Sari la conținut
Forum Roportal
Vlaadd

Umflatura pe umarul stang

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna! Am si eu o problema f. delicata. Fratelui meu de 27 de ani i-a aparut in urma cu aproximativ 10 luni o umflatura pe umarul stang care a crescut din ce in ce mai mare ajungand de aprox. 10 cm. In urma cu ceva timp doctorii i-au spus ca e un lipom de grasime si sa nu-si faca probleme. Acum 2 saptamani s-a operat si in urma biopsiei facuta in Husi i s-a dat diagnosticul de melanom malign. Acum e internat la spitalul Spiridon din Iasi si trebuie sa ii faca analizele (RMN, tomograf etc) si dupa asta sa il opereze. Medicii de acolo au zis ca sunt de acord cu pronosticul de la Husi si ca i-au mai gasit 2 ganglioni moi si mici sub brat pe care vor sa-i scoata si sa-i trimita la biopsie la Bucuresti si Cluj. Totodata au zis sa-i scoata si umflatura de pe umar ca nu i-a trecut in urma operatiei. Acu nu stiu ce sa mai fac, sa faca operatia sau nu? Puteti sa ma ajuti cu vreo ceva? Orice: un sfat, sa-mi recomanzi un doctor bun, o persoana cu care sa stau de vorba, o clinica buna in tara sau in strainatate, o alternativa la operatie.

Mentionez ca umflatura aia nu s-a dezvoltat pe vreo pata sau alunita, e pe piele curata si o are de ceva vreme. Si rana care o are de la prima operatie s-a prins bine.

Multumesc pt intelegere si sper sa ma ajutati!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit de cineva care chiar s-a vindecat prin metoda -simpla,pe care ti-o povestesc.

E vorba despre o doamna,careia doctorii i-au spus ca problema pe care o avea la o buza,e o tumoare maligna.

Asa cum iti imaginezi,vestea a dat-o peste cap...ce sa faca? -sa fie operata si sa ramana desfigurata pe viata? -sa astepte ca tumoarea sa se extinda?

A auzit sau citit,ca singurul mediu in care pot sa se dezvolte bolile este mediul anormal de acid al sangelui.Si ca exista anumite alimente care intretin aciditatea aia.Si alimentele alea,sunt cele de origine animala,si mai ales carnea.

http://www.cancertratament.ro/excesul_de_carne.html

A renuntat imediat la carne si chiar si la restul alimentelor de origine animala,si dupa un timp,tumoarea a dat inapoi si a disparut.

Cred ca -indiferent de orice alte tratamente,asta e primul lucru pe care trebuie sa il faca.(e de preferat sa manance exclusiv cruditati,nici macar mancare prajita -pentru ca si prajelile sunt cancerigene...)

http://www.ecomagazin.ro/cantitatea-de-acid-din-corp/

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pt intelegere si sper sa ma ajutati!

 

 

Din auzite si citite stiu ca sucul de rosii de casa este un remediu ca aurul ca si sparanghelul sub ori ce forma si sfecla rosie, zeama de varza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna! Am si eu o problema f. delicata. Fratelui meu de 27 de ani i-a aparut in urma cu aproximativ 10 luni o umflatura pe umarul stang care a crescut din ce in ce mai mare ajungand de aprox. 10 cm. In urma cu ceva timp doctorii i-au spus ca e un lipom de grasime si sa nu-si faca probleme. Acum 2 saptamani s-a operat si in urma biopsiei facuta in Husi i s-a dat diagnosticul de melanom malign. Acum e internat la spitalul Spiridon din Iasi si trebuie sa ii faca analizele (RMN, tomograf etc) si dupa asta sa il opereze. Medicii de acolo au zis ca sunt de acord cu pronosticul de la Husi si ca i-au mai gasit 2 ganglioni moi si mici sub brat pe care vor sa-i scoata si sa-i trimita la biopsie la Bucuresti si Cluj. Totodata au zis sa-i scoata si umflatura de pe umar ca nu i-a trecut in urma operatiei. Acu nu stiu ce sa mai fac, sa faca operatia sau nu? Puteti sa ma ajuti cu vreo ceva? Orice: un sfat, sa-mi recomanzi un doctor bun, o persoana cu care sa stau de vorba, o clinica buna in tara sau in strainatate, o alternativa la operatie.

Mentionez ca umflatura aia nu s-a dezvoltat pe vreo pata sau alunita, e pe piele curata si o are de ceva vreme. Si rana care o are de la prima operatie s-a prins bine.

Multumesc pt intelegere si sper sa ma ajutati!

La Bucuresti, Iasi, Cluj si Tg Mures sunt doctori foarte buni.

Aceste orase sunt centre universitare.

Aici, pe forum , oamenii isi dau cu parerea nestiind despre ce este vorba.

Se fac doar analogii si comparatii cu alte cazuri stiute sau gasite pe net.

 

Cele mai bune sfaturi le poti afla tot de la medici.

Ei sunt in masura sa va dea sfaturi avizate.

 

Cu un melanom malign nu este de joaca..

e bine de stiut....malign= mal=rau si benign=begin=la inceput.

Asa ca ..sfaturile cu tratamentele cu bulion si alte zemuri nu cred ca sunt de luat in seama..

a...ca sunt eliminate din alimentatie anumite mancaruri care sunt nocive--cu asta sunt de acord..

Sunt de acord cu alimentatia sanatoasa..

 

Dar "ocolirea" sfaturilor medicilor in favoarea tratamentelor cu bulion si alte frunze uscate nu pot fi de acord.

 

Bafta si multa sanatate!!!

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I s-a facut analize la sange care au iesit bine. Si indicele de coagulare a iesit in limitele normale. A facut si ecograful si i-a zis doctorul de acolo ca organele interne sunt f bune si ca nu mai are alti ganglioni. Cand a pus ecograful pe umflatura a zis ca parca seamana a altceva decat melanom. Dupa analiza de la ecograf a zis sa nu mai faca RMN si CT. E de bine sau rau?

Oricum dupa ce au vazut probele de la prima biopsie au zis ca e tumora insa nu stiu de ce natura e. O sa vada dupa operatie cand ii fac alta biopsie si cu probe din piele si cei 2 ganglioni. In rezultatele facute la prima biopsie la Husi zice ca au gasit melanina si inca ceva si a iesit melanom malign dar nu se stie gradul de invazie pt ca nu a avut destule probe. Maine il opereaza. Ce sanse sunt sa nu fie melanom malign?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×