Sari la conținut
Forum Roportal
Majoritarul

Incepem sa ne trezim?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu cred ca cineva vrea sa inlocuiasca sistemul corupt cu un nou sistem corupt, ar fi o aberatie. Cred ca este mult mai simplu ca prin actiunile noastre sa schimbam acele valori viciate care definesc succesul sa aducem conceptul de moralitate la ceea ce este definit a fi in DEX si sa aplicam reguli mai dure/rigide.

Oricum asteptarea ca sistemul sa se schimbe "from within" mi se pare poate cea mai mare ineptie pe care am auzit-o in ultimii ani. De ce s-ar schimba? pentru ca deodata realizeaza ca nu stie cine a fost Bach? pentru oamenii din sistem nu conteaza pentru ca ei sunt multumiti cu ce au.

Cum vrei sa schimbi valorile? -cu forta? -ce te face sa crezi ca poti sa le impui oamenilor sa puna altceva mai presus de lacomie,arivism si lipsa de scrupule?

Nici un fel de reguli nu vor avea succes...pentru ca sistemul ierarhic e construit in asa fel incat sa corupa pe cei care inainteaza in ierarhie,si sa promoveze oricum doar pe cei corupti.

Este sistemul raului...presupune inechitate,inegalitate,favoritism si pupincurism...promoveaza orgoliul si aroganata,e un sistem constrangator,bazat pe frica si lacomie...

E contrar libertatii,egalitatii,demnitatii,dreptatii,binelui in general.

Sistemul nu poate fi schimbat din interiorul sistemului.

Poti sa traiesti inafara sistemului -pentru ca nu ai cum sa te potrivesti in el...sa fi undeva la periferie si sa te ocupi de transformarea ta...

Pe ceilalti nu poti sa ii schimbi cu adevarat...nu daca sunt deja corupti cu "valorile" sistemului,sustinatorii lui...

Sunt infectati...bolnavi...si nu vor sa fie vindecati ci sa-i imbolnaveasca si pe altii cu coruptia lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum vrei sa schimbi valorile? -cu forta? -ce te face sa crezi ca poti sa le impui oamenilor sa puna altceva mai presus de lacomie,arivism si lipsa de scrupule?

Nici un fel de reguli nu vor avea succes...pentru ca sistemul ierarhic e construit in asa fel incat sa corupa pe cei care inainteaza in ierarhie,si sa promoveze oricum doar pe cei corupti.

Este sistemul raului...presupune inechitate,inegalitate,favoritism si pupincurism...promoveaza orgoliul si aroganata,e un sistem constrangator,bazat pe frica si lacomie...

E contrar libertatii,egalitatii,demnitatii,dreptatii,binelui in general.

Sistemul nu poate fi schimbat din interiorul sistemului.

Poti sa traiesti inafara sistemului -pentru ca nu ai cum sa te potrivesti in el...sa fi undeva la periferie si sa te ocupi de transformarea ta...

Pe ceilalti nu poti sa ii schimbi cu adevarat...nu daca sunt deja corupti cu "valorile" sistemului,sustinatorii lui...

Sunt infectati...bolnavi...si nu vor sa fie vindecati ci sa-i imbolnaveasca si pe altii cu coruptia lor.

 

As tinde sa spun ca exagerezi, daca in orasul unde locuiesc, Timisoara, nu ar fi 4 uzine Continental, unde se lucreaza in 4 schimburi, care includ si 4 ture de 12 ore pe luna. Sclavie curata. Banii luati de la nemti, se opresc la Billa, pe mancare, adica tot la nemti. Un circuit. Salariile incep de la 9 mil in mana plus bonuri de masa. Si cresc cu 1 mil dupa 4 luni. Si dupa 12 luni de sclavie se accepta rate. Pai pentru asa salar, o prostituata nici nu se misca de acasa. Bucurestiul e plin de prostituate (vezi anuntul.ro) care se deplaseaza la domiciliu, ca pizza, insa de la 1,5 mil in sus prestatia, si asta fara bani de taxiu. Dar nu oricine poate fi prostituata asa cum nu oricine poate fi sclav la multinationale.

