Sari la conținut
Forum Roportal
stiri

Romania, Alimentara Europei

Postări Recomandate

Intr-o tara in care peste 35% din populatie lucreaza in agricultura, importam produse alimentare de 1,6 miliarde de euro - Desfiintand combinatele de crestere a porcilor, am devenit importatori exclusivi de carne - In doar 10 luni, am importat 147.000 de tone de carne si am exportat... 258 tone Intr-o tara ca Romania, unde peste 35 la suta din populatia activa lucreaza in agricultura, deficitul comercial cu produse agroalimentare creste de la an la an. Indiferent de Guvernul sub care stam, derapajul importurilor pare de nestavilit, asa ca in zece luni anul acesta am importat cat tot anul trecut, de 1,6 miliarde de euro.

 

Sursa: Curierul National

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Situatia in momentul de fatza sta cam asa.

Cei care produc cistiga cel mai putin si in timp.

Cei care fac tranzactii cistiga cel mai mult si rapid.

Este mai usor sa scoti bani din aplicarea unui comision sau adaos in urma importului decit din productie proprie.

Cu cit mai repede cu atit mai bine pt ca guvernul conduce tara prin ordonante si modificari legislative care iti afecteaza afacerile.

 

Cel care produce este batut de valul de importuri pt ca de multe ori sunt si mai ieftine si pt el la cit i se ofera e greu sa-si scoata si investitia.

 

Dupa aceea produsul importat capata adaosuri de ajung in magazine la pret mai scumpe ca in UE pentru ca la fiecare tranzactie trebuie sa mai traiasca si altii pe linga.

 

Daca mai adaugi si faptul ca suntem un popor zelos si desfiintam orice e autohton pt atingere unor interese de grup ajungem la tot ce s-a descris mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×