Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate ar fi bine sa-mi gasesc mai repede pe cineva....doar asa o pot uita...dar oare nu am facut asta cu fosta nevasta??

Poate ca asa a fost sa fie, doar sa vad cum este cu ea...

Editat de Anonim_c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

creca te scremi si te agiti prea mult, prea inutil.

 

lasa omule lucrurile in voia lor, relax, vezi-ti de munca, iesi undeva intr-o excursie, asculta muzica, da nu te mai tortura asa, nu de alta, da sa nu-ncepi sa vorbesti singur pe strada sau la servici si daca te-ntreaba cineva ce ai tu sa-i spui:"ssssttt vorbesc cu ileana cosanzeana sau, dupa caz, cu baba cloanta"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
creca te scremi si te agiti prea mult, prea inutil.

 

lasa omule lucrurile in voia lor, relax, vezi-ti de munca, iesi undeva intr-o excursie, asculta muzica, da nu te mai tortura asa, nu de alta, da sa nu-ncepi sa vorbesti singur pe strada sau la servici si daca te-ntreaba cineva ce ai tu sa-i spui:"ssssttt vorbesc cu ileana cosanzeana sau, dupa caz, cu baba cloanta"

o sa incerc......nu e usor...multumesc de sfaturi......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..povara grea sa fii barbat :blink: din pacate am avut si eu un sot ca tine dar....din fericire....doar am avut ....

Editat de Salvie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tre sa-ncepi de undeva.

ia-ti permis de pescuit, ca de vanatoare-i scump, bate colaurile cu vreun amic, gaseste, nventeazao preocupare noua, a-ncepe de undeva.

 

si, cel mai importnt lucru: daca chiar vrei sa scapi de sub "vraja" moazelei, scapa mai intai de pozele si de lucrurile ei.

restu va fi simplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tre sa-ncepi de undeva.

ia-ti permis de pescuit, ca de vanatoare-i scump, bate colaurile cu vreun amic, gaseste, nventeazao preocupare noua, a-ncepe de undeva.

 

si, cel mai importnt lucru: daca chiar vrei sa scapi de sub "vraja" moazelei, scapa mai intai de pozele si de lucrurile ei.

restu va fi simplu.

am sters pozele prima data .......sa nu le mai vad, filmuletele cu noi.....am aruncat caduorile de la ea....sa nu-mi mai aduca nimic aminte....mai gasesc cate un fir de par blond prin casa, si ma apuca iar...ies seara de seara cu amicii care ma incurajeaza.....ma imbarbatez...dar totul se prabuseste cand trebuie sa o vad.....si trebuie sa o iau de la capat....bine a spus cine a spus ca nu e bine sa te incurci cu colegii....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa inveti ceva din greselile pe care le-ai facut in trecut. Ar trebui sa-ti dai timp sa te vindeci atunci cind sari dintr-o relatie in alta. Trebuie sa ai sufletul intreg atunci cind te decizi sa te "comiti" altei persoane. Nu ai putut sa fii cu dragostea vietii tale, asa ca ai decis sa te insori. Probabil ca ai avut sentimente pentru fosta sotie la momentul respectiv dar nu suficient de intense ca sa i te dedici in exclusivitate. Cui pe cui se scoate, spun unii, dar ramine o gaura in locul respectiv. Casnicia ti-a esuat, banuiesc ca ati avut probleme de comunicare din cauza ca tu ai venit in casnicie cu un "bagaj" de sentimente neimpartasite. Cind "marea dragoste" a devenit disponibila ai sarit in viata ei cu entuziasm. Ti-ai pus problema ca poate ea nu e gata sa fie cu tine? Ca inca mai are "bagaj sentimental" din relatia anterioara? Nu, si nici macar nu ai vazut semnele pe care ti le-a dat. Cind cineva vorbeste intr-una de exul ei...inca il mai iubeste. Ca vorbea de rau de el nu e un criteriu, vorbea ca sa se auda singura si poate ca spera sa-l uite in felul asta. Asta ar fii o lectie buna pt tine, nu te incurca cu cineva care inca mai vorbeste de fostul. Altceva ce vad gresit in toata povestea ta e faptul ca ti-ai proiectat sentimentele tale in ea. Faptul ca tu ai iubit-o la nebunie nu inseamna ca sentimentele au fost reciproce. De-aia e bine sa incepi relatiile incet, sa cunosti persoana cealalta in timp, sa ai capul clar inainte sa te prinda flama, in nici un caz asa cum ai inceput tu, deja orbit de dragoste. Faptul ca te-ai purtat deosebit de frumos cu ea nu cred ca a avut efectul pe care l-ai scontat. O fi luat-o posibil ca pe un semn de slabiciune, tu nu stii ca e in firea umana sa iti pese mai mult de lucrurile pentru care trebuie sa lupti ca sa le obtii decit de cele care iti sint oferite pe tava?

