Sari la conținut
Forum Roportal
VictorN

Ce poate face un suflet fara corp?

Postări Recomandate

Sal!

Ce poate face un suflet fara corp?

Se poate arata ca stafie? (Multi zic ca da.)

Poate vedea viitorul planetei?

Are sufletul coeficient de inteligenta chiar daca nu se aflta intr-un corp cu creier?

Poate calatori sufletul pe alte planete?

Daca un suflet se apropie de soare, il doare sau risca sa fie anihilat de radiatii, caldura si forta gravitationala?

Vede sufletul aura altor suflete/entitati pentru a stii daca sunt rele sau bune?

Multumesc!

 

Poate face atataea lucruri cat ii permite evolutia spiritului sau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sal!

Ce poate face un suflet fara corp?

Se poate arata ca stafie? (Multi zic ca da.)

Poate vedea viitorul planetei?

Are sufletul coeficient de inteligenta chiar daca nu se aflta intr-un corp cu creier?

Poate calatori sufletul pe alte planete?

Daca un suflet se apropie de soare, il doare sau risca sa fie anihilat de radiatii, caldura si forta gravitationala?

Vede sufletul aura altor suflete/entitati pentru a stii daca sunt rele sau bune?

Multumesc!

 

Pai ideea general valabila este cred, ca sufletul nu este fizic. Atunci o sa incerc sa-ti raspund punctual.

 

Ce poate face un suflet fara corp?

Sa se plimbe de colo-colo. Pe terra si de ce nu, si in afara ei.

 

Poate vedea viitorul planetei?

Depinde de cat de evoluat este. Presupun ca daca este suficient de evoluat, poate accesa intr-o oarecare masura planurile in ceea ce ne priveste.

 

Are sufletul coeficient de inteligenta chiar daca nu se aflta intr-un corp cu creier?

Nu este fizic, deci nu.

 

Poate calatori sufletul pe alte planete?

Am raspuns mai sus. Banuiesc ca da...

 

Daca un suflet se apropie de soare, il doare sau risca sa fie anihilat de radiatii, caldura si forta gravitationala?

Nu este fizic, deci nu.

 

Vede sufletul aura altor suflete/entitati pentru a stii daca sunt rele sau bune?

In principiu, da. Tind sa cred ca sufletele se pot "recunoaste" intre ele. Mai ales daca sunt in aceeasi dimensiune.

 

Se invarte ca .... Rahatul de barza ... in aer :)

 

:lol: Deh, ce sa faci? Sunt suflete si suflete... Unele mai dezvoltate...altele mai putin dezvoltate... De la caz la caz :)

Editat de Silver99

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate face atataea lucruri cat ii permite evolutia spiritului sau

Ce frumos ai sintetizat realitatea doar in cateva cuvinte :lol: Daca ar fi sa facem o paralela, am putea spune ca sufletul este o farte din software iar spiritul este hardware-ul. Deci cu cat este mai avansat hard-ul, cu atat mai mult poate opera soft-ul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce frumos ai sintetizat realitatea doar in cateva cuvinte :roll: Daca ar fi sa facem o paralela, am putea spune ca sufletul este o farte din software iar spiritul este hardware-ul. Deci cu cat este mai avansat hard-ul, cu atat mai mult poate opera soft-ul.

 

 

pai sunt si suflete care nu au nevoie de corp...si care nu au venit niciodata la intrupare .....fiinte energetice care nu au nevoie de viata materiala.....esti sigur ca ai acoperit toate posibilitatile cu acest raspuns?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suflet="suflare de viata"=energie vitala

Respectind niste legi ale firii,se intoarce la matrice,la nucleu...in stare pura.

Nu are constiinta de sine,apartenenta,amintiri....fara trup.

Este...energie primordiala.Restul,e pura speculatie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suflet="suflare de viata"=energie vitala

Respectind niste legi ale firii,se intoarce la matrice,la nucleu...in stare pura.

Nu are constiinta de sine,apartenenta,amintiri....fara trup.

Este...energie primordiala.Restul,e pura speculatie...

 

 

asta e parerea ta....dar poate mai sunt si alte pareri.....:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai sunt si suflete care nu au nevoie de corp...si care nu au venit niciodata la intrupare .....fiinte energetice care nu au nevoie de viata materiala.....esti sigur ca ai acoperit toate posibilitatile cu acest raspuns?

Nu am facut referire la viata materiala, doar la suflet (comparand-ul cu soft-ul) si la spirit (comparandu-l cu hard-ul, adica suportul pe care este modulata informatia). Nu stiu daca am acoperit toate posibilitatile, probabil exista multe care nici nu le putem cuprinde cu mintea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×