Sari la conținut
Forum Roportal
crocobaur

O speranta pentru Daniel

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

http://tothdaniel.wordpress.com/2010/05/07...nea-lui-daniel/

 

Pustiul despre care e vorba este nepotul meu, se numeste Daniel si are 2 ani si 4 luni.

Acum doua saptamani a fost internat in Spitalul de Copii din Brasov, ca fiind suspect de Leucemie.

A stat in spitalul din Brasov timp de o saptamana cu tratament pentru Anemie severa. In ziua externarii din spital, medicul curant i-a adus mamei la cunostinta ca din analizele de sange a reiesit ca sufera de Leucemie Limfoblastica Acuta. A fost transferat la Spitalul de Copii, Sectia 1 din Targu Mures, unde, dupa investigatiile clinice (hemograma,frotiu periferic, aspiratie maduva osoasa) s-a prescris tratament cu citostatice.

Din pacate, familiei ii este imposibil sa preia toate cheltuielile de spitalizare ale micutului Daniel, avand un venit lunar mai mic de 400 de euro, iar din cauza spitalizarilor prelungite, este posibil ca mama copilului sa-si piarda locul de munca ca asistenta medicala .

Cele mai banale medicamente necesare sunt platite de parinti, iar distanta de 170 de km dintre localitati, cautatul donatorilor de sange, plus analizele sunt platite de parinti, ceea ce depaseste cu mult venitul lunar al familiei.

 

Pentru ca terapia sa poata incepe, parintii au fost obligati sa procure din strainatate, preparatele ca HUMAN ALBUMIN, KIOVIG, CARDIOXANE 500MG. in termen de 7 zile. Medicamentele pentru tratamentul standard , din prima luna au depasit suma de 2500 euro.

Familia a facut imposibilul sa adune suma de care este nevoie, 3000 de euro, dar puterile noastre financiare sunt ingradite.

Din spusele medicului curant, tratamentul dureaza ca. 2 ani, in situatia in care supravietuieste primelor 33 de zile. Din nefericire, medicul curant ne-a anuntat ca pana la urmatoarea aspirare de maduva osoasa, adica peste o luna, nu ne poate spune nici macar ce tratament va urma pentru luna urmatoare, asa ca despre costurile tratamentului nici nu poate fi vorba, nici macar despre un cost estimativ, pentru ca nu se stie ce organe vor fi afectate si ce fel de intaritoare vor fi necesare.

 

Tot din spusele medicului, am inteles ca neputand face fata costurilor ridicate ale medicamentelor sau imposibilitatea procurarii lor pe cont propriu, nu ne ramane alta alternativa decat moartea copilui, asa cum s-a intamplat si cu alti copii ai caror parinti s-au aflat in imposibilitatea materiala pentru procurarea medicamentelor.

 

Pentru a suporta costurile tratamentelor parintii au incercat sa faca imprumut bancar, din pacate, cererea le-a fost respinsa deoarece au deja un credit , iar venitul lor lunar este mai mic de 400 de euro pe luna.

 

Pentru cei care vor si pot sa faca o donatie, conturile deschise in valuta si lei va stau la dispozitie

 

Pentru donatii in valuta:

 

Nume: TOTH IMRE

Numar cont: RO66RZBR0000060012543051

Cod SWIFT: RZBRROBU

Raiffeisen Bank SA ROMANIA

PIATA CHARLES DE GAULE NR. 15

SECTOR 1, BUCURESTI

AGENTIA TARGU SECUIESC

 

 

Pentru donatii in lei

 

TOTH GABRIELLA

Numar cont: RO33RZBR0000060011988223

Raiffeisen Bank SA ROMANIA

AGENTIA TARGU SECUIESC

pentru mai multe intrebari va stau la dispozitie si va multumesc anticipat pentru ajutor.

 

_________________

post-29340-1273237052_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e tare dragalas nepotelul tau, Laura.

sunt convinsa, la fel ca Bydy, ca sunt multi cei care vor vrea sa'l ajute si iti multumesc ca te'ai gandit si la noi, cei de pe Ropo, in tristetea si speranta ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O minunatie de copil!

 

Poate se gasesc oameni cu suflet si va fi salvat. Si pe forumul asta sunt oameni cu suflet mare. Stiu asta!

Conteaza fiecare banut!

 

Dumnezeu sa-i ajute ingerasului!

Saru'mana!

 

e o dulceata de copil.

 

Stiu ca cuvantul ''donatie'' sperie, dar nu numai de donatii materiale avem nevoie. O rugaciune spusa, un sfat, orice e binevenit.

Va multumesc din suflet!

 

e tare dragalas nepotelul tau, Laura.

sunt convinsa, la fel ca Bydy, ca sunt multi cei care vor vrea sa'l ajute si iti multumesc ca te'ai gandit si la noi, cei de pe Ropo, in tristetea si speranta ta.

