Sari la conținut
Forum Roportal
ciuly_mik

Studiu sociologie juridica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dar tu esti deacord cu modificarea legii avortului? de ce?

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.Sunteti de acord ca inaintea cununiei civile sa fie realizata cununia religioasa?De ce?

2.Sunteti de acord cu casatoria religioasa intre persoane care traiesc in concubinaj?De ce?

3.Ce parere aveti despre pastrarea numelui din timpul casatoriei de catre sotii divortati?De ce?

4.Sunteti de acord cu homesexualitatea ?De ce?

5.Dar cu adulterul?de ce?

6.Ce parere aveti despre eutanasierea oamenilor?De ce?

7.Sunteti de acord cu avortul?De ce?

8.Dar cu legalizarea prostitutiei?De ce?

9.Care este imaginea judecatorului in fata societatii?

 

 

dar tu esti deacord cu modificarea legii avortului? de ce?

sunt de acord cu avortul decat daca acesta e necesar pentru sanatatea mamei sau cand copilul nu are sanse de supravietuire.De ce nu sunt in rest de acord?pentru ca mi se pare ca omori un suflet,un viitor copil...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu vrei sa-ti faci referatul cu ajutorul nostru? :lol:

nu-mi fac niciun referat.trebuie sa fac un studiu si sa aflu parerea unor oameni despre intrebarile prezentate pentru ca apoi sa interpretez rezultatele.Ce suspiciosi sunteti...ma asteptam la mai multa bunavointa.Daca nu vreti sa raspundeti atunci nu raspundeti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Sunteti de acord ca inaintea cununiei civile sa fie realizata cununia religioasa?De ce?

Ma intereseaza prea putin binecuvantarea domnului pentru a ma pronunta.

 

2.Sunteti de acord cu casatoria religioasa intre persoane care traiesc in concubinaj?De ce?

Da, daca cei doi s-ar simti mai confortabil, nu vad de ce nu le-ar canta popa alea 2-3 ore.. depinde cat de balbait este.

 

3.Ce parere aveti despre pastrarea numelui din timpul casatoriei de catre sotii divortati?De ce?

Este bine ca parintii sa poarte acelasi nume cu copilul pt a-l scuti pe acesta de glumele de la scoala.

Daca nu sunt copii la mijloc nu vad de ce ar dori cineva numele fostului partener.

 

4.Sunteti de acord cu homesexualitatea ?De ce?

Da. Atat timp cat placerea unei persoane nu dauneaza altora are dreptul de a o cauta unde vrea.

 

5.Dar cu adulterul?de ce?

Da. Pentru ca fidelitatea este o neplacere inutila.

 

6.Ce parere aveti despre eutanasierea oamenilor?De ce?

Daca un om vrea sa moara mai bine sa o faca asistat decat sa incerce singur diverse metode.

 

7.Sunteti de acord cu avortul?De ce?

In principiu nu sunt de acord cu el, dar dreptul la avort trebuie sa ramana un drept.

 

8.Dar cu legalizarea prostitutiei?De ce?

Da. Nu mai insir toate motivele ca protejarea fetelor, sanatatea, impozitele etc.

 

9.Care este imaginea judecatorului in fata societatii?

La asta nu mai raspund.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Sunteti de acord ca inaintea cununiei civile sa fie realizata cununia religioasa?De ce?

1. NU. ACEST STAT ESTE UNUL LAIC. CONSIDER CA DOAR DUPA CUNUNIA CIVILA POATE AVEA LOC AIA RELIGIOASA.

2.Sunteti de acord cu casatoria religioasa intre persoane care traiesc in concubinaj?De ce?

2. DA. DACA SI ELE IS DORESC SA SE CASATOREASCA, DE CE NU AS FI? :P

3.Ce parere aveti despre pastrarea numelui din timpul casatoriei de catre sotii divortati?De ce?

3. NU SUNT DE ACORD. CU EXCEPTIA MAIMUTEI DE BAHMU, PE CARE NU O STIE NIMENI DUPA ALT NUME, DAR BAHMUTEANU ESTE NUMELE PRIMULUI EI SOT. CONSIDER CA DUPA DIVORT I-AM DA SA BEA STRICHNINA, NU SA II PORTI NUMELE. :)

4.Sunteti de acord cu homesexualitatea ?De ce?

4. DA. NU ESTE TREABA MEA CINE CU CINE SE IUBESTE. SPECIA UMANA IN SINE NU ESTE PE CALE DE DISPARITIE, DACA CATEVA MILIOANE DE BARBATI NU ISI ARUNCA SPERMA INTR-UN MEDIU FERTIL. RAMANE MAI MULT LOC PENTRU CEI HETEROSEXUALI.

5.Dar cu adulterul?de ce?

