Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Fiecare alege calea care i se potriveste. Sa nu uiti asta. Dar esti liber sa incerci.

Tu ce ai ales? :crazy: :angry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare alege calea care i se potriveste. Sa nu uiti asta. Dar esti liber sa incerci.

:crazy:

Ce hazliu suna afirmatia asta! Cel mai important, chiar decisiv si, bineinteles, cel mai greu este sa gasesti calea. Aceasta este numai una. Restul sunt incercari desarte. Si sa tii minte un lucru: calea cea mai buna este calea cea mai grea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:angry:

Ce hazliu suna afirmatia asta! Cel mai important, chiar decisiv si, bineinteles, cel mai greu este sa gasesti calea. Aceasta este numai una. Restul sunt incercari desarte. Si sa tii minte un lucru: calea cea mai buna este calea cea mai grea!

Mmm...incep sa prind o coarda care sa ma faca sa inteleg! Zici...calea e numai una! Mi-ai recomandat mai devreme isihasmul - asta e cea mai grea cale? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mmm...incep sa prind o coarda care sa ma faca sa inteleg! Zici...calea e numai una! Mi-ai recomandat mai devreme isihasmul - asta e cea mai grea cale? :crazy:

Cea mai grea din cate am descoperit. Aceasta te transforma in om!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Reiki este o afacere. Nu exista in tara asta sa zicem 'maestri' ai acestei arte spirituale. Exista doar comercianti si sarlatani. Bineinteles, nu a fost inventata de vimeni, ci teoretizata. 'reiki' este interactiunea omului cu universul. Toate popoarele au asa ceva. Si dacii aveau o astfel de arta, care se transmite pana in prezent. Nu este decat intelepciunea dobandita prin experienta unei vieti chibzuite si prin inclinatiile spirituale pozitive. Si ritualul crestin se bazaza pe aceleasi principii, doar ca are alt scop.

Deci nu e nimic deosebit si nu ai nevoie de maestru pentru a invata sa respiri. Ceea ce numesc ei reiki este in natura umana.

 

 

IMI PARE RAU SA ITI SPUN. DAR ESTI TARE DEZINFORMAT IN DOMENIUL REIKI-ULUI. SI DACA STII CEVA, ASTA E DOAR O FARAMA. SI NICI ACEASTA FARAMA NU O STII CORECT. AI INTELES GRESIT CEEA CE REPREZOINTA REIKI. MAI CITESTE DESPRE REIKI, SI NU IN ULTIMUL RAND, PRACTICA. PT. CA NU POTI CUNOASTE UN VIN DACA ESTE BUN DOAR DUPA ANUL FABRICATIEI, ZONA DE ORIGINE, SI CUM ARATA IN STICLA. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
IMI PARE RAU SA ITI SPUN. DAR ESTI TARE DEZINFORMAT IN DOMENIUL REIKI-ULUI. SI DACA STII CEVA, ASTA E DOAR O FARAMA. SI NICI ACEASTA FARAMA NU O STII CORECT. AI INTELES GRESIT CEEA CE REPREZOINTA REIKI. MAI CITESTE DESPRE REIKI, SI NU IN ULTIMUL RAND, PRACTICA. PT. CA NU POTI CUNOASTE UN VIN DACA ESTE BUN DOAR DUPA ANUL FABRICATIEI, ZONA DE ORIGINE, SI CUM ARATA IN STICLA. :)

Tu practici Reiki? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit mesajele voastre despre reiki si in unele privinte va dau dreptate. Si eu caut un maestru reiki dar, intr-adevar, la noi se pare ca e afacere. Eu am facut terapie reiki, ca parte din procesul de vindecare a anxietatii si panicii. Sincer, nu are nimic in comun cu ce am vazut eu scris pe aici, imi pare rau sa spun asta. In primul rand, reiki nu isi propune sa te vindece, este, de fapt, o terapie de autocumostere. Nu face miracole sau nu stiu ce alte nazdravanii de genul asta. Dar cred ca depinde mult de ce stie practicantul reiki si, cred ca si de ce intelege "pacientul" ca face acolo. Eu am avut niste experiente uluitoare cu reiki. Pacat ca nu pot gasi un maestru serios la noi in tara. Persoana care mi-a facut mie reiki nu a facut initierea in Romania, numai ca nu stiu daca eu mi-as permite sa fac asta peste hotare :shout: La noi am gasit pe cineva care ma initia in cateva ore cu 4 milioane de lei :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Reiki este o afacere. Nu exista in tara asta sa zicem 'maestri' ai acestei arte spirituale. Exista doar comercianti si sarlatani

- esti tare dezinformat se pare,nu vorbi in necunostinta de cauza! Reiki este o afacere, Religia este o afacere, Biserica e o aface nu? judecand dupa ideea asta.

