Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

Patanii la nunta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

despre carcalete nu stii vreo poveste?

ce-i carcaletele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce-i carcaletele?

 

 

Bauturi amestecate: vin + sifon, apa minerala + sirop, bere + sirop, vodka + nectar de mandarine, whisky + soda ...

adauga si tu ceva la lista ca idee pentru un party pe tava de cocktailuri :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bauturi amestecate: vin + sifon, apa minerala + sirop, bere + sirop, vodka + nectar de mandarine, whisky + soda ...

adauga si tu ceva la lista ca idee pentru un party pe tava de cocktailuri :roll:

 

ar trebui sa intrebam oltenii, sa ne spuna exact ce-i carcaletele.

 

eu stiam asa: vinul cu sifon sau apa minerala e spriţ, carcaletele este vin cu cola, fanta sau sirop. o bautura din care nu mai intelegi nimic, dar care pare a fi foarte populara prin oltenia. whisky and soda e whisky and soda - aia e bautura sfanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a va zic eu ce-i ala un carcalete...made in buleala

acu vreo 12 ani lucram intr-o firma unde,ca barbat,eram cel mai usor in greutate-eu pe la 75 kg restul peste 85..

urma o petrecere de sambata seara(o colega isi sarbatorea ziua) si masculii faceu planuri;auzi ce!?...cat si ce fel de bautura vor bea...,banuiesc ca din invidie pt silueta mea,ma tachinau spunandu-mi ca la masa lor,a betivilor,nu am o sa am ce face ,ca ma baga sub masa la bautura si ca mai bine ar fi sa dansez gagicile!

i-am lasat sa-si faca vise si am asteptat petrecerea....a venit sambata seara si trebuia sa inceapa bauta...eu m-am inscris ca sa-mi apar reputatia de mascul propunandu-le baietilor sa incepem c-o tarie,pt ca asa vrednici cum sunt ei o sa petreaca toata noaptea la concurs! si...s-au"intepat" fraierii..adevarul ca eu nu aveam de gand sa-mi petrec toata seara cu betivii

asa ca,am dat fiecare cate o suta de whisky pe gat si am inceput competitia cu vin alb de la focsani

vreau sa zic ca intr-o jum. de ora unu dormea deja cu capul pe masa...altul a spart cu capul usa blocului de la intrare(nu stiu ce cauta pe acolo) un altul nu-si mai recunostea nevasta...iar buleala a' nostru ramas singur cu vreo 4-5 tipe!

dupa inca o saptamana alt bairam...alt concurs de betivi

eu daca eram campionul absolut la bautura am fost incurajat sa incep competitia cu handicap...de data asta eu am fost ala care a pus"botu"...si ce s-antamplat:am scos florile dintr-o vaza si am bagat in ea din toate sticlele bautura...era acolo vodca, martini,vin,berse...vaza avea cam un litru...

am baut una pe nerasuflate;astia golani,tineau galerie;inca una,inca una

am mai pus una am inceput sa o golesc...era mare si lunga al naibii vaza aia;ii vedeam fundul cand beam...la un moment dat am vazut fundul vazei dublu...da sa renunt la "carcalete" nici vorba...am supt-o si pe aia fara intrerupere...

ei,dupa ce am vazut fundul vazei dublu...nu mi-a mai revenit vederea normala...tot dublu vedeam oricate eforturi as fi facut!

petecerea se terminase pt mine si ca un baiat cuminte ce sunt m-am culcat pe balcon(neinchis)in februarie numai in camasa si pantaloni...vreo 2 ore n-a reusit nimeni sa ma urneasca de acolo!

sa vedeti unde duce bautura asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×