5. DA. CELE MAI FRUMOASE RELATII SUNT CELE IN CARE IUBESTI PE UNUL/UNA PE CARE NU IL /O POTI AVEA. :bye: RELATIILE EXTRACONJUGALE VIN LA PACHET CU PLACERE SI SUFERINTA. IEI TOT PACHETUL. :bye:

ACUMA, NU SUNT DE PARERE CA AMANTUL/AMANTA AR TREBUI SA ATENTEZE LA "MANA" PARTENERULUI INSURAT. DAR DACA NU ARE CE FACE CU VIATA, TREABA LUI/EI.

6.Ce parere aveti despre eutanasierea oamenilor?De ce?

6. DA. DACA SUFERA DE O BOALA INCURABILA, DACA SUNT IMOBILIZATI LA PAT SI IN CHINURI GROAZNICE CRED CA AR TREBUI SA POATA CERE EUTANASIEREA.

7.Sunteti de acord cu avortul?De ce?

7. DA. NU TOT TIMPUL O SARCINA ESTE SI DORITA DE PURTATOAREA EI.

8.Dar cu legalizarea prostitutiei?De ce?

8. NU STIU. AS TINDE CATRE NU, PENTRU CA O CONSIDER EXPLOATAREA OMULUI DE CATRE OM. DAR NU DOAR IN TARA NOASTRA. CRED CA PE AFARA S-AU GASIT SOLUTII DECENTE, INSA ASTA E ACOLO.

9.Care este imaginea judecatorului in fata societatii?

9. CA ESTE UN OM CARE IA HOTARARI SI CARE POATE FI CUMPARAT CU UN PORCOI DE BANI. IMAGINEA JUDECATORULUI IN FATA SOCIETATII A FOST DISTRUSA IN PRIMUL RAND DE CATRE DISCURSURILE BASESCIENE.

DAR SI JUDECATORII AU AJUTAT EI INSISI LA ASTA.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu vrei sa-ti faci referatul cu ajutorul nostru? :bye:

 

In general, studiile de caz se fac cu ajutorul cuiva care iti raspunde la niste intrebari.

Iti zice cineva care stie si s-a saturat de asta. :P

 

de ce nu l-ai facut pe isondaje? sau pe alt site asemanator? Iti era si tie mai usor si noua. Si poate aveai mai multe rapunsuri.

Editat de Darianna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Sunteti de acord ca inaintea cununiei civile sa fie realizata cununia religioasa?De ce?

2.Sunteti de acord cu casatoria religioasa intre persoane care traiesc in concubinaj?De ce?

3.Ce parere aveti despre pastrarea numelui din timpul casatoriei de catre sotii divortati?De ce?

4.Sunteti de acord cu homesexualitatea ?De ce?

5.Dar cu adulterul?de ce?

6.Ce parere aveti despre eutanasierea oamenilor?De ce?

7.Sunteti de acord cu avortul?De ce?

8.Dar cu legalizarea prostitutiei?De ce?

9.Care este imaginea judecatorului in fata societatii?

1. Nu. Nu poti impune credinta si manifestari religioase, ar trebui sa fie facultativa. Si sa poata fi facuta oricand, chiar de mai multe ori intre acelasi persoane daca ei simt nevoia

2. Da. Asta ar fi logodna defapt. Nu cred ca Dzeu se supara ca vor concubinii sa faca legamant in fata lui.

3. Cred ca e treaba fostilor soti daca isi pastreaza numele de casatorie, indiferent de motivatie, daca cad de comun acord asupra acestui fapt n-ar avea pe cine sa deranjeze, decat pe viitorii lor soti eventual

4. Da. Atata timp cat se comporta decent cu mine si in prezenta mea.

5. Nu. Se pot tranmite tot felul de boli, atata timp cat exista divortul nu se justifica adulterul decat eventual relatii extraconjugale consimtite de soti.

6. daca trece persoana de testul psihologic si cel psihiatric ar trebui aceptat dreptul la moarte decenta.

7. Da. Nu pot sa zic de ce, doar persoana in cauza stie ce motivatie are, mie mi se poate parea banala motivatia ei, ei nu.

8. Da, din considerente de natura medicala, pentru toate partile implicate direct si indirect cat si de integritate fizica, ar scadea violurile cat si unele agresiuni fizice si omoruri.

9. Nu sunt societatea sa raspund la aceasta intrebare. Se stie ca avocatii au trecere la anumiti judecatori. Ar trebui sa fie una de integritate, probitate morala, impartialitate etc dar ma indoiesc ca se poate vorbi despre separatia puterilor in stat atata timp cat exista comunicare online si telefonica in institutiile judecatoresti.

 

 

P. S. intrebarea 4 si 5, chiar si 2 sunt tare aiurea, economie de cuvinte?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×