Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

;) Ok...dar,nu uitati de ascendent ca veti avea surprize!

Cunosc eu un leu cu ascendent in gemeni :roll: care, a fost in stare sa plateasca nemteste cu "fosta" intreruperea ... ;) sarcinii sub pretext ca "si placerea a fost reciproca". 8)

No comment.... :o:

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu ma prea regasesc in descriere... :roll: Poate din cauza ascendentului.

Nici eu, dar m-am obisnuit deja.

 

Sunt foarte multe de luat in calcul: zodia in care te-ai nascut, ascendentul, zodiacul chinezesc (plus elementul), zodiacul druidic.. Toate astea impreuna iti pot arata cum este un om.

Daca mai analizam si cele cinci planete personale, il ai intreg. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu de exemplu am scorpion cu ascendent in varsator, ca floare sunt trandafir si ca pom castan.

Bivol cu ascendent in capra.

Sunt Ra la egipteni, iar la azteci sunt leu.

:roll:

 

 

Ascendentul in Varsator indica o fire usor neglijenta, care se simte degajata in orice situatie. Nu stia sa se prefaca, este sincera si directa pana la brutalitate.

Este mereu preocupata de anturaj, se simt bine numai inconjurata de prieteni. Este influentabila, se entuziasmeaza usor si sunt atrasa de aventura.

Are un curaj nebun,un spirit de libertate foarte mare, dispretuind legea si orice forma de constrangere.

Este inventiva, originala si improvizeaza usor. Este atrasa de stiintele de avangarda si de lucrurile neobisnuite. Este nonconformista, liberala, foarte guraliva si laudaroasa. Are o pasiune teribila pentru electronica sau informatica.

Poate avea probleme cu articulatiile, gambele si gleznele. Este predispusa accidentelor datorita imprudentelor pe care le face.

 

Planete in case

 

* Soarele in Casa 9 indica o judecata obiectiva si clara, inclinatie spre stiinta si spiritualitate. Persoana este atrasa de calatorii si poate avea succes in relatiile cu strainatatea.

 

* Luna in Casa 12 indica preocupare pentru problemele celor din jur, tendinta de a-i ajuta pe cei slabi; o fire izolata, retrasa. Are dificultati in exprimarea sentimentelor, traieste stari de confuzie si frustrare.

 

* Mercur in Casa 10 indica atractie pentru viata publica, afaceri, persoana dispunand de abilitate mentala si fiind capabila sa-si atinga scopurile. Poate avea talent pentru profesii in domeniu comunicarii.

 

* Venus in Casa 8 indica mostenire venita de la partener. Persoana are un puternic impuls erotic. Pericol de devitalizare prin excese erotice.

 

* Marte in Casa 8 indica posibilitate de accident, mostenire cu ghinion. Persoana are un puternic impuls sexual si poate aduza de placeri.

 

* Jupiter in Casa 12 indica multiple calitati psihice, o fire meditativa. Persoana acorda ajutor cu mare discretie, este generoasa, are capacitatea de a-si transforma dusmanii in prieteni.

 

* Saturn in Casa 9 indica un spirit studios, atras de filozofie, stiinte psihice, o minte organizata; fire iubitoare de armonie si ordine. Conservatorism, tendinta spre formalism si pastrarea aparentelor, educatie dificila.

 

* Uranus in Casa 10 indica o cariera neobisnuita, profesie originala, o fire independenta, neconventionala, neacceptand rolul de subaltern.

 

* Neptun in Casa 11 indica prieteni neobisnuiti, posibil ajutor din partea protectorilor nevazuti, o fire influentabila, dependenta de anturajul sau, posibile deziluzii si escrocherii venind din partea celor apropiati.

 

* Pluton in Casa 8 indica un puternic instinct erotic, atractie pentru ocultism, pentru studiul fenomenelor subtile ale vietii si ale mortii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Dacă te iei după el, e doar "un băiat sărac, care

Editat de DevilMayCry

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi la zodia mea aproximativ se potriveste, la rac ( de exemplu) cunosc doua contra-exemple puternice. Pana la urma , s-ar putea ca zodiile astea sa fie o abureala totala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana la urma , s-ar putea ca zodiile astea sa fie o abureala totala.

 

Normal ca sunt. Zodiile sunt doar constelatiile prin care soarele trece de-a lungul anului. Si...sunt cam 13, nu 12. Mai e si Oficus prin noiembrie-decembrie. Defapt astrologia nici nu ia in considerare adevarata pozitie a soarelui la data nasterii. De exemplu, pentru raci, la data cand ne-am nascut, soarele era in Gemeni. O aiureala totala astrologia. Perioadele zodiilor au ramas de acum 2000 de ani, sau de cine stie cand e povestea asta numita astrologie. Acum soarele se afla cu o zodie in urma fata de cum spune astrologia.

 

Pentru a intelege mai bine cum e miscarea soarelui printre stele, downloadati Stellarium de aici: www.stellarium.org . Nu uitati sa setati mai intai data si locatia curenta.

Editat de Abc2009ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o aiureala cu astrologia,este o stiinta ceva mai "ciudata" ce nu se bazeaza pe legi precum cele fizice sau matematice; daca efemerida spune ca soarele e in gradul 0 si 1 secunda din X zodie, atunci inseamna ca persoana e reprezentanta acelei zodii.

 

Mai sus se spunea si despre ascendent (masca pe care o purtam in lume) e corect spus, insa nu e singurul criteriu. Dupa cum am vazut, cineva a mentionat de asezarea planeteleor in casele astrologice ceea ce a venit cu o completare ca exemplu si bravo lui sau ei. Alte influente mai survin si de la alti astri mai mici sau Lilth (un focar al lunii)... In fine, e de o complexitate inimaginabila o harta natala, se pot scrie carti intregi despre o astfel de diagrama de nastere, iar cu ajutorul tranzitelor pe natala se pot afla si evenimentele importante ce au loc in viata noastra.

Editat de Cygnus82

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nici o aiureala cu astrologia,este o stiinta ceva mai "ciudata" ce nu se bazeaza pe legi precum cele fizice sau matematice

Atunci pe ce se bazeaza ? Pe imaginatia astrologului ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi la zodia mea aproximativ se potriveste, la rac ( de exemplu) cunosc doua contra-exemple puternice. Pana la urma , s-ar putea ca zodiile astea sa fie o abureala totala.

Astrele doar predispun, dar pana la urma tot omul dispune!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×