Bj, aici am gasit oameni care nu ma cunosc dar care mi-au intins o mana de ajutor si chiar daca n-am postat si n-am intrat pe forum, am pastrat in suflet amintirea zilelor cand un ''ce mai faci?'', ''esti bine?'' iti inseninau ziua.

 

Eu va multumesc voua ca sunteti alaturi de noi in incercarea prin care trecem!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

respect pentru suferinta voastra.

cum se simte micutzul?

a inceput tratamentul?

este internat permanent?

la Targu Mures am auzit ca au o buna experienta in domeniul asta.

casa de asigurari nu acopera nimic din tratament?

sa va ajute Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
respect pentru suferinta voastra.

cum se simte micutzul?

a inceput tratamentul?

este internat permanent?

la Targu Mures am auzit ca au o buna experienta in domeniul asta.

casa de asigurari nu acopera nimic din tratament?

sa va ajute Dumnezeu.

 

ieri a inceput tratamentul standard. L-a suportat foarte bine, n-a vomat, n-a avut greturi, nu s-a simtit rau. Medicii au spus ca este un semn bun si nu putem decat spera ca la capatul primei luni sa ne poata spune ca exista o imbunatatire, fie ea si minima.

Este internat permanent, nu se stie pentru ce perioada.

iar Casa de Asigurari preia doar citostaticele, asta insemnand ca analizele pentru donatorii de sange, diferite analize, intaritoarele pentru diferite organe (aduse din strainatate si care costa la un loc, mii de euro) sunt platite din buzunarul propriu. Atunci cand buzunarul permite ....

 

Somesh, multumim pentru gandurile bune !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau daca supar pe cineva intrand in aceasta discutie. Insa, sper ca ceea ce am de zis ar putea conta la un moment dat.

Va rog nu mi-l luati in nume de rau, si eu sunt mama unei fetite de 9 luni, nu este bolnava si nu a fost bolnava niciodata, nici banalele crampe la stomac nu le-a avut vreodata, insa imi imaginez cum este sa ai un copil bolnav si cat de disperati sunt parintii.

Lupta cu leucemia este o lupta grea, si sunt socata sa vad cum atatia copii la varste atat de fragede devin victime ale unor boli groaznice. Si fiindca este deschis acest subiect, as vrea sa va intreb de ce nimeni nu se intereseaza mai intai de cauza bolii? Cea mai importanta parte a unei vindecari este aflarea cauzei. O data ce cauza este rezolvata, efectul dispare, este normal.

 

Leucemia, ca orice alta boala, are si ea o cauza, insa o cauza pe care nimeni din sistemul medical nu o cauta. Este trist! Este neprofesionist, si este stupid! Chiar daca acest copilas isi revine, si sper din tot sufletul sa isi revina, nimic nu garanteaza ca aceasta boala nu va reveni. Si asta pentru ca nimeni nu vrea sa rezolve cauza.

 

Poate nu stiti , insa printre cauzele bolii se numara si chimioterapia!!! Chimioterapia care ar trebui sa te vindece, de fapt te omoara! Asta nu ridica un semn de intrebare?

Stiati ca a treia cauza a mortii in lume este chiar tratamentul medical?

Cum se poate sa iti lasi viata in mainile unor tratamente ce reprezinta a treia cauza de mortalitate in lume.

 

As fi donat cu placere, daca asta ar fi ajutat cu adevarat copilul, insa in aceste circumstante, nu pot fi partasa la asa ceva. As sponsoriza cu placere copilul daca parintii ar fi ales o metoda de vindecare alternativa.

Nu vreau sa sperii pe nimeni, sau poate ca vreau, insa in sensul bun. Poate ca ceea ce scriu nu va avea nici un efect, si ma impac si cu aceasta idee, insa vreau sa stiu ca ceea ce a depins de mine am facut.

 

In primul rand, inmultirea globulelor albe, denota o infectie in sange. Iar apoi deteriorarea ADN-ului si inmultirea lor necontrolata. Ceea ce este leucemia de fapt, este o infectare a sangelui. Nu intru in detalii, sa explic ce anume infecteaza sangele, pentru ca probabil multi dintre voi o sa imi sariti in cap.

 

Ideea este ca leucemia se vindeca, insa nu asa cum se crede. Chiar daca pacientul reuseste sa fie stabilizat, nimic nu garanteaza ca boala nu va reveni din nou.

 

Mentionez de pe acum, ca NU incerc sa vand nimic!!

 

As vrea sa stiu daca ceea ce scriu intereseaza pe cineva, ca sa nu imi racesc tastatura degeaba.

 

Multa sanatate micutului :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa stiu daca ceea ce scriu intereseaza pe cineva, ca sa nu imi racesc tastatura degeaba.

 

 

E intresant ceea ce scrii insa este postat pe un topic gresit!!!

 

 

 

Pustiul despre care e vorba este nepotul meu, se numeste Daniel si are 2 ani si 4 luni.

 

 

E trist ca sufera copiii asa de mici de boli asa de de complicate!!! N-am cuvinte.

