Sari la conținut
Forum Roportal
Sabatini

Credit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

zilele aste am fost la un mag k sa fac si eu rata sa imi pot cumpara o masina de spalat. si mi-a fost respins doasarul din motive de scoring. din cate am inteles a fost perioada aceea in care s-a dat pe buletin si multi dintre ei nu au mai platit mentionez k am 20 de ani si am 5 luni pe cartea de munca . i s-a mai intamplat cuiva asa ceva poate sa ma ajute si pe mn cineva????????am uitat sa spun k am fost la mai multe mag

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu cat iei mai multre refuzuri cu atat MAI RAU DEVINE

 

nu te mai duce nicaieri - in schimb incearca sa aflii DE CE ai fost refuzata

 

si rezolva - e posibil ca nu ai istorie de folosit contul - trebuie o perioada minima - asteapta pana ajungi acolo - NU POTI SA SARI PESTE CERINTE - daca te prind, te ard - si traim in secolul electronicii - toate bilele negative RAMAN IN DOSAR si se razbuna repetat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu cat iei mai multre refuzuri cu atat MAI RAU DEVINE

 

nu te mai duce nicaieri - in schimb incearca sa aflii DE CE ai fost refuzata

 

si rezolva - e posibil ca nu ai istorie de folosit contul - trebuie o perioada minima - asteapta pana ajungi acolo - NU POTI SA SARI PESTE CERINTE - daca te prind, te ard - si traim in secolul electronicii - toate bilele negative RAMAN IN DOSAR si se razbuna repetat

 

poi nush din ce cauza pt k nici cei de akolo nu mi-au spus sigur care ar fi motivul dak era o suma mare at ma gandeam k nu se poate dar nu pot sa imi dau seama din ce cauza poate din cauza varstei sau al salariului am pe cartea de munk 720 si 544 in mana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sabatini,in ordinea prioritatilor:

 

1 Nu te mai duce la magazine ,este mai putin rentabil decat imprumutul in banca si cumpararea cu cash mai apoi.

2 Declara corect tot ce te intreaba aia ,pentru ca acum te gasesc si in gaura de sarpe.

3 Daca venitul tau nu ajunge ,poate fi luat in calcul venitul rudelor de gradul 1 care locuiesc la aceiasi adresa cu tine.

4 Daca ai card de salariu, incearca o descoperire de card ,insa daca iti acorda trei salarii ,la cat zici tu ca ai acel salariu nu obtii o suma cine stie ce.

5 La banca,imposibil sa nu stea de vorba cu tine si sa-ti spuna care-i baiul,de ce te refuza.De obicei iti cere datele si iti face scoringul.O suma tot rezulta si daca este prea mica iti spune de ce ,ba iti da si solutii.

6 Iti recomand CEC-Banc. Au conditiile mai bune si BNR le permite un grad de indatorare mai mare al clientului ,decat altor banci. De exemplu mie mi-au permis acum un an ce este drept,un grad de indatorare lunar de 70% din salariu in timp ce alte banci lucrau cu max 50% .In schimb sunt si cei mai scrupulosi cand te verifica.

7 Nu mai scrie cu mirc ,adica in limbaj de chat. Daca nu primesti repede un raspuns,nu mai deschide alt topic pe acelasi subiect.Ambele sunt interzise de regulament,pe care ar fi bine sa il citesti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la banci nu o sa acorde pentru ca nu am varsta am fost la o banca si din start mi a spus ca nu merge

 

Pe langa ca n-ai varsta, n-ai nici experienta de munca si la tineri azi stabilitatea la munca este foarte variabila si nesigura!!!

Mai depinde si de costul masinii, daca ai ales un high end model si n-ai nici un venit lunar grozav, nu vei fi aprobata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
zilele aste am fost la un mag k sa fac si eu rata sa imi pot cumpara o masina de spalat. si mi-a fost respins doasarul din motive de scoring. din cate am inteles a fost perioada aceea in care s-a dat pe buletin si multi dintre ei nu au mai platit mentionez k am 20 de ani si am 5 luni pe cartea de munca . i s-a mai intamplat cuiva asa ceva poate sa ma ajute si pe mn cineva????????am uitat sa spun k am fost la mai multe mag

Decat sa platesti o masina de spalat dublu, mai bine faci economii cateva luni si ti-o cumperi cu banii jos.

Am mai vazut persoane care au platit rate cate trei ani pentru bunuri care s-au stricat in anul doi...

 

Stiu ca este cam offtopic, dar cand ajuti o persoana sa ia un credit mi se pare ca ii faci un rau. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Decat sa platesti o masina de spalat dublu, mai bine faci economii cateva luni si ti-o cumperi cu banii jos.

 

Una de 20 de ani o sa faca economii??? poate pentru un ruj sau ceva maruntis insa pentru un aparat din asta mare :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Una de 20 de ani o sa faca economii??? poate pentru un ruj sau ceva maruntis insa pentru un aparat din asta mare :spiteful:

Eu nu-s departe de 20 de ani, dar am facut si fac in continuare economii daca vreau sa cumpar ceva... si chiar daca nu vreau ceva neaparat.

La cat costa o masina de spalat mi se pare o nerozie sa iti iei raspunderea ratelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La cat costa o masina de spalat mi se pare o nerozie sa iti iei raspunderea ratelor.

 

 

Eu nu stiu cat costa la Bucuresti o masina de spalat haine si de care voia sa cumpere forumista??? ca sint si acolo ultra scumpe dar si ieftine. Crede-ma stiu ce spun ca majoritatea n-au bani economisiti nici de un chibrit, daca se mai vinde asa ceva?!?!??!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×