 50 % nu ar fi normal sa imi dea decat jumatate de amenda? Daca nu o platesc deloc ce se intampla?

Si inca ceva - tatal meu a lucrat la RATB ca mecanic si mama mi-a zis ca as avea dreptul la transport gratuit dar nu cred. E adevarat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-a prins controlorul in tramvai fara bilet si mi-a cerut buletinul. Eu i-am dat si buletinul si legitimatia de reducere transport pt studenti spunandu-i ca urmeaza sa imi iau (nesstiind ca nu sunt obligata sa i le dau daca nu e insotit de un agent de politie, dar m-am informat intre timp) apoi mi-a zis sa cobor jos, (nici asta nu sunt obligata sa fac) si am refuzat deoarece ma grabeam sa ajung la facultate la un examen, intre timp o femeie (prinsa de asemena fara bilet) a coborat zicand ca se grabeste iar controlorul s-a dus dupa ea, fara sa-mi inapoieze buletinul si legitimatia de reducere transport. M-am dus a doua zi si le-am luat de la sediu RATB de pe str Serban Voda si functionara de la ghiseu m-a pus sa semnez intr-un caiet - condica apoi a zis ca o sa-mi trimita amenda la adresa de pe buletin. La adresa de pe buletin nu locuiesc eu, dar in schimb locuiesc niste rude care detin jumatate din imobil, eu detin un sfert. Si acum as avea niste intrebari de ex: Daca nu sunt eu cand imi vine amenda ca sa semnez ce se intampla? Mi-o trece la impozit sau cum? Din moment ce am legitimatie de reducere transport cu 50 % nu ar fi normal sa imi dea decat jumatate de amenda? Daca nu o platesc deloc ce se intampla?

Si inca ceva - tatal meu a lucrat la RATB ca mecanic si mama mi-a zis ca as avea dreptul la transport gratuit dar nu cred. E adevarat?

 

Mdea cred ca n-am intrebat unde trebuie :D Se pare ca lumea de pe forumul asta nu e genul care circula cu RATB si care se confrunta cu nesimtirea asa zisilor controlori din aceste mijloace de transport in comun care sunt cu ochii numai dupa spaga! Puteti sterge postul asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai primit raspuns inseamna ca nu era nimic de raspuns...

Cred ca toti au considerat ca tine de bun simt sa-ti cumperi bilet, mai cu seama ca ai si reducere...

Eu circul RATB si am aproape mereu bilet...( spun "aproape" pentru ca sunt si cazuri cand uit sa-mi incarc cartela electronica..)----mi-am luat si amenda odata...a fost vina mea ..nu?

Dar asa suntem noi, hai sa "furam"..

Stii cat este amenda in Paris pentru asa ceva?....500 euro..( adica cat ai da pe transport pe tot anul )

si crede-ma ...acolo sunt controale..nu ca la noi...si acolo nu prea se sta la discutie..

 

Daca nu platesti amenda , o faci pe riscul tau...

Mai devreme sau mai tarziu tot o vei plati..( majorata )

Daca nu esti acasa , amenda o sa fie trimisa la circa financiara si o sa-ti vina de la ANAF notificare...

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NewTask, hai sa nu dramatizam si s-o facem pe cetatenii drepti care vor binele tarii si fac si ceva in sensul asta..

Nu exista om care sa nu fi circulat macar o data fara bilet. Deci morala nu-si are locul aici.

 

Si da, Simone ar trebui sa aiba transportul gratuit. Nu stiu exact ce acte sunt necesare dar ar trebui sa se intereseze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

studenţii au reducere la abonament, nu la bilet

aşa era pe vremea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×