Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Demonstrati afirmatia paradoxala a celui de mai sus

Postări Recomandate

Ideea e destul de simpla: cineva face o afirmatie paradoxala,aparent de nedemonstrat,iar urmatorul,trebuie sa-si suceasca mintea in asa fel incat sa scoata din ea ceva logic si plin de inteles.

E un exercitiu de gandire (sofism) si are si un scop: sa ne impinga pe toti dincolo de "zona de confort" mentala in care ne invartim,sa ne puna in situatia de a descoperii alta abordare si alt unghi de vedere pentru tot felul de lucruri.

Ideea mi-a dat-o o afirmnatie paradoxala a Elixirei de ieri care mi s-a parut foarte interesanta. :P

 

Din pricina ca sunt initiatorul topicului,am sa dau doar o tema pentru cei ce vor sa se joace.Sper sa va placa joculetul -umorul si glumele nu sunt excluse,si nici atitudinea jucausa -ca doar e un joc.Simtiti-va liberi sa o luati razna prin papusoi,pe coclaurile pe care mintea nu v-a mai ratacit pana acum :o:

Si tema mea:

 

nesimtirea e o virtute :P :cry: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nesimtirea e o virtute :P :cry: :o:

 

Opunem cele7 pacate celor 7 virtuti.

Un om care sigur nu are pacate e un om mort.

Un om mort e un om nesimtit.

Neavand pacate si fiind nesimtit, rezulta de aici ca nesimtirea e o virtute.

 

 

acest topic nu e real

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu o sa scrie nimeni in el si dupa o vreme va ajunge in arhiva. mai poti spune ca exista? - nu, deci e real...

 

 

un fluture e mai greu ca plumbul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum să fie bre mai greu ca plumbul? unde ai văzut tu plumb să zboare ? normal că fluturele e mai uşor şi mai aerodinamic. a, dacă ne referim la plumbu' lu' bacovia, comentăm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×