Sari la conținut
Forum Roportal
Majoritarul

Incepem sa ne trezim?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu.Daca nu se schimba mentalitatile,nu se schimba nici situatia.Daca nu se schimba cauza,nu se schimba efectele.

Schimbarea nu se produce facand demonstratii...tot sistemul e corupt,si nu poate fi schimbat cu forta,decat cu unul la fel de corupt.Pana nu se schimba oamenii in interior,nici in exterior nu se produc schimbari reale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De 1 Mai PSD a organizat manifestatii de protest in toata tara, manifestatii care din cate am vazut la TV au avut un succes destul de mare.

Personal am fost destul de surprins ca dupa atat vreme in care clasa politica, mai putin cei de la putere care se zbat in neputinta si nestiinta, parea amortita spre paralizata un partid a realizat ca daca doreste sa schimbe ceva, trebuie sa o faca in strada si cu ajutorul maselor.

Motiunile de cenzura sau simple s-a demonstrat in ultima vreme ca sunt doar niste tertipuri de a mai anima un pic viata in parlament insa in ceea ce priveste randamentul lor ... acesta este 0.

Referitor la manifestatiile de 1 Mai ( cat de comunist suna ) am mai remarcat un aspect interesant, si anume raspunsul de care s-au bucurat acestea din partea oamenilor. Poate ca a ajuns pana la urma "cutitul la os".

Asadar, dupa ce am vazut in weekend ma intreb, cu o oarecare teama dar si speranta, oare suntem pe cale sa ne trezim?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu.Daca nu se schimba mentalitatile,nu se schimba nici situatia.Daca nu se schimba cauza,nu se schimba efectele.

Schimbarea nu se produce facand demonstratii...tot sistemul e corupt,si nu poate fi schimbat cu forta,decat cu unul la fel de corupt.Pana nu se schimba oamenii in interior,nici in exterior nu se produc schimbari reale.

 

Asa este, ai dreptate cu schimbarea din interior. Insa intrebarea este: ai suficienta rabdare sa astepti pana se intimpla aceasta schimbare? Eu deja am cam inceput sa-mi pierd rabdarea... Nu de alta, dar timpul trece, noi imbatranim, copii nostrii cresc si ajung sa aiba aceleasi probleme ca si noi, si crede-ma: nu-mi doresc asta pt copilul meu :(

Asa ca, daca pot face un bine cu forta, o sa-l fac. Chiar daca suna de neinteles... Sistemul este corupt, corect. Inlocuirea se va face cu un sistem la fel de corupt... tot ce se poate. Cheia sta in asta: cind schimbi un sistem cu altul, la fel de corupt, trebuie sa schimbi si altceva: sistemul de pedepse care se vor aplica in cazul in care vor face la fel si ei.

Omul si romanii in general, nu inteleg decat de FRICA. Acum avem probleme pt ca nu mai exista exact aceasta FRICA de nimeni si nimic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca sistemul actual e bazat pe frica.Pe "moralitatea" fricii.Nu pe valori reale,ci pe lacomie,orgoliu,abuz si arivism...

Valorile sistemului sunt banii,succesul social si puterea.

Cei care sunt promovati de sistem,cei care vor sa il conduca,sunt motivati de aceste "valori".

Nu poti sa inlocuiesti sistemul asta cu altul "mai bun",bazat pe aceleasi "valori",cu aceeasi "intelegere" a moralitatii...doar ca mai rigid si cu reguli mai dure.Sistemul e corupt si corupator prin esenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema e ca sistemul actual e bazat pe frica.Pe "moralitatea" fricii.Nu pe valori reale,ci pe lacomie,orgoliu,abuz si arivism...

Valorile sistemului sunt banii,succesul social si puterea.

Cei care sunt promovati de sistem,cei care vor sa il conduca,sunt motivati de aceste "valori".

Nu poti sa inlocuiesti sistemul asta cu altul "mai bun",bazat pe aceleasi "valori",cu aceeasi "intelegere" a moralitatii...doar ca mai rigid si cu reguli mai dure.Sistemul e corupt si corupator prin esenta.

 

Nu cred ca cineva vrea sa inlocuiasca sistemul corupt cu un nou sistem corupt, ar fi o aberatie. Cred ca este mult mai simplu ca prin actiunile noastre sa schimbam acele valori viciate care definesc succesul sa aducem conceptul de moralitate la ceea ce este definit a fi in DEX si sa aplicam reguli mai dure/rigide.

Oricum asteptarea ca sistemul sa se schimbe "from within" mi se pare poate cea mai mare ineptie pe care am auzit-o in ultimii ani. De ce s-ar schimba? pentru ca deodata realizeaza ca nu stie cine a fost Bach? pentru oamenii din sistem nu conteaza pentru ca ei sunt multumiti cu ce au.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca in decembrie '89 s-a schimbat un sistem corupt cu altul si mai corupt, si asta pentru ca oamenii si mentalitatile au ramas aceleasi.

Cei care voiau sa propuna alte valori au fost obstructionati de cei din "sistem".

E adevarat ca cei din sistem nu-l vor schimba, pentru ca lor le convine, si de ani buni repeta pe toate canalele ca doar "timpul si o noua generatie" vor aduce schimbarea, ca sa tina societatea cu speranta orientata spre viitor.

Adevarul e ca timpul lucreaza in favoarea celor de la putere, si noau generatie o sa fie tot ca actuala daca nu si mai rea.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu sa te trezesti dimineata. Tot am zis ca plec la sat, imi iau doua capre, le mulg zilnic ca sa scap de stres. Insa pana ma trezesc eu la ora 16 p.m., mor caprele de foame. Si noaptea pe deal nu cred ca le prieste sa pasca, ca le prinde somnul si nu au night vision.

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E greu sa te trezesti dimineata. Tot am zis ca plec la sat, imi iau doua capre, le mulg zilnic ca sa scap de stres. Insa pana ma trezesc eu la ora 16 p.m., mor caprele de foame. Si noaptea pe deal nu cred ca le prieste sa pasca, ca le prinde somnul si nu au night vision.

 

Perfect .... bascalia este caracteristica romanilor, cei mai delicati ar spune ca facem haz de necaz, insa poate ar trebui ca pentru un moment sa ne oprim si sa analizam in ce situatie suntem ...si de ce am ajuns aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Perfect .... bascalia este caracteristica romanilor,

 

Asa e. Se mai numeste rasul spanzuratului de sub streang. Se vede bine dupa substantivele proprii, fie ele nume de localitati, nume proprii, ca bascalia e boala nationala. Ea insa ascunde o frica de ceva, o pasivitate. Si de ce ne e teama nu scapam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×