Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ieri 21.05(sf.constantin si elena) circulam cu masina personala pe dn2(e 85) dispre bucuresti spre urziceni,cand in zona localitatii movilita mi-a taiat calea o dacie logan pe care nu am reusit sa o evit,lovind-o in plin (a iesit din dreapta sensului meu de mers);accidentul s-a produs in afara localitatii intr-o zona in care se merge cu viteze de peste 100km/h;soseaua are 2 benzi pe sens;iar accidentul s-a produs datorita neacordarii de prioritate de catre soferului logan la intrarea pe DN2.

din fericire nu a fost nici o victima a acestui accident,doar pagube materiale-cred ca urmare a faptului ca am redus cu mult inaintea impactului viteza masinii,in momentul cand loganul se angaja riscant in traversarea soselei...sosea pe care n-a mai traversat-o blocandu-se pe mijocul acestei...nu am avut alta optiune...pe contrasens masini ,in dreapta masina(un altul tot cu un logan,care n-a avut inspiratia sa-mi faca loc pe banda sa) si am franat puternic oprindu-ma intr-un final in masina ce-mi blocase drumul...am cauta sa mimimalizez impactul si zona acestuia lovind cealalta masina in zona roata fata (stanga sofer) intrucat,in masina respectiva se mai aflau inca 2 pasageri,iar o lovitura in dreptul portierelor ar fi fost ,de inteles,cu urmari mult mai grave!

in momentul acela toata lumea ar fi trebuit sa respire usurata,intrucat era teafara si nevatamata,insa nu a fosta asa...a inceput circul...CUM ASA? la volanul loganului cu pricina era o mamaie in varsta de 67 de ani care a inceput scandalul..."mergeti ca nebunii;trebuia sa ma eviti pe contrasens;uite ai numar de provincie,ce-s si cu provincialii astia de ies pe drumuri ca nu stiu sa conduca...de cand ai carnetul??"

eu,care imediat dupa impact,am ramas vreo 1-2min in masina(timp in care am si tras-o pe dreapta) numai cu scopul de a nu lua la injurat mamaia-pt ca recunosc ca-s coleric,si ma aprind f. iute-dupa care fara sa-i zic nimic super-soferitei imi evaluam pagubele propriei masini;repet am facut evorturi sa-mi pastrez cumpatul,mai ales ca sotia mea care era in dreapta m-a rugat sa ma calmez si sa nu fac scandal!

pana la urma s-a luat nevasta-mea de baba nebuna punand-o la punct politicos dar ferm...amintindu-i ca-i in viata ,si ca asta-i important.

cand am vazut cum stau lucrurile si cat e de obraznica mamaia,am chemat polititia sa-i ia carnetul;desi ca mai aveam si varianta unei intelegeri amiabile-dar cat de tupeisto-nesimtita era mamaia!- mai ales ca nu a interesat-o nici o secunda soarta mea si a sotiei,ca nu putem sau nu pleca de acolo,are cine sa ne ajute,avem posibilitatea materiala sa o facem.

am luat decizia anuntarii politiei si implicit a ridicarii carnetului,in primul rand un pericol public pentru felul in care conduce,iar pentru caracterul sau nu merita nici un fel de clementa....

a inceput iar circul;ca ea are nevoie de carnet,sotul e bolnav-il duce la spital,are nepoti pe care-i duce la gradinita...-ce am cu ea de ce vreau sa-i fac rau?-..ma implora,...nu ma lasa sa scriu delaratiile la politie,ma tinea de maini

politistii,draguti,-doamna...daca v-ntelegeti nu mai scriem procesul-verbal

eu m-am indoit la un moment dat,si-i zic cucoanei...bine doamna te iert ..hai sa vedem cum reparam masina mea;la care baba "ei...vedem noi,ne intalnim intru-na din zile si vedem ce facem;dar ce n-aveti casco?"

ei,f... baba naibii...si i-au luat carnetul...

abia atunci si-a sunat mamaia fiul,care era mare scula in politie...si-au inceput sa curga telefoanele!

seful de post era numai "sa traiti" la telefon...la care eu,ferm le-am spus politistilor sa-si faca datoria!

al naibii baba saraca,care n-are de nici unele,a mancat(si mananca) paine cu ceapa sa-si ia un logan!

vedeti si voi pt. ce platim noi impozite?? pt a se suna un politist pe altul,pt a interveni in scopul neaplicarii legii!

 

ati fi iertat mamaia in cazul meu?

