Sari la conținut
Forum Roportal
Necunoscutull

Divort!

Postări Recomandate

Salut,sunt in divort am un copil de 2 ani si doresc sa aflu daca dupa sentinta de divort pot sa intentez un alt proces pentru incredintarea copilului sau incredintarea copilului se face in timpul procesului de divort?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca n-a cerut asta unul din voi doi, in actiune si intampinare, ori pun avcatii in discutie, ori judecatorul.

se face ncheta sociala si se decide cu privire la prunc.

 

fiind atat de mic e de asteptat sa ramana la mama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,sunt in divort am un copil de 2 ani si doresc sa aflu daca dupa sentinta de divort pot sa intentez un alt proces pentru incredintarea copilului sau incredintarea copilului se face in timpul procesului de divort?

Incredintarea se face in timpul procesului de divort, iar daca esti nemultumit, poti intenta alt proces. In Romania, copilul este de regula incredintat mamei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incredintarea se face in timpul procesului de divort, iar daca esti nemultumit, poti intenta alt proces. In Romania, copilul este de regula incredintat mamei.

 

dar daca eu am condiitii mai bune nu am nici o sansa sa imi obtin copilul avand in vedere ca situatia mamei este deplorabila si si-a mai parasit copilul de 3 ori cand era sugar am martori si dovezi plus este agresiva avand hartie de la medicul legist cum ca m-a lovit in cap .Ar trebui sa anunt si protectia copilului eu fiind din jud. Cluj?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar daca eu am condiitii mai bune nu am nici o sansa sa imi obtin copilul avand in vedere ca situatia mamei este deplorabila si si-a mai parasit copilul de 3 ori cand era sugar am martori si dovezi plus este agresiva avand hartie de la medicul legist cum ca m-a lovit in cap .Ar trebui sa anunt si protectia copilului eu fiind din jud. Cluj?

 

Situatia sta in felul urmator. Daca tu lucrezi sau ai un venit declarat oficial, iar mana nu are cum sa dovedeasca ca are cu ce sa creasca copilul, cu un avocat bun, sunt foarte mari sanse sa primesti tu copilul. Si daca l-a si parasit si poti dovedi asta atunci 100% vei obtine copilul. Dar repet, ai nevoie de un avocat bun care sa te reprezinte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca mama a lasat copilul in ingrijirea tatalui cateva zile nu e considerat abandon in ochii legii

pt a fi abandon trebuie sa se poata dovedi ca a fost lipsit copilul de sprijin material si moral

 

eventual se poate merge pe parasire de domiciliu odata cu divortul daca e cazul

la Directia pt Protectia Copilului puteau sa mergi si pana acum, ei deschid un dosar si cerceteaza fapta insa ei au datoria de a proteja interesele copilului de a avea ambii parinti, rar se pune problema de decadere din drepturile parintesti sau alte variante

bine, in proces avocatul va incerca tot ce poate pentru tine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar daca eu am condiitii mai bune nu am nici o sansa sa imi obtin copilul avand in vedere ca situatia mamei este deplorabila si si-a mai parasit copilul de 3 ori cand era sugar am martori si dovezi plus este agresiva avand hartie de la medicul legist cum ca m-a lovit in cap .Ar trebui sa anunt si protectia copilului eu fiind din jud. Cluj?

ar fi trebuit sa arati lucrurile astea de la prima sedinta, cu documentele pe care le ai.

cu putina insistenta, cu ce vor zice martorii si av tau ai putea obtine copilu.

in momentu de fata in cazuri din astea castiga parintele cu starea materiala mai buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Situatia sta in felul urmator. Daca tu lucrezi sau ai un venit declarat oficial, iar mana nu are cum sa dovedeasca ca are cu ce sa creasca copilul, cu un avocat bun, sunt foarte mari sanse sa primesti tu copilul. Si daca l-a si parasit si poti dovedi asta atunci 100% vei obtine copilul. Dar repet, ai nevoie de un avocat bun care sa te reprezinte.

nu exista 100% intr-un proces in instanta!

noi nu stim ca mama nu are serviciu si ca nu ar avea alte mijloace materiale

faptul ca ea l-a lovit pe sot in cap n-are legatura cu incredintarea coplilului, astea sunt relatii intre soti, acea sotie poate fi o mama buna

E suficient de ex. ca ea sa demonstreze ca tatal mai bea uneori sau ca fumeza in prezenta copilului sa nu aiba el castig de cauza

Cade in sarcina lui sa demonstreze un fapt extrem de grav care face ca mama sa nu fie in stare sa aiba grija de copil si sa-i puna in pericol acestuia dezvoltarea

nu exista 100%

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×