 

Am fost la o amica la maternitate aici in timisoara, facuse un avort spontan, si a fost adusa la spital cu salvarea. Acolo a fost internata intr-un salon rezerva de 1,5 m pe 2 m, caldura inabusitoare, perfuzii la fiecare mana. Am vrut sa deschid geamul. Intre geamuri (nu era termopan), erau kilograme de găinaţ de porumbel. Ochiul de afara era spart de ani de zile si porumbeii se clocisera intre geamuri, incredibil. Si ea era cu pericol de septicemie iar acel salon micut figura ca fiind steril. Nici ea nu era cuminte, se plimba pe afara inainte sa vin, ma astepta, si prin intrarea din dos am intrat, ca prin fata nu era voie. Asa ca puteam sa o infectez lejer cu te miri ce. Sau se putea infecta de la gainatul de porumbei. O sora de a ei a murit in conditii similare.

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Perfect .... bascalia este caracteristica romanilor, cei mai delicati ar spune ca facem haz de necaz, insa poate ar trebui ca pentru un moment sa ne oprim si sa analizam in ce situatie suntem ...si de ce am ajuns aici.

Bascalia nu-i doar o caracteristica nationala, a fost cultivata de comunisti si ca "arma mediatica" de ridiculizare a adversarilor politici, inca din '44, si reactivata dupa '89. Multe metode ale anilor '50 au fost redscoperite dupa revolutie.

De ce tot spun ca intr-o comptitie cu persoane "bascalia" produce efecte pe care nu prea ai cum le eviti, decat canalizand discutia spre masuri.

De ce am ajuns aici?

Pentru ca nu s-a discutat despre ce ar trebuii facut in Romania si de ce, ne-a preocupat cine ne conduce.

Vad ca si acum locul lui Brucan a fost luat de analisti ca Boda si Hurezeanu.

Scria foarte bine Hortiu Pepine in Cotidianul in "Mostenirea nefasta a lui Brucan"

Silviu Brucan, care se gasea la antipodul discursului moralizant al intelectualitatii critice, nu propunea de fapt niciodata valori democratice, nu vorbea despre libertate, demnitate, justitie si cu atit mai putin despre adevar, el comenta totul din perspectiva eficacitatii puterii. De aici fascinatia pe care o exercita asupra politicienilor si asupra ziaristilor specializati in politica.

 

Banuit mereu ca ar sti mai mult decit spune, era urmarit cu atentie de politicienii slabi de inger si de ziaristii lipsiti de repere. Din mantaua lui Brucan se trage aproape tot ce se cheama astazi

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum vrei sa schimbi valorile? -cu forta? -ce te face sa crezi ca poti sa le impui oamenilor sa puna altceva mai presus de lacomie,arivism si lipsa de scrupule?

Nici un fel de reguli nu vor avea succes...pentru ca sistemul ierarhic e construit in asa fel incat sa corupa pe cei care inainteaza in ierarhie,si sa promoveze oricum doar pe cei corupti.

Este sistemul raului...presupune inechitate,inegalitate,favoritism si pupincurism...promoveaza orgoliul si aroganata,e un sistem constrangator,bazat pe frica si lacomie...

E contrar libertatii,egalitatii,demnitatii,dreptatii,binelui in general.

Sistemul nu poate fi schimbat din interiorul sistemului.

Poti sa traiesti inafara sistemului -pentru ca nu ai cum sa te potrivesti in el...sa fi undeva la periferie si sa te ocupi de transformarea ta...

Pe ceilalti nu poti sa ii schimbi cu adevarat...nu daca sunt deja corupti cu "valorile" sistemului,sustinatorii lui...

Sunt infectati...bolnavi...si nu vor sa fie vindecati ci sa-i imbolnaveasca si pe altii cu coruptia lor.

Asta tinde sa devina o discutie de-a dreptul interesanta, ceea ce nu face decat sa ma bucure. Ma intrebi cum putem schimba valorile si mentalitatile, cum putem trece peste epoca lacomie si arivism; ei bine eu cred ca putem face asta dar numai printr-un efort colectiv al tuturor fortelor care au ca si apanaj educarea maselor. Ma gandesc in primul rand ca una dintre solutii ar fi marginalizarea mediatica a non-valorilor care ne-au napadit in ultimii ani si care incet, incet ... tind sa devina modele pentru tinerii din Romania si ma refer aici la cazuri gen Monica Columbeanu, Gigi Becali, Maenlisti etc.