 

Nu vreau sa iei acest post drept o critica la adresa ta, cuvintele vin din propria mea experienta si sint toate greseli pe care la rindul meu le-am comis. Am intrat in relatii fara sa fiu gata, am provocat durere si chin unui om care nu a meritat si a avut cele mai bune intentii in casnicie, am incercat sa fac lucrurile sa mearga dar de...cind sufletul nu ti-e in casa degeaba... m-am indragostit de altcineva, mi-am abandonat casnicia. Cel de care m-am indragostit din fericire a fost un om normal, iubitor, dar m-a fortat sa iau totul foarte incet, si culmea, desi la vremea respectiva m-a ofticat abia acum apreciez faptul ca el si-a dat singur timp sa se indragosteasca de mine si sa ajunga la acelasi nivel de intensitate a sentimentelor la care eram eu.

 

Sfatul meu ar fii sa incerci sa creezi un spatiu mental intre tine si problemele tale. Fii bun cu tine, incearca sa te intelegi singur, cauta-ti un hobby. Cauta-ti alt loc de munca, nu te poti supune voluntar la durerea de a o vedea zilnic decit daca esti masochist. Nu incerca sa gasesti pe altcineva sentimental vorbind inainte sa fii gata si cu sufletul intreg, chiar daca e un proces de durata. Inconjoara-te de prieteni buni, care-ti vor binele. Dar mai presus de orice incearca sa-ti fii cel mai bun prieten si fa pentru tine tot ce ai face pentru cel mai bun priete al tau. Si cu riscul de a ma repeta, invata din greselile din trecut si nu te mai repezi cu capul inainte in relatii, da-ti timp.

 

Curaj...e greu de crezut dar o sa-ti treaca! Crede-ma, va veni o zii cind o sa poti privi in urma si sa-ti fie bine. Si nu uita...un sut in fund te forteaza sa faci un pas inainte. N-ai de unde sa stii ce-ti rezerva viitorul, dar poate esti pe drumul spre ceva mult mai bun si mai adevarat.

Editat de TrueNorth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cui pe cui NU se scoate. Poti sa te implici in alta relatie decat dupa ce ti-a trecut, altfel doar o sa chinui partenerul SAU poti sa te implici intr-o alta relatie doar daca pe noua partenera o iubesti mai mult decat pe "dragostea vietii tale" - respectiv scoti cuiul si bati in locul lui un cui mai mare si nu mai e nicio gaura. Impaca-te cu ceea ce s-a intamplat si impaca-te cu tine. Fii mai bun tu pentru tine si asta se va vedea candva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu le-am inteles niciodata pe femeile carora le plac ciorba reincalzita.

Dar pe barbatii care stau intr-o relatie din convenienta cand stiu si ei ca s-ar potrivi mai bine cu alta femeie, pe ei ii intelegi??? :ok: :cry: :doh:

 

De ce nu a avut puterea sa incerce cu ea si sa renunte la cealalta din prima? Din lasitate? Sincer, de genul asta de barbati nu mi-e mila, si-o fac cu mana lor... si apoi "ea de ce s-a intors la fostul"? Hello, au trecut 2 ani... el s-a casatorit si a divortat de alta, credea ca ea il asteapta cuminte ca Penelopa?

 

Am avut si eu vreo doua "might-have-beens" cu tipi grozavi dar... luati... ne admiram reciproc de la distanta si cam atat. Eu oricum nu as fi facut nicio miscare, eu nu ma bag niciodata intr-o relatie. Exact aceeasi chestie: ma admirau, imi aratau asta, "dar"... Si ce sa ma mai astept de la un barbat sa aiba grija si de mine daca nici macar nu e in stare sa ia o hotarare? Eu cum Dumnezeu am putut sa o iau de la capat de n-spe ori, cu greutati, cu probleme mai grave, cu incertitudinea ca ar mai avea sens? De ce "e" femeile "sexul hotarat"? :)

 

Dar eu am renuntat la o casnicie pentru ea, am facut o tampanie, am crezut in noi, am crezut ca putem fi fericiti, cand il vorbea de rau pe ala de fata cu mine, seara cand povesteam vrute si nevrute, zice ca-i asa de bine cu mine...fata de cum era cu el....totul era de vis pentru mine, iar acum e un cosmar...

Sa iti intre bine in cap: cand cineva vorbeste de rau un fost, inseamna ca nu l-a uitat! Cand uiti pe cineva, iti e indiferent... Am invatat pe pielea mea, de la un tip care se despartise de cineva. Cei doi s-au impacat. Eu am fost pansamentul. Adica fraiera. ;)

