Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Exista viata dupa moarte?

Postări Recomandate

Nu exista, ai murit, adios. E ca si inainte sa te nasti, nu mai existi. Ramane doar corpul inert si atat. Viata ti-o da reactiile chimice din creier, calculatorul ala biologic, e f avansat si na, e facut sa faca asta, ca daca ai putea invia un om, asa o sa fie si dupa aia cum a fost. Nu putem invia omul pentru ca apar leziuni la creier cand mori, ca de aia mori, altfel inima nu se opreste. Si daca a murit si reusesti sa repari creierul, incepe inima sa bata iara, si se trezeste baiatu`. Asta presupunand ca tii oxigenul acolo pana il trezesti, sa nu se  distruga organele.

 

On 6/9/2020 at 9:41 AM, The Unknown said:

Exista o alta forma de viata la alt nivel dupa moartea terestra si nu se cheama Dumnezeu cine supravegheaza Universul.   

De unde stii ca exista o alta forma de viata la alt nivel ? Macar e bine ca stii ca dumnezeu nu este. Astea-s speculatii ca exista, nu stie nici dracu. Mori si exista o groapa unde automat vei ajunge, aia da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Mosotti a spus:

Nu exista, ai murit, adios. E ca si inainte sa te nasti, nu mai existi.

Asa sunt tentat si eu sa gandesc, dar ramane o farama de indoiala ca ar fi asa, si mie spre deosebire de altii, nu mi-e teama sa recunosc.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 32 minute, adal* a spus:

Asa sunt tentat si eu sa gandesc, dar ramane o farama de indoiala ca ar fi asa, si mie spre deosebire de altii, nu mi-e teama sa recunosc.

Da. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Mosotti a spus:

De unde stii ca exista o alta forma de viata la alt nivel ? Macar e bine ca stii ca dumnezeu nu este. Astea-s speculatii ca exista, nu stie nici dracu. Mori si exista o groapa unde automat vei ajunge, aia da.

Presupun, precum cei care au scris biblia, nici ei n-au fost acolo doar au auzit povestind la gura sobei in Sahara ca a fost ... odata  :o:  am o mica conectie cu cei de sus din cand in cand si asta de cand ma stiu!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, The Unknown a spus:

am o mica conectie cu cei de sus din cand in cand si asta de cand ma stiu!!!   

Si ce iti spun cei de sus? Ca ai locul asigurat in rai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este-o vorbă din bătrâni și care ne atenționează că degeaba cautam raiul în altă parte, dacă nu-l găsim mai întâi în noi înșine, în inimă! Apoi i se deschide omului "poarta soarelui"... 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 hours ago, Mosotti said:

Nu exista, ai murit, adios. E ca si inainte sa te nasti, nu mai existi. Ramane doar corpul inert si atat. Viata ti-o da reactiile chimice din creier, calculatorul ala biologic, e f avansat si na, e facut sa faca asta, ca daca ai putea invia un om, asa o sa fie si dupa aia cum a fost. Nu putem invia omul pentru ca apar leziuni la creier cand mori, ca de aia mori, altfel inima nu se opreste. Si daca a murit si reusesti sa repari creierul, incepe inima sa bata iara, si se trezeste baiatu`. Asta presupunand ca tii oxigenul acolo pana il trezesti, sa nu se  distruga organele.

 

De unde stii ca exista o alta forma de viata la alt nivel ? Macar e bine ca stii ca dumnezeu nu este. Astea-s speculatii ca exista, nu stie nici dracu. Mori si exista o groapa unde automat vei ajunge, aia da.

Dar tu de unde știi cum e înainte de a te naște și că după ce mori nu mai exiști? :laugh: Te-ai identificiat deja cu corpul? Ce e conștiința pentru tine? O simplă reacție chimică în creier? Poate că problema conștiinței e mai complexă decât cum o zugrăvești aici și o poți concepe tu...

Editat de Vriies
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, observant a spus:

Si ce iti spun cei de sus? Ca ai locul asigurat in rai?

Mai mult decat atat ... am si un vas spatial cu care calatoresc in univers :crazypilot:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si am murit fara sa stiu

Parea ca-i o adormire

Caci nu eram nici mort nici viu

Simtind o nesimtire.
Apoi o clipa n-a  trecut

Si doua firi depline

Doi EU intregi s-au desfacut

Dintr-un singur mine

Eram un  Eu incremenit

Jos cu condeiul in mana

Sus, Eu celalt 

Priveam  uimit

La fata de   tarana.

Si ma-ntrebam cum am putut

Sa-ndur  O. Doamne Sfinte

Cincizeci de ani in pielea   lui

Eu , inima   si   minte
Bogdan Petriceicu Hasdeu  Sic cogito

  • Like 4
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 8/23/2020 at 3:16 PM, adal* said:

Asa sunt tentat si eu sa gandesc, dar ramane o farama de indoiala ca ar fi asa, si mie spre deosebire de altii, nu mi-e teama sa recunosc.

Daca stii cum functioneaza omul si fiintele in general, nu ai mai avea indoieli, adica daca ai stii exact ce inseamna viata, ca este doar faptul ca acel om, fiinta, functioneaza, se misca, vorbeste, gandeste asa cum e programat genetic sa faca, simte si toate tot pe baza creieruluu, reactiilor chimice de acolo. Cand ai murit e cum ai da shut down si atat, nu are cum sa fie ceva dupa, s-a oprit si gata, atata tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×