Toate aceste modele "bolnave" nu fac altceva decat sa promoveze succesul obtinut fara munca sau prin inselatorii si preacurvie, fie ea politica sau sociala.

Odata ce noi ca si societate vom reusi acest lucru dublat de promovarea valorilor reale ale poporului roman cred ca avem sansa de a schimba situatia de fapt.

Editat de Majoritarul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma gandesc in primul rand ca una dintre solutii ar fi marginalizarea mediatica a non-valorilor care ne-au napadit in ultimii ani si care incet, incet ... tind sa devina modele pentru tinerii din Romania si ma refer aici la cazuri gen Monica Columbeanu, Gigi Becali, Maenlisti etc.

Toate aceste modele "bolnave" nu fac altceva decat sa promoveze succesul obtinut fara munca sau prin inselatorii si preacurvie, fie ea politica sau sociala.

Odata ce noi ca si societate vom reusi acest lucru dublat de promovarea valorilor reale ale poporului roman cred ca avem sansa de a schimba situatia de fapt.

Mijloacele mass-media sunt ale lor, sau finantate de ei ca sa-i promoveze.

Cetatenii sunt prea saraci si prea indiferenti sau debusolati ca sa investeasca in mijloace de comunicare alternative, iar puterea functioneaza pe principiul aprobarilor ca sa-si protejeze clientela si pozitia.

Licentele radio si tv se dau cu aprobare, mitingurile se fac cu aprobare in locuri "autorizate", orice firma vrei sa deschizi ai nevoie de aprobari.

 

Eu cred ca se pote exploata "lacomia, arivismul si lipsa de scrupule", de care scria Arcangelo, prevazand premii substantiale pentru divulgarea ilegalitatilor. Pentru furnizarea de probe de coruptie a magistratilor, ministrilor si secretarilor de stat, a procurorilor, a parlamentarilor, primarilor si prefectilor, a securistilor si politistilor. Daca s-ar pune premii de zeci sau sute de mii de euro pe furnizarea de probe privind ilegalitatile celor de mai sus, multi care au fost prudenti si de frica nu s-au compromis, preferand o functie sigura si modesta, ar iesii din amorteala si i-ar "demola" pe coruptii de la nivelul ierarhic superior. Veniturile pentru premii ar avea ca sursa averile confiscate deci masura nu ar greva bugetul.

Totul e miza. Acum sistemul nu-i incurajeaza, dimpotriva sunt descurajati sa aiba rezultate. Primesc venituri fixe indiferent de rezultatele profesionale. Daca veniturile ar depinde de rezultate alta ar fi atitudinea functionarilor fata de coruptie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E greu sa te trezesti dimineata. Tot am zis ca plec la sat, imi iau doua capre, le mulg zilnic ca sa scap de stres. Insa pana ma trezesc eu la ora 16 p.m., mor caprele de foame. Si noaptea pe deal nu cred ca le prieste sa pasca, ca le prinde somnul si nu au night vision.

 

Eu am avut capre... sa-ti zic cum e... daca stai in sat, se plang taranii ca behaie si le strica atmosfera pastorala... de-al dracu, numai ca sa nu-ti tihneasca. Asa, capra e usor de muls, da lapte putin, dar excelent (cica nu contine cazeina ca ala de vaca, e gras, nu miroase urat, si face o branza super). Face iezi, mananca florile de pe terasa, isi baga copita in gardul de sarma si ramane agatata, etc. Daca ai un teren in spatele casei le poti tine acolo, daca nu, pot merge cu ciurda, dar la ciurdar nu-i convine, ca nu stau molcom ca vacile. Taranii fuduli vor rade de tine, pt ei capra e a saracului. Din mai toate punctele de vedere e mai bine cu o vaca, pt ca merge cu ciurda si nu ai treaba ei, da lapte mult si e linistita, nu-ti face probleme. Ideea ta cu o casa la tara nu e rea deloc, dar la cum te vad eu, ti-ar trebui internet, si sa lucrezi ceva prin internet, gen webdesigner, programator, site-uri, etc. Si mai sunt multe de luat in calcul, cum ar fi asfalt pana in sat (daca nu iti distrugi masinile pe banda). Daca esti de la sat le stii si tu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca se pote exploata "lacomia, arivismul si lipsa de scrupule", de care scria Arcangelo, prevazand premii substantiale pentru divulgarea ilegalitatilor. Pentru furnizarea de probe de coruptie a magistratilor, ministrilor si secretarilor de stat, a procurorilor, a parlamentarilor, primarilor si prefectilor, a securistilor si politistilor. Daca s-ar pune premii de zeci sau sute de mii de euro pe furnizarea de probe privind ilegalitatile celor de mai sus, multi care au fost prudenti si de frica nu s-au compromis, preferand o functie sigura si modesta, ar iesii din amorteala si i-ar "demola" pe coruptii de la nivelul ierarhic superior. Veniturile pentru premii ar avea ca sursa averile confiscate deci masura nu ar greva bugetul.