 

Cel mai bun e 'isihasmul' - practica credintei!

- cel mai bun dupa ce criteriu?

 

Si sa tii minte un lucru: calea cea mai buna este calea cea mai grea!

 

- nu neaparat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor, dragilor 8)

 

Cautand ceva despre reiki pentru animale, am dat intamplator de acest topic si citind m-am intristat putin, vazand comentariile voastre.

 

Eu sunt practicanta Reiki Traditional Usui, gradul 3 si Karuna Reiki gradul 2, de anul trecut din noiembrie si nu regret absolut nimic, din contra viata mea s-a schimbat foarte mult in bine si ma bucur foarte mult ca am ajuns pe aceasta cale, dar nu numai, deoarece acesta a fost numai inceputul.

Am aplicat aceasta tehnica, CU SUCCES, pe mine si rezultatele au fost mai mult decat uimitoare, m-am vindecat de o boala pe care am purtat-o cu mine ani de zile, am rezolvat foarte multe probleme legate de situatia financiara, serviciu, relatiile cu cei din jur, care s-au schimbat foarte mult in bine, starea mea emotionala s-a remediat eliminand stresul, care de fapt stim cu totii cat este devastator.Un lucru incredibil mi se pare faptul ca aceasta energie/ lumina, merge exact acolo unde este cea mai mare nevoie de ea, scotandu-ti la suprafata toate imperfectiunile stiute si nestiute.Pe scurt beneficiile acestei tehnici sunt uimitoare, daca este aplicata constant si in mod corespunzator.

 

Am fost initiata pe toate cele trei grade intr-o singura zi, repet anul trecut, pe suma de 1 500 000 lei, de catre un maestru extraordinar, binecunoscut, caruia ii multumesc din suflet.

Nu vreau sa para ca-i aduc omagii acestui maestru, dar mi-a schimbat complet viata si nu numai, in luna mai a acestui an, am facut o greseala, de pe urma careia am avut ceva de suferit.Insa numaidecat m-am dus la el si m-a ajutat, imi pare rau, dar nu pot intra in detalii.

 

Dragii mei, desigur padure fara uscaturi nu exista, nu neg ca ar exista si sarlatani, dar nu inteleg de ce generalizam?Exista terapeuti, carora nu ne-ar ajunge o viata intreaga sa le multumim pentru ceea ce fac.

Cineva spunea ca reiki nu isi propune sa te vindece, imi pare rau ca aud asa ceva.In primul rand vindecarea nu vine de la terapeut, el nu este decat un canal.Aprobarea, daca pot sa spun astfel, vine de la Divinitate, daca primesti acordul divin, vindecarea se face numaidecat.Aici intervin insa mai multe probleme, una ar fi faptul ca cel in cauza nu isi doreste pe deplin sa se vindece, fie acea persoana are ceva de invatat in aceasta viata si pana nu isi invata lectia nu se va vindeca.Nu doresc sa continui deoarece exista o intreaga literatura de specialitate pe aceasta tema.

 

Nu doresc sa fac reclama, daca eram practicanta yoga, poate ca as fi ridicat in slavi beneficiile acesteia sau ale altei tehnici, dar eu aici am ajuns si nu regret nimic.

Nu sunt de acord cu afirmatia : CEA MAI BUNA CALE DE A EVOLUA este ....X sau Y.Exista doar acea cale cu care eu rezonez, vibrez, cu care eu ma impac si-mi face bine si deci mi se potriveste.

In definitiv NU CONTEAZA PE UNDE URCI SAU PE CE PARTE SAU CE TEHNICA APLICI, conteaza doar sa ajungi acolo sus si sa intelegi pe deplin notiunile de IUBIRE NECONDITIONATA - IERTARE- PACE- ARMONIE.Conteaza doar sa-ti vezi de drumul tau si sa-i accepti pe ceilalti asa cum sunt ei, baptisti, ortodoxi, musulmani, reikisti etc.

 

S-ar putea ca raspunsul meu sa nu vina bine pentru anumite persoane, insa aceasta este parerea mea.

 

Cu Drag :offtopic:

Danuta

Editat de dianuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu practic reiki de ceva vreme, dar am ramas la gradul 2 din cauza ca nu am simtit sa fac mai mult, dar cunosc maiestrii reiki (cativa din galati), care practica si fac initieri chiar si fara bani, pentru ai ajuta pe cei care vor sa-si schimbe viata in bine. Cei pe care ii cunosc au mai multe grade in reiki (master, karuna, chiar si cristal reiki).

Pentru cine vrea recomand si o carte corespunzatoare: Reiki modern autor Hristenco D-tru. 8)

 

:offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×