Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Salut,

Scriu pe acest forum in speranta ca voi gasi niste sfaturi de care am disperata nevoie.

Am 24 ani. Acum vreo 2 luni am avut o depresie puternica intr-o seara si de atunci nu mai pot sa dorm linistit. Sunt nopti in care nu dorm deloc. Am o stare proasta si ganduri negative.

Problema cea mai mare este ca nici macar nu am o prietena care sa ma ajute sa trec peste. Nu am nici servici. Stau doar cu mama, careia i-a scazut drastic salariul odata cu criza asta. Mi-e frica si pt ea ca este singura si are si ea probleme.

Nu am nici servici. Sunt inscris la un master unde-mi este f greu. Acum imi pare rau ca poate imi gaseam ceva de lucru daca nu trebuia sa merg la scoala.

Daca stau si ma gandesc nici prieteni adevarati nu am.

Toate gandurile astea m-au terminat.

Nu am alta boala sau ceva, dar am cearcane f mari si mi-am pierdut increderea.

Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi!! Am mare nevoie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E de la depresie -insomnia adica.Incearca sa mananci cruditati (pentru vitamine si minerale -mai ales magneziu http://www.okey.ro/stiri/magneziul.html -e "mineralul anti-stress")

Si sa te expui la soare (pentru a produce mai multa vitamina D)

http://www.ziare.com/articole/vitamina+d+depresie

Daca iti place sportul,miscarea, e ok sa faci si ceva miscare -creste productia de endorfine si serotonine -o sa-ti ajute adica la psihic.

In ce priveste gandirea,incearca sa te focalizezi asupra a ce vrei sa obtii,nu asupra obstacolelor si problemelor -focalizarea asupra problemelor atrage automat depresia,pentru ca emotiile noastre sunt un fel de barometru al gandirii noastre -daca te gandesti la necazuri si probleme,e imposibil sa te simti bucuros si fericit...sau chiar impacat.

Asculta muzica optimista,ceva care iti da o stare de bine,nu ceva care te adanceste in tristete si frustrare.

Incearca sa te joci -pe calculator,sau altfel...ajuta mult la detensionarea ta.(atentie,jocurile competitive pot sa te agite mai mult...)

Zambeste -chiar fortat.Cercetatorii au descoperit ca zambetul(chiar fortat) produce o reactie de feed-back in creier,si incepi sa produci serotonina si endorfina -"hormonii fericirii".

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Florin....bine te-am gasit .:)

 

Capul sus ! Am trecut si eu prin faze dintr-astea,totul sta in regasire interioara si discutii cu oameni in a caror companie sa te linistesti sufleteste.

Te ajut cu cea mai mare placere daca vrei.Trebuie sa porti discutii cat mai multe.Am vorbit cu multe persoane care au trecut prin asta...se va rezolva.

Un id,...ceva ?

 

TOTUL VA FI BINE ! :blink:

Editat de Catalina013

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite-te la comedii,citeste bancuri.Daca ai o ocupatie favorita,care iti face placere,un hobby de exemplu,pune in practica.Daca e vreun loc unde cei care au acelasi hobby ca tine sa intalnesc,mergi acolo...poti sa-ti faci prieteni asa.

Imbraca-te in culori vii,stralucitoare -culoarea are un efect puternic asupra psihicului.

Centrul mirosului din creier,e situat langa centrul emotional,si s-a dovedit ca mirosurile sunt capabile sa produca raspunsuri emotionale in creier -daca ai un parfum,after-shave,deodorant,ceva care iti place cum miroase,foloseste-l in scopul asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sper sa-ti fi trecut insomnia pana acum,dar daca nu poti incerca urmatoarele chestii:

Mananca zilnic ciocolata,am citit undeva ca te face fericit,nu stiu cat de adevarat e ,dar nu poti pierde nimic eventual castiga kg. :))

Aleaga seara ,apoi fa o baie fierbinte ,o sa dormi ca un bebe.

.....

a da ,si stai departe de cafea sau ceaiuri(in special ceai verde).

Eu sunt insomniaca de cand ma stiu ,mai beau si cafea la greu ,dorm cam 25-30 de ore pe saptamana,eh o viata am pana la urma ,sa o dorm si pe aia. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca mai ajuta pe cineva vin si eu cu un raspuns pentru insomnie .

Foloseste-ti imaginatia ! La modul cel mai serios . E un procedeu perfect pentru a trece in lumea viselor :) .

 

Cel mai ades insomnia e provocata de stresul mental , de ganduri... Uuuu . Aici e starea de blocaj ! Nici activ - viu , nici inactiv - dormind .

Sa sari din starea zombi trebuie doar sa nu mai lasi gandurile sa te posede , subliniez posede...

 

Nu . Gandurile nu fac parte din imaginatie ! Imaginatia se refera doar la imagini , fara vorbarie si repetare mentala de cuvinte si fraze ! Imagini : peisaje , abstractii colorate , desene animate , orice atata timp cat sunt doar imagini .

 

Proiecteaza-le , aprinde-le culorile si lasa-te purtat in ele... Joaca-te cu ele ( sau doar observa-le ) si nici nu stii cand te trezesti a doua zi .

E cea mai eficienta metoda !

 

:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa te impaci cu tine insuti, altfel nu poti sa treci mai departe, cei de langa tine te ajuta, dar nu pot fi cu tine tot timpul, cand ramai singur atunci e incercarea cea mare, atunci trebuie sa gasesti forta sa te ridici, sta doar in tine, daca tu nu mai vrei sa poti atunci nu te mai poti ridica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×