Totul e miza. Acum sistemul nu-i incurajeaza, dimpotriva sunt descurajati sa aiba rezultate. Primesc venituri fixe indiferent de rezultatele profesionale. Daca veniturile ar depinde de rezultate alta ar fi atitudinea functionarilor fata de coruptie.

De acord in privinta mijloacelor media si de educare sau propaganda -toate sunt parte din sistem,promovand aceleasi "valori" care constituie sistemul.

 

Au incercat comunistii sa epureze societatea asa,prin denunturi ale "chiaburilor" -nu s-a schimbat nimic...in bine.Sistemul comunist,a fost si el un sistem ierarhic,si ca orice sistem ierarhic si-a dovedit rautatea.Cu forta,nu se pot produce decat schimbari in exterior...

Comunistii au incercat chiar sa "dea nastere" unui "om nou",prin "educatie" (indoctrinare) -au dat nastere doar unui model de conformist social stupid,fara valori moarale si fara scrupule...

In statele islamice fundamentaliste,modelul "moral" religios,e impus cu forta,"educat"(indoctrinat),sunt impuse pedepse pentru abaterile de la acel model...

Si rezultatul e oribil.

Oamenii nu pot fi schimbati in bine cu forta...insasi incercarea de a face asta,e un abuz,si da roadele oricarui abuz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am sugerat masuri de forta sau apel la constinta, am sugerat motivarea financiara si promovarea in functii a celor care au rezultate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea ta cu o casa la tara nu e rea deloc, dar la cum te vad eu, ti-ar trebui internet, si sa lucrezi ceva prin internet, gen webdesigner, programator, site-uri, etc. Si mai sunt multe de luat in calcul, cum ar fi asfalt pana in sat (daca nu iti distrugi masinile pe banda). Daca esti de la sat le stii si tu...

:inlove:

Cred ca nu ai mai fost de foarte mult timp intr-un sat normal (adica nu din ala de mosnegi cu 30 de locuitori).

Nu o fi la sat ca la oras din nici blocati in epoca de piatra nu sunt oamenii. :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am sugerat masuri de forta sau apel la constinta, am sugerat motivarea financiara si promovarea in functii a celor care au rezultate.

Motivarea financiara a superiorilor ierarhici,atrage pe cei interesati de bani spre acele functii.Insasi ideea de superioritate ierarhica,presupune inegalitate si dominare.Iata cum puterea si banii vor atrage mereu pe cei care le valorizeaza,si nu pe cei care au inalte valori morale.

Iar rezultatele...rezultatele sunt cele pe care le vezi deja.

Tu ai vrea o meritocratie -cei competenti sa fie promovati.Dar cine sa ii promoveze pe cei competenti? -masele? -in nici un caz...ierarhia existenta? -nici gand -nimeni nu isi alege concurentii...vor alege cu totii niste incompetenti asemenea lor,sau mai mari ca ei!

Crezi ca niste legi foarte speciale vor forta alegerea unor oameni competenti? -deja avem majoritatea posturilor din sistemul birocratic puse la concurs -vezi vreun rezultat?

Iar in sistemul corporatist,patronii ii promoveaza pe cei care pot sa aduca bani mai multi...si aceia sunt lipsiti de scrupule.

Sistemul e gresit prin conceptie,e malefic.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×