Editat de Malkia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar trebui sa inveti ceva din greselile pe care le-ai facut in trecut. Ar trebui sa-ti dai timp sa te vindeci atunci cind sari dintr-o relatie in alta. Trebuie sa ai sufletul intreg atunci cind te decizi sa te "comiti" altei persoane. Nu ai putut sa fii cu dragostea vietii tale, asa ca ai decis sa te insori. Probabil ca ai avut sentimente pentru fosta sotie la momentul respectiv dar nu suficient de intense ca sa i te dedici in exclusivitate. Cui pe cui se scoate, spun unii, dar ramine o gaura in locul respectiv. Casnicia ti-a esuat, banuiesc ca ati avut probleme de comunicare din cauza ca tu ai venit in casnicie cu un "bagaj" de sentimente neimpartasite. Cind "marea dragoste" a devenit disponibila ai sarit in viata ei cu entuziasm. Ti-ai pus problema ca poate ea nu e gata sa fie cu tine? Ca inca mai are "bagaj sentimental" din relatia anterioara? Nu, si nici macar nu ai vazut semnele pe care ti le-a dat. Cind cineva vorbeste intr-una de exul ei...inca il mai iubeste. Ca vorbea de rau de el nu e un criteriu, vorbea ca sa se auda singura si poate ca spera sa-l uite in felul asta. Asta ar fii o lectie buna pt tine, nu te incurca cu cineva care inca mai vorbeste de fostul. Altceva ce vad gresit in toata povestea ta e faptul ca ti-ai proiectat sentimentele tale in ea. Faptul ca tu ai iubit-o la nebunie nu inseamna ca sentimentele au fost reciproce. De-aia e bine sa incepi relatiile incet, sa cunosti persoana cealalta in timp, sa ai capul clar inainte sa te prinda flama, in nici un caz asa cum ai inceput tu, deja orbit de dragoste. Faptul ca te-ai purtat deosebit de frumos cu ea nu cred ca a avut efectul pe care l-ai scontat. O fi luat-o posibil ca pe un semn de slabiciune, tu nu stii ca e in firea umana sa iti pese mai mult de lucrurile pentru care trebuie sa lupti ca sa le obtii decit de cele care iti sint oferite pe tava?

 

Nu vreau sa iei acest post drept o critica la adresa ta, cuvintele vin din propria mea experienta si sint toate greseli pe care la rindul meu le-am comis. Am intrat in relatii fara sa fiu gata, am provocat durere si chin unui om care nu a meritat si a avut cele mai bune intentii in casnicie, am incercat sa fac lucrurile sa mearga dar de...cind sufletul nu ti-e in casa degeaba... m-am indragostit de altcineva, mi-am abandonat casnicia. Cel de care m-am indragostit din fericire a fost un om normal, iubitor, dar m-a fortat sa iau totul foarte incet, si culmea, desi la vremea respectiva m-a ofticat abia acum apreciez faptul ca el si-a dat singur timp sa se indragosteasca de mine si sa ajunga la acelasi nivel de intensitate a sentimentelor la care eram eu.

 

Sfatul meu ar fii sa incerci sa creezi un spatiu mental intre tine si problemele tale. Fii bun cu tine, incearca sa te intelegi singur, cauta-ti un hobby. Cauta-ti alt loc de munca, nu te poti supune voluntar la durerea de a o vedea zilnic decit daca esti masochist. Nu incerca sa gasesti pe altcineva sentimental vorbind inainte sa fii gata si cu sufletul intreg, chiar daca e un proces de durata. Inconjoara-te de prieteni buni, care-ti vor binele. Dar mai presus de orice incearca sa-ti fii cel mai bun prieten si fa pentru tine tot ce ai face pentru cel mai bun priete al tau. Si cu riscul de a ma repeta, invata din greselile din trecut si nu te mai repezi cu capul inainte in relatii, da-ti timp.

 

Curaj...e greu de crezut dar o sa-ti treaca! Crede-ma, va veni o zii cind o sa poti privi in urma si sa-ti fie bine. Si nu uita...un sut in fund te forteaza sa faci un pas inainte. N-ai de unde sa stii ce-ti rezerva viitorul, dar poate esti pe drumul spre ceva mult mai bun si mai adevarat.

Dumnezeule daca ai sti cata dreptate ai, ai vazut situatia exact asa cum este, multumesc din suflet pentru sfaturi, se vede ca ai trecut prin asta la randul tau..

Din pacate schimbarea locului de munca nu este o optiune in momentul de fata, sunt nevoit sa indur in continuare privirile ei, care odata ma alinau si-mi faceau bine, dar care acum ma biciuie, hainele ei, parfumul ei, toate se intorc acum impotriva mea, incerc din rasputeri sa ma linistesc, dar nu am stare...incerc sa mi-o scot din cap, i-mi este foarte greu...si parca am intrat intr-o stare de nesiguranta, mi-e teama parca ca nu o sa-mi mai gasesc pe cineva, ca am 31 de ani, m-i se pare tarziu....nu mai stiu nici eu ce este in capul meu, aceasta rasturnare de situatie m-a bulversat complet....

Pentru ca nu este usor sa-ti vezi marea dragoste, viitoarea ta sotie, ca este acum cu altul, si cu ce om....si trebuie sa realizezi ca nu va mai fi a ta nicicand...

Editat de Anonim_c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×