Sari la conținut
Forum Roportal
neculae

Jane Austen

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre Jane Austen? Despre stilul ei si bunul simt si echilibrul care razbate din fiecare rind al cartilor scrise de ea? Mindrie si prejudecata este opra unei scriitoare de geniu! Din pacate,bunul ei simt nu se mai potriveste societatii din zilele noastre!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mindrie si prejudecata este opra unei scriitoare de geniu! Din pacate,bunul ei simt nu se mai potriveste societatii din zilele noastre!

Atat cat am citit din ea - e in curs de... - nu m-a impresionat in mod deosebit... ba chiar am ramas dezamagita la cat s-a trambitat valoarea cartii.

I-as da cu un punct mai mult decat Sandrei Brown, daca nu se schimba nimic pana la sfarsitul cartii.

Cam la fel decurge actiunea, doar ca povestea e plasata in alt timp. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atat cat am citit din ea - e in curs de... - nu m-a impresionat in mod deosebit... ba chiar am ramas dezamagita la cat s-a trambitat valoarea cartii.

I-as da cu un punct mai mult decat Sandrei Brown, daca nu se schimba nimic pana la sfarsitul cartii.

Cam la fel decurge actiunea, doar ca povestea e plasata in alt timp. :flowers:

Pt inceputul secolului 19, era un lucru nemaipomenit, acum nu mai are acelasi efect, mie imi place Mandrie si Prejudecata.

Totusi e o carte bine scrisa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi sunt adepta echilibrului si bunului simt, lecturarea scrierilor lui Jane Austen, m-a lasat rece.

 

Nu acelasi lucru pot spune despre majoritatea clasicilor francezi. Au facut deliciul adolescentei mele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde de gusturi, pe mine francezii m-au lasat rece, nu merge cu firea, am preferat literatura ruseasca.

Literatura ruseasca nu am citit prea mult, dar nu prea fac diferenta dintre cea ruseasca si cea franceza. Sunt ambele pline de emotie, de traire sufleteasca si traire mentala. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Literatura ruseasca nu am citit prea mult, dar nu prea fac diferenta dintre cea ruseasca si cea franceza. Sunt ambele pline de emotie, de traire sufleteasca si traire mentala. :flowers:

Sunt foarte diferite, dupa mine. Dar am mai zis ca depinde de om. Literatura mai sensibila decat cea ruseasca cred ca nu am citit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt foarte diferite, dupa mine. Dar am mai zis ca depinde de om. Literatura mai sensibila decat cea ruseasca cred ca nu am citit.

Da, depinde in care dintre trasaturile ei o asemeni cu o alta.

 

Ca sa-ti poti face o parere si sa nu excludem complet literatura engleza, mi-a placut Emily Bronte cu La rascruce de vanturi.

Sigur ca nu contest valoarea lui Austen, dar nu e pe gustul meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, depinde in care dintre trasaturile ei o asemeni cu o alta.

 

Ca sa-ti poti face o parere si sa nu excludem complet literatura engleza, mi-a placut Emily Bronte cu La rascruce de vanturi.

Sigur ca nu contest valoarea lui Austen, dar nu e pe gustul meu.

Emily Bronte mi-a placut si mie, cred ca oricarei fete ii place, dragostea bolnava dintre Heathcliff si Cathy e atat de intensa incat nu poti sa nu fii atrasa de violenta, brutalitatea si primitivismul lui si de gelozia bolnava a ei. Sunt geniali, pacat ca a murit Emily Bronte, cred ca ar fi scris carti mai bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×