Sari la conținut
Forum Roportal
CamyCam

Pupilele de marimi diferite pot fi cauzele unui dignostic neurologic? Si care ar fi acesta?

Postări Recomandate

De ceva timp (de pe la inceputul anului 2010) am observat ca pupila ochiului STANG este mai mare in cea mare parte a zilei, NUMAI LA LUMINA .In ianuarie 2010 am fost la un medic oftalmolog care nu a gasit nicio problema, recomandandu-mi sa nu mai port ochelarii de protectie (pt stangul 0, pt dreptul +0,5) si in acelasi timp recomandandu-mi sa fac un control neurologic.Singura problema ar fi ca am ochii prea uscati si mi s-a spus sa fac exercitii de clipire, sa clipesc cat mai des. De cateva luni am si o problema cu cele trei degete mici de la piciorul DREPT, adica in momentul in care calc pe portiuni de trotuar denivelat, simt ca cele trei degete parca ar fi niste pernute care se zdrobesc, iar durerea apare numai pe moment.In rest pot sa misc degetele fara probleme si fara durere.Nu am reusit sa merg la neuro intrucat in februarie am aflat ca sunt insarcinata (in prezent avand sarcina de 18sapt). Mentionez ca in 1997 am fost operata (cu succes) de defect septal interatrial, cu pericard marit (avand astfel petic pericardic). Dl Prof Fagarasanu a observat diferenta dintre pupile, dar le-a aratat-o studentilor practicanti fara a ma avertiza ca as avea vreo problema.Sotul meu spune ca diferenta dintre pupile a observat-o si el de cand m-a cunoscut (1994), iar o mastusa mi-a confirmat ca as avea aceasta problema (daca e problema) de cand eram mica.Va rog sa imi spuneti daca simptomele mele prezinta o boala grava si daca ma va afecta pe viitor sau daca afecteaza in vreun fel bebelusul. Va multumesc!

Editat de CamyCam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×