Sari la conținut
Forum Roportal
ousor

Amintiri din copilarie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cele mai frumoase amintiri ale copilariei sunt cele de la bunici, la munte, intr-un la cativa km de manastirea Slatina.

 

Stateam in lunca plina de tei si in mirosul acestora citeam, alergam dupa cirlani. Sau mergeam pe prund sa culegem fragi sau zmeura. Intr-un an am rugat una dintre matusi sa ne sape "un bazin" unde sa facem baie.La parau. Si ne-a ajutat. Si in ziua de azi cu greu as baga piciorul intr-o apa rece de munte, dar sa mai fac si baie :o:

Si ce mai faceam? Ne-am incropit o undita si am prins 3 fatze de pesti. Si am vrut musai sa mi le friga buni pe plita. Si mi le-a fript! :lol:

In alt an am gasit un bulgare de pamant argilos. Si ne-am facut oale si farfurii si tot pe buni am convins-o sa le puna putin la cuptor :rot:

Si ne jucam de printii si printesele in fanul din pod. Ca sa nu mai zic de fanul care te imbata cu mirosul lui. Sau iarba cosita de la deal ....

Au trecut 22 de ani de cand n-am mai calcat pe acolo :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi amintesc cand m-a dus mama pe malul marii si am luat un bat si o ata (ca asa am vazut la pescari) ,am legat un betisor in varful atei si am inceput sa pescuiesc:)) ,de unde sa stiu eu ca pestilor nu le plac lemnele:))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

azi am fost in locul unde mi-am petrecut o parte din copilarie...cand m-am plimbat pe acolo am avut o avalansa de amintiri frumoase,batai,jocuri de-a vati ascunselea,prieteni ,meciuri de fotbal,toboganul vechi de fier care si acum zici ca e nou ,in care a fost cat pe ce sa imi sparg capu si multe alte amintiri frumoase...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copilaria ? Un basm fara sfarsit. Vise fara granita, sinceritate pura, se traieste prin fiori si se exprima prin exclamatii, un cuib de intrebari si nebunii.

Cineva spunea ca a lui copilarie are gust de cirese amare. Pentru mine are miros de brad, aud si acum susurul izvoarelor de munte, rasul gingas al rasaritului lunii printre creste, privirea candida si adierea vantului in diminetile reci, o pulbere de aur cu care vrea sa se obisnuiasca eternitatea. E padurea copilariei mele, cea mai frumoasa din lume.

Mii de ganduri fierb in fum,

Ratacite si stinghere,

De dorinta, de tacere.

Ganduri vin si ganduri pleaca,

Ma-nvelesc de tot in ele

Si ma-mbrac si plec la drum

Doar cu ele,

Doar cu gandurile mele.

"Unde esti copilarie?"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fugit cu o colega la Campia Turzii pentru un weekend, ai nostrii stiau ca suntem in excursie cu clasa... Ce zile frumoase... :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fugit cu o colega la Campia Turzii pentru un weekend, ai nostrii stiau ca suntem in excursie cu clasa... Ce zile frumoase... :cheer:

 

blink.gif

hai, nu ma `nebuni... de curand? adica ati vazut si vestitul Mig suspendat? :soc:

 

si de ce au fost asa niste zile frumoase ca nu inteleg si pace? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce va aminteste de copilarie? O mancare,un sunet, miros, orice.

Azi dimineata mi-am amintit de gradinita,in timp ce am baut o cana de ceai si am mancat paine cu unt :), mi-am aminti de mirosul din gradinita,dimineata ,cand ne ofereau mic dejun,zgomotul acela de scaune trase, zarva care era si de nelipsitele chestii din tabla ( nu stiu cum se numesc alea) in care aduceau ceaiul. :).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×