Sari la conținut
Forum Roportal
cromela

Despre pasari de curte

Postări Recomandate

Am cumparat niste pui de gaina de la o ferma de pasari. E prima data cand fac asta, asa ca ma confrunt cu o problema care-mi da mari batai de cap. Din a patra zi de cand ii cresc, un pui a ologit si desi l-am izolat cred ca s-au mai imbolnavit inca 2 pui. Cu cat e mai olog, cu atat mananca mai mult; apa ii dau cu seringa. Poate stie cineva ce tratament sa le dau fiindca pe Internet nu am gasit nici o informatie.

Editat de cromela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stii care este rata mortalitatii zilnice la o ferma de pasari???

 

Nu dau numere ca nu ma crezi ca nu locuiesc in ROmania demult si nu-i valabil NIMIC din ceea ce as spune,

dar intreaba pe un zootehnist.

 

Inainte sa-ti faci mini ferma, trebuia sa te interesezi de multe chesti. Stiu ca nici nu stiai ce sa intrebi ....

De obicei nu se prea trateaza puii bolnavi ca nu se merita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
I-ai cumparat ? :P

 

 

Doar nu le-o fi clocit ea???

 

 

M-am uitat la pozele triste ... :bye:(((( pai o sa moare toate de suparare ca-s inghesuite intr-o celula ... parca-s condamnate la moarte ...

Cainele are loc destul ca si florile de "nu-ma-uita" care nu-ti aduc nici un folos.

Au nevoie de un spatiu mai mare sa creasca sanatoase ca se imbolnavesc una de la alta!!!

 

Am vazut la tele un tip in Silicon Valley, California cum le crestea liber in curte si vinde o duzina de oua organice cu $12.00!!! Nu-si mai gasea job ca inginer de computere si s-a reprofilat ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga esti de groaza :P)))) in Ro ori ii cumpara ori pune closca :bye:

 

cei cumparati au probleme cu picioarele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in Ro ori ii cumpara ori pune closca :P

 

 

Si in alta parte cum este ... dupa parerea ta???

 

Din cauza ca stau inghesuiti, nu se misca si dau de rheumatism timpuriu!!! :bye:

Le trebuiesc bai fierbinti .... sa revina!!!

 

Eu NU maninc nici pui chinuiti ... prefer cartofi fierti in coaja ca are gust mai bun decat fiert fara ... cu sare si o ceapa!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu-mi zici ca si la voi se pune closca ca mor de inima :bye:)))eu stiu ca nu , am si eu sora pe acolo.

 

Nu se misca ca sa ia in greutate dar cand ii ei acasa ii lasi liberi , mie anul asta din 50 doar unul a murit :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa nu-mi zici ca si la voi se pune closca ca mor de inima :bye:)))eu stiu ca nu , am si eu sora pe acolo.

 

 

Si sora-ti cloceste pui sau sta in Los Angeles, Miami, Chicago sau perhps in New York City??? ... de unde stie ea cum se face la o ferma mica de marimea astei din poza???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate stie cineva ce tratament sa le dau fiindca pe Internet nu am gasit nici o informatie.

 

Caldura si o pardoseala uscata si calda...din lemn, de preferinta...Incinta betonata si uda in care se vad puii in poze e cauza problemelor.Nu ar fi rau sa aiba si libertate :intr-o curte cu iarba si soare cat e ziua de lunga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Caldura si o pardoseala uscata si calda...din lemn, de preferinta...Incinta betonata si uda in care se vad puii in poze e cauza problemelor.Nu ar fi rau sa aiba si libertate :intr-o curte cu iarba si soare cat e ziua de lunga.

Acela e spatiul acoperit unde stau cind ploua, iar pe jos este pardoseala de cauciuc groasa de 3 cm. Cand nu ploua le dau drumul intr-o poiana ingradita.

Editat de cromela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×