Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Exista viata dupa moarte?

Postări Recomandate

ti-ar schimba cu ceva viata, modul de a trai, de a simti, daca ai crede ca exista si altceva dupa moartea corpului fizic (invelisului material)?

 

 

 

da mi-ar schimba in mod radical viata.

 

ideea ca trebue sa-mi asgur un loc in acea viata vesnica imi schimba perceptia asupra intregii desfasurari a existentei mele aici pe pamant.

 

legat de existenta vietii vesnice exista mii de secte,culte si religii care propovaduesc (sau au propovaduit) comportamente de la cele mai ciminale la cele mai inofensive dar ipocrite in schimb.

 

aceasta mentalitate de sclav, acest mod de a simti care imi confera siguranta si stabilitate daca sant sub protectia unui stapan, a unei autoritati,a unui dumnezeu este una dintre cele mai jalnice posturi in care se poate situa un om.

cei care va considerati privilegiati in viata de apoi dece credeti ca lui dumnezeu ii pasa numai de ceea ce face fiecare om si nu iar pasa de toata firea, de fiecare planta,de fiecare animal cu care noi ne hranim?

toate cutumele,restrictiile si permisiunile privind viata au fost statuate de oameni dealungul istoriei, fiecare "civilizatie" si-a impus prin autoritatea religioasa sau laica propriile valori. unele au ramas in patrimoniul cultural al omenirii, altele au fost abandonate -s-a trcut, in cursul istoriei, de la conducatori religiosi sau laici foarte cruzi,odiosi,criminali, la organizari sociale din ce in ce mai democratice,oamenii au devenit tot mai putin hrapareti, nu se mai poarta razboaie de jaf si capturare de sclavi, ba dimpotriva cand o tara e lovita de o calamitate i se ofera ajutoare de catre comunitatea internationala.

tendinta societatii omenesti este orientata catre abolirea privilegiilor, catre egalitate,catre desfiintarea ierarhiilor, de la societatea sclavagista catre o organizare sociala a oamenilor liberi.

de ce unii dintre noi vor totusi sa aiba un stapan, sa ma bata dumnezeu daca-nteleg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nici nu i-as zice moarte

ci trecere in nefiinta, sau trecere dincolo

nu-ti spune nimic asta?

 

In nefiinta nu mai e viata. Nefiinta e un neant infinit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In nefiinta nu mai e viata. Nefiinta e un neant infinit.

 

 

In nefiinta nu mai e ...... TRUP

 

ideea era ca nu exista moarte

e un cuvint ca oricare altul dar prost inteles, ca un sfirsit total, dupa care nu mai urmeaza nimic

tocmai, nu este asa, de fapt este o eliberare prin pierderea corpului fizic

 

 

Nu m-am gindit niciodata asa ... ce bine ai definit ... sinonim pentru moarte = sfirsit total

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In nefiinta nu mai e viata. Nefiinta e un neant infinit.

 

 

de fapt, ce inseamna viata pentru tine?

vrei sa traiesti o eternitate, sa faci ce?

culmea e ca vei "trai" intradevar o eternitate si nici macar nu stii asta si mai ales nu stii cum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de fapt, ce inseamna viata pentru tine?

vrei sa traiesti o eternitate, sa faci ce?

culmea e ca vei "trai" intradevar o eternitate si nici macar nu stii asta si mai ales nu stii cum

 

lNu pot ramine indiferenta la replica asta. LUMINOS1.. mor de ris...chiar asa, sa traim o eternitate SA FACEM CE? exista un plan, un timp pentru toate, de ce negam (adica SCEPTICII) ca exista lumea cealalta? le e foarte teama sau chiar nu le pasa?De fapt acum cind vb ma adresez tuturor.. nici eu nu credeam pina nu mi-a murit prietenul...fulgerator...am simtit pe pielea mea influenta spiritului lui si cind m-am convins de asta m-am bucurat ca de fapt...INCA MAI TRAIESTE DAR NU-l MAI POT ATINGE - EL PE MINE, DA !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...............

aceasta mentalitate de sclav, acest mod de a simti care imi confera siguranta si stabilitate daca sant sub protectia unui stapan, a unei autoritati,a unui dumnezeu este una dintre cele mai jalnice posturi in care se poate situa un om.

...................................

de ce unii dintre noi vor totusi sa aiba un stapan, sa ma bata dumnezeu daca-nteleg.

 

:( :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de fapt, ce inseamna viata pentru tine?

vrei sa traiesti o eternitate, sa faci ce?

culmea e ca vei "trai" intradevar o eternitate si nici macar nu stii asta si mai ales nu stii cum

 

Viata adevarata pentru mine e cea pe care o traim acum.

Intrebi de ce sa traim o eternitate dar ti-ai dori sa traiesti o eternitate dupa moarte. Deci nici tu nu stii ce-i cu tine.

Personal vreau sa traiesc o eternitate pe acest pamant pentru ca iubesc viata aceasta si vreau sa ma bucur de ea la infinit.

Voi nu ati vrea sa va bucurati de aceasta viata minunata o eternitate ?! De ce vreti sa muriti ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Viata adevarata pentru mine e cea pe care o traim acum.

Intrebi de ce sa traim o eternitate dar ti-ai dori sa traiesti o eternitate dupa moarte. Deci nici tu nu stii ce-i cu tine.

Personal vreau sa traiesc o eternitate pe acest pamant pentru ca iubesc viata aceasta si vreau sa ma bucur de ea la infinit.

Voi nu ati vrea sa va bucurati de aceasta viata minunata o eternitate ?! De ce vreti sa muriti ?!

ma bucur ca esti o persoana optimista . felicitari dar sa stii ca exista si viata dupa moarte;)

 

asta nu inseamna ca tre sa ne dorim sa murim...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Viata adevarata pentru mine e cea pe care o traim acum.

Intrebi de ce sa traim o eternitate dar ti-ai dori sa traiesti o eternitate dupa moarte. Deci nici tu nu stii ce-i cu tine.

Personal vreau sa traiesc o eternitate pe acest pamant pentru ca iubesc viata aceasta si vreau sa ma bucur de ea la infinit.

Voi nu ati vrea sa va bucurati de aceasta viata minunata o eternitate ?! De ce vreti sa muriti ?!

 

nici noi nu vrem sa murim, dar se pare ca nu prea avem de ales

ne bucuram si noi de aceasta viata, ca si tine, dar suntem constienti ca nu e vesnica in trup fizic

eu nu am spus ca mi-as dori sa traiesc o eternitate in vesnicie, dar s-ar parea ca nici aici nu prea avem de ales, si daca tot e asa, incerc sa am grija de sufletul meu, sa-l alimentez tot timpul cu lumina si iubire, el este cel vesnic

oricum, ma bucur ca vezi ca viata e minunata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce oamenii credinciosi sunt incintati de posibilitatea unei vieti vesnice dupa moarte ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×