Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Accident cerebral

Un ac poate salva viata unei persoane cu inceput de accident cerebral vascular ACV

Merita sa acordati 2 min. de lectura:

Un ac poate salca viata unui pacient cu inceput / simptome de accident vascular ..... Zice un profesor din China...

Pastrati un ac de cusut pentru a realiza urmatorul lucru – este o metoda neconventionala pentru a recupera pe cineva cu ACV.

Cand vedeti pe cineva cu simptome de ACV pastrati-va calmul.

Indiferent unde se afla victima, nu o mutati din loc.

Cand se intampla ACV, venele capilare din creier se rup gradual.

Daca persoana se misca, venele capilare se rup mai repede.

Daca aveti in casa o siringa, mai bine. Daca nu, puteti utiliza un ac de cusut sau cu gamalie.

1. Incalziti varful acului pentru a-l steriliza si apoi intepati fiecare deget de la mainile pacientului.

2. No sunt puncte specifice in degete pentru acupunctura, puteti intepa la cca. 1 mm de unghie.

3. Intepati atat cat sa inceapa sa iasa sange.

4. Daca sangele nu iese, apasati in jurul intepaturii.

5. Cand toate degetele sangereaza, asteptati cateva minute apoi frectionati lobul urechilor pacientului pana devin rosii.

6. Intepati fiecare lob al urechilor pacientului pana incepe sa sangereze.

Dupa cateva minute persoana isi va recapata cunostinta.

Asteptati pana revine la stadiul normal si atunci il puteti transporta la spital. Daca il duceti in graba la spital, transportul ar cauza ruperea vaselor capilare din creier.

V

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Accident cerebral

Un ac poate salva viata unei persoane cu inceput de accident cerebral vascular ACV

5. Cand toate degetele sangereaza, asteptati cateva minute apoi frectionati lobul urechilor pacientului pana devin rosii.

6. Intepati fiecare lob al urechilor pacientului pana incepe sa sangereze.

 

 

Cu parere de rau trebuie sa adaug ca aceste sfaturi sint bune numai in ROmania, ca in State daca duc pe cineva in spital cu asa intepaturi si plin de sange, eu intru in puscarie de nu mai vad soarele, ca nu ma lasa in cortul serifului Arpaio!!!

 

Aici am de sunat 911 si in 3-5 minute a si ajuns salvarea si ei duc la Centrul de Reabilitare al acestei conditii, sint cateva locuri special amenajate in oras. Eu n-am voie sa transport in spital cu masina un bolnav in starea asta dar nici n-as face acest efort numai daca as fi undeva in natura si trebuie sa vin spre oras negresit unde ma intimpina o ambulanta ca helicopterul n-are loc sa aterizeze sau ceva situatie complicata mai iesit din normal.

Nu stiu cum este legea in romania cu privire la intepaturi pe corpul pacientului provocate de un membru al familiei in scopuri medicale sau de prim ajutor, dar aici nu merge.

 

Sint convinsa ca ajuta!!! dar n-as putea sa fac la nimeni asa ceva.

De obicei nu se observa cand cineva a suferit un atac cerebral, iar cand se observa deja e tarziu.

Sint si exceptii cand atacul este minor iar recuperarea este totala!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu parere de rau trebuie sa adaug ca aceste sfaturi sint bune numai in ROmania, ca in State daca duc pe cineva in spital cu asa intepaturi si plin de sange, eu intru in puscarie de nu mai vad soarele, ca nu ma lasa in cortul serifului Arpaio!!!

 

Aici am de sunat 911 si in 3-5 minute a si ajuns salvarea si ei duc la Centrul de Reabilitare al acestei conditii, sint cateva locuri special amenajate in oras. Eu n-am voie sa transport in spital cu masina un bolnav in starea asta dar nici n-as face acest efort numai daca as fi undeva in natura si trebuie sa vin spre oras negresit unde ma intimpina o ambulanta ca helicopterul n-are loc sa aterizeze sau ceva situatie complicata mai iesit din normal.

Nu stiu cum este legea in romania cu privire la intepaturi pe corpul pacientului provocate de un membru al familiei in scopuri medicale sau de prim ajutor, dar aici nu merge.

 

Sint convinsa ca ajuta!!! dar n-as putea sa fac la nimeni asa ceva.

De obicei nu se observa cand cineva a suferit un atac cerebral, iar cand se observa deja e tarziu.

Sint si exceptii cand atacul este minor iar recuperarea este totala!!!!

 

Ai perfecta dreptate , dar uneori o interventie de genul mentionat mai sus , putea salva viata unui coleg , iar daca stiam asta cand mama mea a suferit asa ceva dela un anevrism , poate acuma era in viata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai perfecta dreptate , dar uneori o interventie de genul mentionat mai sus , putea salva viata unui coleg , iar daca stiam asta cand mama mea a suferit asa ceva dela un anevrism , poate acuma era in viata...

 

 

Nu trai cu constiinta de vina ca din cauza ta a murit mama ta!!!!!!! Ea n-ar fi vrut ca sa tu sa suferi din cauza asta.

In viata ni se intimpla multe si inexplicabile de multe ori sint faptele, insa nu din cauza ca noi n-am stiut ceva si ca atare

sintem responsabili. Nici doctorii nu poate diagnoza de multe ori o conditie numai cand este deja prea tirziu, si nu este nici vina lor si nu sint pedepsiti pentru asta de lege. Eu am scris doar din punctul de vedere american cine ce drept are sa intervina in viata cuiva din moment ce nu este personal medical.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu trai cu constiinta de vina ca din cauza ta a murit mama ta!!!!!!! Ea n-ar fi vrut ca sa tu sa suferi din cauza asta.

In viata ni se intimpla multe si inexplicabile de multe ori sint faptele, insa nu din cauza ca noi n-am stiut ceva si ca atare

sintem responsabili. Nici doctorii nu poate diagnoza de multe ori o conditie numai cand este deja prea tirziu, si nu este nici vina lor si nu sint pedepsiti pentru asta de lege. Eu am scris doar din punctul de vedere american cine ce drept are sa intervina in viata cuiva din moment ce nu este personal medical.

 

Din nou ma vad nevoit sa iti dau dreptate , dar daca s-ar face niste cursuri de prim ajutor , ar fii o interventie legala fara sa ne traga nimeni la raspundere... <_<

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si eu metodele acestea. Sincer pana acum nu mi-a zis nimeni ca le`a folosit dar cred ca sunt bune. Dar de ce trebuie in fiecare deget si nu in mana direct?

Editat de Biankaa21

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu parere de rau trebuie sa adaug ca aceste sfaturi sint bune numai in ROmania, ca in State daca duc pe cineva in spital cu asa intepaturi si plin de sange, eu intru in puscarie de nu mai vad soarele, ca nu ma lasa in cortul serifului Arpaio!!!

O sa rizi, dar si in Romania poti fi acuzat de crima cu premeditare pentru asa ceva.

Nu ai cum sa dovedesti ca nu ai provocat de fapt tu AVC in timp ce il torturai pe batrin intepindu-l cu acul, pentru a-i lua mostenirea.

 

Din nou ma vad nevoit sa iti dau dreptate , dar daca s-ar face niste cursuri de prim ajutor , ar fii o interventie legala fara sa ne traga nimeni la raspundere... :boxing:

Este o interventie legala daca o face un cadru medical, daca o faci tu este vatamare corporala.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×