Sari la conținut
Forum Roportal
FreakyKitty

Par care se incalceste si se ingrasa repede..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Incearca ulei de ricin saaaau Placenta (asa se cheama da sper ca n-o fi chiar placenta)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parul meu e castaniu si nu m-am vopsit niciodata.Si varfurile le tund in 2-3 luni:)Si eu foloseam de aproape un an Nivea pentru par stralucitor :pardon: dar am trecut la pantene dar dupa ce il voi termina cred ca ma voi intoarce inapoi la Nivea.Stiu ca sunt niste masti pentru par din ulei de masline foarte bune.

daca ai probleme cu faptul ca ti se ingrasa parul foarte repede, nu stiu cat de indicat este sa folosesti ulei de masline. Sau daca il folosesti, macar pune-l cu galbenus de ou si zeama de lamaie. Ca pe o maioneza.

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si nici spalatul la 4 zile nu-mi suna prea ok. Incearca la o saptamana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si nici spalatul la 4 zile nu-mi suna prea ok. Incearca la o saptamana.

ba suna foarte bine

pentru ca orice par se murdareste in 4 zile!

Glandele sebacee la parul gras fac multa grasime care trebuie inlaturata, sampoanele pentru par gras sunt de utilizare frecventa insa sunt moi, nu sunt pe baza de petrol sau alte substante tari, chiar spalatul nu trebuie sa implice frecatul cu unghii sau sa fie prea agresiv, la fel stersul cu prosopul, pieptanatul, uscarea artificiala daca e neaparata, toate trebuie facute cu grija, ca doar nu freci dusumeaua.

Daca ar trebui sa se spele o data la saptamana atunci o tipa cu parul uscat sa se spele o data la 2 saptamani?

Toate impuritatile imbacsite in par(praf, polen, fum etc) iti pot irita fata, mai ales in timpul noptii.

Medici dermatologi ne sfatuiesc in aceasta perioada sa spalam parul in fiecare seara.

Parul trebuie spalat atunci cand e murdar, asta poate fi si in aceeasi zi daca ai facut gratar de exemplu.

chestia ca spalatul des ingrasa parul e expirata de doua decenii, fiecare femeie isi poate da seama cand necesita parul ei spalare

 

daca ai probleme cu faptul ca ti se ingrasa parul foarte repede, nu stiu cat de indicat este sa folosesti ulei de masline. Sau daca il folosesti, macar pune-l cu galbenus de ou si zeama de lamaie. Ca pe o maioneza.

buna remarca

la parul gras nu se folosesc nici produse exclusiv pe baza de uleiuri sau exclusiv astringente cum ar fi otetul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am zis sa nu sa spele daca si-a murdarit parul, ma asteptam sa se inteleaga ce am vrut sa spun si fara schema. Cat despre spalatul in fiecare zi fara un motiv serios, nici un dermatolog nu iti va recomanda asta. Ne putem contrazice noi cat vrem, insa stiu ce vorbesc.

 

Dar ai dreptate, parul fiecaruia e diferit. Cea mai simpla cale pentru a iti ingrasa parul e sa il speli des fara a fi nevoie, doar ca asa e trendul.

 

Si inca o chestie..orice par se murdareste in patru zile..credeam ca femeile nu isi supun parul la toate mizeriile doar pentru ca "se spala".. e bine sa mai evitam tot ce se poate evita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre spalatul in fiecare zi fara un motiv serios, nici un dermatolog nu iti va recomanda asta. Ne putem contrazice noi cat vrem, insa stiu ce vorbesc.

 

Dar ai dreptate, parul fiecaruia e diferit. Cea mai simpla cale pentru a iti ingrasa parul e sa il speli des fara a fi nevoie, doar ca asa e trendul.

 

Si inca o chestie..orice par se murdareste in patru zile..credeam ca femeile nu isi supun parul la toate mizeriile doar pentru ca "se spala".. e bine sa mai evitam tot ce se poate evita.

poate n-ar trebui sa afirmi cu atata siguranta ca nici un dermatolog n-ar recomanda asta

poate si eu stiu ce vorbesc

motivul serios primavara poate fi polenul, praful, alte particule alergenice pentru ten

 

nu e trend, e doar un mit ca spalatul des ingrasa parul, un mit nedovedit si ca atare abandonat.

 

si-apoi un par ingrasat chiar si numai la radacina arata de-a dreptul scarbos iar un par gras se ingrasa in 3 zile ca de aia ii zice gras, ca sa il speli dupa o saptamana presupune sa stai jumate in casa, sa nu vada nimeni.

 

Si inca o chestie..orice par se murdareste in patru zile..credeam ca femeile nu isi supun parul la toate mizeriile doar pentru ca "se spala".. e bine sa mai evitam tot ce se poate evita.

cum eviti poluarea, fumul de tigara al celui de pe strada, in casa mereu iti pui batic cand faci curatenie si mancare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare!! As dori si eu niste sfaturi despre cum sa am un par frumos moale care poate fi lasat pe spate si care sa nu se incalceasca.Parul meu are un aspect oribil, se ingrasa repede, se incalceste foarte repede si firele de par se spicuiesc.Folosesc sampon Pantene si balsam si masca cu ou si alpte inainte de samponare dar nu au rezultate asa de spectaculoase :o:

Ai parul ondulat/cret ?

Daca da... cat de des te speli pe cap ?

 

nu e trend, e doar un mit ca spalatul des ingrasa parul, un mit nedovedit si ca atare abandonat.

 

si-apoi un par ingrasat chiar si numai la radacina arata de-a dreptul scarbos iar un par gras se ingrasa in 3 zile ca de aia ii zice gras, ca sa il speli dupa o saptamana presupune sa stai jumate in casa, sa nu vada nimeni.

Felul in care obisnuiesti parul si scalpul, asa il ai. Daca obisnuiesti sa te speli la 3 zile, parul ti se va ingrasa la fix 3 zile. Daca il speli la saptamana, la saptamana o va face.

Si despre spalatul in fiecare zi, sa stii ca scalpul are propriul sistem de protectie; daca te speli pe cap zilnic, ii distrugi sistemul de protectie si il dai peste cap.

Si acum, fuguta la dermatolog sa-l intrebi daca am dreptate. Vei vedea ca am.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×