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte bine ai facut! unele persoane in varsta sunt foarte, dar chiar foarte "smechere". pun totul pe seama varstei si au impresia ca totul li se cuvine. ea a fost de vina, ea sa plateasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iertand`o pe doamna, poate condamnai alti participanti la trafic.

Consider ca ai procedat corect.

De ce ai nevoie de confirmari?

 

 

De acord cu bydy..

 

Poate inainte de accidentul pe care l-am avut anul trecut as fi fost mai indulgenta insa mi-am dat seama ca nu e de joaca la volan.

 

Presupun ca s-a lasat putin impresionat de varsta doamnei, de problemele pe care sustine ca le-ar avea dupa luarea carnetului, etc... dar in fond, e un om in toata firea, trebuie sa-si asume responsabilitatea.

 

Soferul tirului care ne-a lovit, in timp ce al meu iubit era spre spital, inconstient si nu stiam nimic de el, eu si matusa-mea eram frecate la cap de politie cu masuratori cu toate ca abia mergeam... se lamenta ca vai...ce se face el acum, cum mai lucreaza, il da afara, etc. Mai era si cu un pusti de 10 ani in masina care se juca pe marginea drumului si el: uitati, ce speriat e si copilul meu, o sa ramana traumatizat toata viata.... Pe urma, nu a mai avut bunul simtit un an de zile macar sa raspunda la telefon... eu inca umblu prin spitale, masina e bucati..el e bine mersi.

La inceput imi era mila de el, ma gandeam ca i se poate intampla oricui, ca poate se simte vinatat, etc..de unde..

 

 

Ideea e ca, din punctul meu de vedere, in trafic nu trebuie sa te lasi influentat de amabilitati, decat cand e cazul. Si daca as fi eu vinovata, prefer sa ma stiu fara carnet si sa imi invat lectia... pana la urma, de-aia sunt legi, sa le respectam. Nu e cazul sa ne dam grozavi cand e vorba de viata noastra si a altora...

Editat de Tina_Stanciu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

(am fost putin incoerent in exprimare;sorry era tarziu,f obosit,facusem 12 ore cu masina pe drum...am plecat cu ea asa lovita;m-am descurcat pana la urma de am ajuns unde doream....oricum nu prea excelez in acuratetea exprimarii :)

am intrebat deoarece eram inca sub impresia evenimentului si mamaia s-a rugat de mine vreo ora si jumate' s-o iert,motivand ca are nepoti de dus la grdinita,sotul bolnav de inima si tot ea se duce cu el la spital etc

eu i-am explicat frumos ca i-ar prinde bine o pauza in condus,pentru ca ce a facut ea e f. grav!

m-a deranjat f. mult atitudinea ei;nu a interesat-o ca-i in viata si ca toti suntem teferi si nevatamati-rar o asemenea situatie se soldeaza fara victime...eram in afara localitatii unde se circula cu mult peste suta intr-o zi f. aglomerata vineri,pe o sosea la fel de aglomerata!

nu a interesat-o ce vom face noi,eu cu sotia,avem sau nu cu ce ne deplasa de acolo;avem sau nu bani sa rezolvam situatia...unde mergem sau ce vom face....

avea o singura obsesie cu carnetul de sofer;obraznica si jignitoar,cauta vina mea si-mi reprosa inconstient de ce nu am evitat-o pe contrasens!..."poate AVEAM LOC"

a fost un cosmar baba;sa-i multumeasca lui d-zeu ca m-am nimerit eu pe sosea si nu altul ca nu stiu daca mai traia la ora asta....ca dupa accident un altul o"scutura"bine in urma obrazniciei ei;

sunt surprins in mod foarte neplacut de atitudinea si comportamentul unui om in varsta...nu credeam ca s-ar putea comporta in asemenea moD!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:doh: iar e lovita masina mea!!!

a intrat un bou in mine in parcare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

treci la bicicletă

 

dacă mamaia ar fi cooperat, mi-ar fi dat copie după asigurarea ei, ar fi vorbit frumos, aş fi iertat-o

 

dar dacă p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
treci la bicicletă

 

dacă mamaia ar fi cooperat, mi-ar fi dat copie după asigurarea ei, ar fi vorbit frumos, aş fi iertat-o

 

dar dacă p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt şi snobi care merg cu bicicleta că e green, enviromnent-friendly, chestii d-astea

 

mă descurc bine, dar mai trag c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in ce localitate pedalezi?

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×