Sari la conținut
Forum Roportal
ben_gal_1

Iisus Cristos a fost nedreptăţit de către evanghelişti.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iisus Cristos a fost nedreptăţit de către evanghelişti.

 

In aceasta afirmatie ma bazez pe citeva afirmatii de-ale evangheliştilor atribuite lui Iisus Cristos:

* Se sustine ca ar fi spus ca un oaspete trebuie sa man

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Basmele unora impotriva basmelor altora... practic, la asta se reduc discutiile dintre credinciosii diverselor religii! Acord, totusi, credibilitate mai mare basmului evreiesc deoarece ei au fost primii autori ai acestui basm iar faptele personajului Isus fac parte din acest basm! Ceilalti s-au inspirat din el si au modificat, pe ici pe colo, in functie de modul in care era convenabil pentru ei. Deci, cei mai avizati comentatori ai basmului sunt evreii :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Basmele unora impotriva basmelor altora... practic, la asta se reduc discutiile dintre credinciosii diverselor religii!

 

 

De acord cu tine 1000% si ma mir ca au voie sa mai deschida topic unu peste altu acesti sectanti, banateni in majoritate pe acest forum. Teme rancezite si fumate demult de scriitorii biblici pentru naivi ... pentru o groaza de bani.

Foaie verde ... dreptate!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Basmele unora impotriva basmelor altora... practic, la asta se reduc discutiile dintre credinciosii diverselor religii! Acord, totusi, credibilitate mai mare basmului evreiesc deoarece ei au fost primii autori ai acestui basm iar faptele personajului Isus fac parte din acest basm! Ceilalti s-au inspirat din el si au modificat, pe ici pe colo, in functie de modul in care era convenabil pentru ei. Deci, cei mai avizati comentatori ai basmului sunt evreii wink.gif

Inca inaintea evreilor au fost "basmele" din Messopotamia si Akadia.

Cit despre Iisus..

Exista 19 ishusi, ultimul - horus = isa [zeul egiptean].

 

 

De acord cu tine 1000% si ma mir ca au voie sa mai deschida topic unu peste altu acesti sectanti, banateni in majoritate pe acest forum. Teme rancezite si fumate demult de scriitorii biblici pentru naivi ... pentru o groaza de bani.

Foaie verde ... dreptate!!!

 

Unde vine banatul?

 

Foaie verde s'un covrig,

l-a facut ma-sa pitic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toate acestea nu puteau fi spuse/scrise/sustinute de catre Iisus. Umila mea părere este ca aceste "invaţaturi" nici nu sunt macar bune, altminteri creştinismul nu s-ar fi scindat şi nu ar fi initiat razboaie fratricide.

 

Depinde foarte mult din ce unghi privesti. Daca nu privesti cum trebuie, nu vezi cum trebuie.

 

* Se sustine ca ar fi spus ca un oaspete trebuie sa man

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici atentia este redirectionata pe ideea ca "spurcat" e mult mai relevant pentru ce scoti din gura decat pentru ce bagi in gura.

Bineinteles, insa YHWE a stabilit, deja, ce ne este prmis sa consumam. Mincarea este importanta si pt. spirit si influienteaza " ce scoti din gura ".

 

* "Nu am venit sa schimb LEGEA", a spus Iisus Cristos,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
respectarea legilor nu mai reprezinta punctul culminant al moralitatii? Si ce spune judecatorul laic?

 

o moralitate definita de o deplasare continua spre perfectiune nu implica neaparat o incalcare a legilor. Iar daca in incercarea de a fi mai bun incalci o lege nedreapta, aceasta incalcare poate fi o forma de protest. Consecintele incalcarii sunt consecinte pe care ti le asumi.

 

 

Mai aproape imi este camesha.

 

Este un mod de a vedea lucrurile dar imagineaza-ti pentru o clipa ce ar insemna sa privesti restul lumii ca fiind o familie extinsa. Daca nu-ti poti imagina ca tu sa faci asta... imagineaza-ti cum te-ai simti tu intr-o lume care face lucrul acesta. Ar fi mai buna?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o moralitate definita de o deplasare continua spre perfectiune nu implica neaparat o incalcare a legilor. Iar daca in incercarea de a fi mai bun incalci o lege nedreapta, aceasta incalcare poate fi o forma de protest. Consecintele incalcarii sunt consecinte pe care ti le asumi.

E un fel de machiavelism. "Las'ca-l regulez acum, insa atunci cind voi fi rege, el va fi vazir". Asta daca nu mierleste intre timp pe chestie de "regulaj". OK. sunt de acord ca unele legi sunt ne-legale - VEZI NURENBERG TRIAL, insa daca ai timp, lupta impotriva lor. "Unele", spun. Nu prea des le intalnesti si a face principiu din "gica contra" ascunde pericolul anarhiei.

 

 

 

(ben_gal @ May 31 2010, 03:13 PM) *

Mai aproape imi este camesha.

Este un mod de a vedea lucrurile dar imagineaza-ti pentru o clipa ce ar insemna sa privesti restul lumii ca fiind o familie extinsa. Daca nu-ti poti imagina ca tu sa faci asta... imagineaza-ti cum te-ai simti tu intr-o lume care face lucrul acesta. Ar fi mai buna?

1) Iubeste-ti aproapele, 2) ca pe tine insuti.

Adica mai intii sunt EU, EGO. Mai apoi - aproapele. Este normal sa fie asa. Se potriveste firii lasata noua de YHWE. Este vb. de "egoism pozitiv". Acest "EU" include familia mea PERSONALA. Acel "intoarce-ti obrazul" este contrar firii.

Dupa metoda expusa oamenii vor fii mai sinceri si mai buni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acel "intoarce-ti obrazul" este contrar firii.

 

E si asta un mod de a vedea lucrurile. Eu le vad altfel.

Daca vezi in oameni doar doua mesaje: "te rog, sunt in durere, ajuta-ma" si "multumesc"... nu mai poti vedea dusmani.

Ideea de dusman exista doar in mine si automat este sub controlul meu. Eu aleg cine imi este dusman si tot eu pot alege sa renunt la ideea de dusman, sa vad in jur doar oameni pe care sa-i pot ajuta, doar prieteni. Poate ai sa spui ca sunt naiv... nerealist dar... realitate asa cum o vad eu este altfel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×