Sanatate multa ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inari, orice sfat este binevenit si suntem recunoscatori pentru el.

Ne intereseaza orice se scrie si suntem in cautarea metodei de vindecare cu cel mai inalt grad de reusita.

Pana acum chimioterapia (din cate am aflat de la doctori din mai multe tari) este cea care a ajutat ca leucemia sa fie tratabila in 80% din cazuri, dar suntem deschisi sa gasim si alte metode de vindecare chiar daca aflarea cauzei bolii nu sta in mainile noastre

 

Ai scris ca ai sponsoriza in cazul in care s-ar alege o metoda alternativa. Cunosti tu metode alternative care vindeca leucemia sau cancerul in general?

 

Multumesc pentru orice sfat si-ti doresc sanatate si o viata frumoasa alaturi de puiul tau micut! :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok. eu sunt deschisa sa dau din ceea ce stiu, si sunt convinsa ca asta l-ar ajuta micut.

In primul rand as vrea sa fac clar faptul ca de fapt chimioterapia NU, este un tratament pentru cancer, chimioterapia este doar ingrasarea buzunarelor marilor companii farmaceutice.

Daca oamenii de rand are avea incredere in terapiile alternative, atunci companiile farmaceutice ar fi sortite esecului. Iar cum aceste companii guverneaza lumea va dati seama ca nu pot permite asa ceva.

Prin urmare ei recomanda radioterapia, ori citostaticele ca si metoda de vindecare , ce pe langa faptul ca nu vindeca nimic, si aici fac o paranteza, sper ca v-ati dat seama ca numarul bolnavilor de cancer sunt in crestere, iar majoritatea nu s-au vindecat si nu se vor vindeca niciodata, majoritatea sunt lasati sa moara cu iluzia ca tratamentul alopat ii ajuta.

 

Deci chimioterapia este de fapt otravirea groaznica a organismului ce distruge chiar sistemul imunitar!! Se stie ca sistemul imunitar este cel ce lupa cu boala, cum poate un organism sa traiasca si sa lupte cu boala daca nu are un sistem imunitar? Este aberant.

In al doilea rand chimioterapia distruge vitaminele din organism, nici o greseala mai mare. In primul rand distruge vitamina C, iar vitamina C este unul dintre cei mai puternici antioxidanti ce lupta cu cancerul in organism.

Prin urmare, ceea ce face chimioterapia este sa distruga chiar si ultima sansa a omului de vindecare.

Degeaba sustin ca otravesc celulele bolnave, cand pe langa ele distrug esenta organismului uman.

 

Tratamente pentru cancer sunt foarte multe, si aceste tratamente clar duc la vindecare, unele dintre ele se practica in strainatate cu costuri chiar reduse. Spre exemplu, tratamentul intensiv cu vitamina B17 se practica in multe tari din europa si aproape ca garanteaza vindecarea totala.

 

B17 este o substanta 100% naturala, extrasa din samburii de caise, din migdale, si se mai numeste si amygdalin. Acest B17 are o structura chimica foarte speciala, in sensul ca are in compozitia s-a moleculara doua molecule de glucoza, una de acid cianhidric, care se stie ca este otrava si una de benzaldehida . acestea doua sunt legate intre ele. In momentul in care cuplul ajunge in corp, acesta ramane compact pana la contactul cu o celula canceroasa. Celulele canceroase sunt singurele care contin o enzima ce separa cele doua iar astfel cianda este eliberata si otraveste practic celula canceroasa, insa lasand intacte celulele sanatoase ce nu detin acea enzima.

 

Exista nenumarate testimoniale si nenumarate studii de laborator ce atesta eficacitatea acestei metode.

Evident ca dupa aparitia acestei metode, companiile farmaceutice au incercat sa discrediteze acest tratament, care pe langa faptul ca este foarte ieftin, ofera vindecarea uneia dintre cele mai temute boli.

Lumea este prea incerzuta in acest sistem medical si prea speriata pentru a cauta si in alta parte salvarea, de aceea metodele alternative nu au trecere.

 

Insa repet ca acest tratament se ofera in strainatate si nu costa decat vreo 2000 de euro intreg tratamentul cu spitalizare pe 2 saptamani.

 

Aceasta este doar 1 din alternative, mai exista fooooarte multe.

 

O se mai revin cu un post, dar doar la cerere.

 

:ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce fel de cerere? Datata, semnata?

 

Daca ai ceva de spus, spune.

Daca ai mai mult de spus, deschide un topic la "Sanatate" si pune link aici.

 

Daca ai informatii utile, de ce sa astepti sa ti le ceara cineva? Nu inteleg.

Da la cerere, evident semnata :ok:

Am de zis multe, important este daca este cineva dispus sa asculte, in situatii de genul oamenii tind sa respinga anumite idei... de aceea nu am de gand sa scriu chestii de dragul de a scrie , sper ca s-a inteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×