Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Vis ciudat de tot...

Postări Recomandate

Pentru unii dintre voi nu este o noutate.Stiti ca am trecut printr-o tragedie, pierzandu-mi persoana cea mai draga din viata, pe Anca, cea care mi-a fost prietena, sotie, tovarasa de viata si nu in ultimul rand - pe-o minte cu mine intr-un accident. Unul stupid, de circulatie, amandoi fiind pasageri in masina unei prietene. Accident care era sa ma trimita si pe mine in lumea celor drepti. Am indurat operatii, anestezie generala, fac exercitii de recuperare. Singuratate...schimbari in viata...nisipuri miscatoare. Alt job. Oameni noi. Unii-ma ajuta. Altii- m-ar manca de viu. Viata incepe sa reintre pe un fagas oarecum "traibil". Mai este putin pana la 6 luni de la eveniment. Intr-un week-end merg ca de obicei sa-mi beau cafeaua la cartodrom ( clujenii stiu unde se afla). Pun casca ca de obicei pe oglinda motocicletei. In pufaiturile motoarelor monocilindrice ale carturilor incep sa savurez cafeaua de la automat. Apar niste baieti care-i cunosc. ma saluta, ii salut si eu. Aveau cu ei un alt baiat, plin cu canule, operatii inca pansate inclusiv la cap. A avut un accident de motocicleta, fiind pasager. A fost in mare pericol, deoarece la cazatura casca nefixata i-a zburat din cap, si lovit fiind a necesitat si neurochirurgie. Trec niste zile. Vin acasa tarziu. Imi fac niste spaghete cu sos rapid si ma culc. Visez...Eram in Roma...totusi, nu semana prea bine cu Roma, dar in vis-Roma era. Umblam undeva intr-o zona mai suburbana, intru la un moment dat intr-o curte betonata. Ma pierdusem de Anca si doream sa o sun de pe mobil sa vad unde este. Nu reuseam nicicum. Insist. Mergeam cumva cu telefonul in fata ochilor si tot incercam sa sun. Numai in vis poti tine asa telefonul. In realitate ar fi incomod. Intr-un final raspunde altcineva ( o femeie) si-mi spune ca A PLECAT CU UN GRUP INTR-O EXCURSIE DINCOLO DE DUNARE (!?) Intru intr-un soi de magazin destul de bizar, in care erau doua vanzatoare care stiau romaneste. (nu e ceva neobisnuit la Roma :) ) si intrebandu-le, ma indruma cum sa ajung la "Dunare"...Cobor cumva, mai multe terase prin spatele unor curti, miroase si a flori si a cotet de porci, pe jos dale de beton, asezate ca niste scari. In final- soc- ajung la un mal de fluviu atat de lat incat abia daca mai zareai cate ceva pe malul celalalt. Iarba- se termina si incepea noroiul. Adanc, de netrecut. Sclipea in soare noroiul. Ma tot intrebam cum de nu vuieste presa la asa ceva- Dunarea fara apa...Arata impresionant, maret, hidos...nu stiu...oarecum inspaimantator. Eu ma aflam pe ultimele dale de beton inconjurate de iarba, si ma intalnesc cu o cunostinta din Cluj, un om cam de varsta mea si care facea si el parapantism candva. In final aflu ca-l cauta pe fiul lui, care este plecat si el cu un grup pe partea cealalta. I-am spus "Trebuie sa ne intoarcem in centru, sa luam metroul numai asa putem ajunge dincolo..." Ma trezeste telefonul. Plec la birou. Bandu-mi cafeaua imi amintesc de vis. Starea data de el persista toata ziua. Mai trec cateva zile. Cu persoana care-am visat-o ma intalnesc in cartodrom. Il intreb de sanatate. Imi spune ca are multe probleme, ca-i in somaj si acuma si asta...cu "baiatu-miu"... aratand spre cel cu multe bandaje, care-l intalnisem de ceva vreme in cartodrom.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) Esti un bun povestitor si totusi nu sunt sigura ca am delimitat bine visul de realitate...

E un vis premonitoriu.Sper ca acel baiat accidentat a avut doar o cumpana si nu va mai avea probleme...

Intr-un alt plan,destinele voastre s-au intretaiat.

Apa,Dunarea... e o "granita" intre lumi. Noroiul ei,faptul ca era seaca te avertizeaza asupra unui necaz,necazurile tale nu s-au terminat;vei mai suferi...poate,pentru boala poate,pentru alte...suparari.

Ai avut o cumpana in viata iar urmarile inca,le suporti...

Atentie,sa nu cazi bolnav la pat... :lol2: putin.Ai inca sabia lui Damocles deasupra capului. :) Perioada nefasta nu s-a sfirsit.Esti inca in conul ei de umbra.E ceva karmic...

Vei cheltui bani pentru sanatate;ceva sacrificii banesti si nu numai...

Vei suferi o paguba,suparari...inca.Nu te poti sustrage...repet,e ceva karmic.Umilinta,vei indura... pentru ca nu te stapinesti. :lol2: Lectia stapinirii de sine si a umilintei.

Conflicte ,cearta (femeile)...peste doua zile,doua luni; ignora-le!Totul,va trece. :lol2: Inutil,sa-ti amintesc de biserica si de Dzeu...totusi!

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Victor, ti-am citit drama inca de atunci, de cand cu accidentul.

Imi pare foarte rau.

 

Dar sunt putin mahnit cand oamenii, dupa ce sunt loviti, continua sa creada in Dumnezeu si sa il respecte...

 

Anyway, dupa un soc de proportiile astea, evident ca treci prin momente ca astea.

Spre deosebire de forumistii paranormali, incerc sa iti amintesc ceea ce probabil stii deja: subconstientul iti lucreaza, setea ta de a o revedea pe Anca, de a o aduce inapoi, se manifesta voluntar si involuntar.

 

Nu e nimic paranormal in visul tau.

Doar un amalgam al propriei tale minti, combinat cu Demonul Suferintei.

 

 

Stii, in vremurile tulburatoare pentru mine, tot datorita slabiciunii, imi gaseam mesaje transmise, anticipatii extraordinare, samd...mai tarziu, cand mi-a venit mintea la cap, am realizat doar ca erau lucruri perfect logice carora le dadeam eu proprietati mistice.

 

 

La fel si cu explicatiile metafizice ale Bagherrei: mare lucru - apa simbolizeaza granita, vei mai trece prin suferinte si invariabila explicatie 'karmica'.

 

SUCCES.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunicul meu a murit in 2002.

Il visez mereu. Jucam sah (nu am stiut ca bunicul meu stie sa joace sah pana cand nu mi-a corectat o mutare intr-un joc cu un prieten, bunicul fiind in trecere), vorbim tot felul de chestii, ma sfatuiesc cu el.

Imi este foarte dor de el, chiar si dupa atatia ani.

Cui as putea sa-i multumesc pentru ca mi-l aduce inapoi in vis, atat de viu? Mie? Un cacat, eu nu am asemenea abilitati.

Lui K0ntr0VerSy, care poarta faclia Adevarului? Nu prea cred, i-am citit raspunsul abia cu zece minute in urma.

Lui Dumnezeu? DA. Chiar daca sunt crestin doar cu numele, chiar daca nu cred in vise, in mine, in dreaq.

Bunicul meu vorbeste cu mine de doua-trei ori pe luna, si dorul de el e bun, e un sentiment care imi confera liniste si echilibru.

 

Iti doresc sa o visezi pe Anca ta atata timp cat o vei mai iubi. Sa nu o superi in vis, sa nu o lasi sa plece plangand.

 

Asfalt uscat, Victore. Pentru tine... si pentru ea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doctore, problema confesiunii este intima - fiecare crede sau nu.

Dar, in momentul in care, precum multi altii de aici si de peste tot, vii si ne spui ce si cum face Dumnezeu, trebuie sa argumentezi si sa probezi.

 

Altfel, respect dreptul personal si intim al fiecaruia sa creada orice doreste.

 

Ceea ce povestesti tu aici este paranoia.

 

Cat despre mine si Faclia Adevarului, ai grait drept.

E Adevarul Meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e paranoia, sunt doar vise nascute din subconstient, inconstient...

 

Bine, sa crezi ca visele sunt daruri de la d-zeu, asta da, e.. cel putin curios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca esti bine, atat cat se poate spune .

 

 

In mitologiile vechilor popoare, raul era granita dintre cei vii si cei decedati .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am de gand sa insir cuvinte ipocrite de incurajare, tot ce-am simtit eu pielea mea este ca trecerea timpului cicatrizeaza, atat.

Cred ca este bine daca o visezi.

Si eu am pierdut pe cineva foarte drag din viata mea si nu reusesc sa-l visez absolut deloc. E ciudat. Il plang mereu, sunt furioasa pentru ca a murit si cand ajung la mormantul lui, ma cuprinde o liniste si mai ciudata, nu mai pot plange deloc. Imi doresc sa-l visez, mi-ar mai trece dorul. E greu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Visele sunt mai mult decit refulari ale constientului ori inconstientului.Ele sunt tratate cu consideratie chiar de catre biblie si nu vin doar de la Dzeu... :roll:

Sunt informatii akashice a caror logica,al caror sens, ne scapa din pacate.

Cum va explicati ca ele anticipeaza,prezic...un eveniment? :roll: Ce are a face constientul ori inconstientul aici?

Sau Dzeu? E un mecanism,o lege eterna...o functie a vitalului as zice eu.

Fiecare,crede ce vrea;in fond,de ce imi vine mereu in minte zicala aceea cu "facerea de bine..."? :o: Ma bag ca musca-n lapte!

Da,riul reprezinta granita dintre lumi. :o: Mai reprezinta multe altele ...Noroi inseamna necaz.

Dar banuiesc ca nu va intereaza semnificatia viselor si oricum,nu e universal valabila.

Paranoia nu este sa crezi in vise ci,sa te pui rau cu Unul mai puternic ca tine. :D Fie,ca-l agreezi fie,ca nu. :o:

Desi,n-are El nicio vina;ce-si face omul cu mina lui se cheama lucru manual. ;) Ceea ce simtim si gindim e un bumerang.Afara de "softul" cu care intram in plan material...

Uneori,chiar ma intreb pe cine hraneste suferinta umana... :o: ca treaba cu pacatele e greu digeribila.

Cemai...vorba multa,saracia omului.

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Victor. Iti inteleg perfect nelinistea.

Am invatat ca in viata, or pt toate exista un motiv, or pentru toate ne cream un motiv..si in urma actului, oarecum castigam iluzia linistei si impacarii.

Eu cred, subliniez - cred, ca tu trebuie sa il ajuti pe acel barbat sa isi gaseasca de lucru.

Mai cred ca trebuie sa vorbesti cu baiatul lui si sa ii amintesti, la o cafea, la o poveste, sa se concentreze pe faptul ca inca e in viata, si nu ca a avut un accident.

 

Sunt multe de spus, dar nu am sa am niciodata puterea sa spun mai mult decat CRED.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×