Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

In mintea unei schizofrene

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am dat peste o carte interesanta, Barbara O Brian, Operators and Things.

http://www.amazon.com/Operators-things-inn...c/dp/0498016641

 

O femeie care a urmat terapie pentru schizofrenie si si-a revenit, si relateaza discutiile ei cu "prietenii" imaginari.

Cartea e prefatata de psihiatrul ei.

Va dau mai jos cateva citate din cartea ei. Veti vedea ca imparte oamenii in Operatori si Lucruri, Operatorii fiind cei care ii controleaza pe Lucruri prin telepatie. Lucrurile doar isi inchipuie ca au vointa libera, de fapt sunt marionete la cheremul Operatorilor. Operatorii sunt pradatori nemilosi, si se joaca in mod crud cu vietile Lucrurilor.

 

Mi se pare o proiectie a problemelor sale personale: poate era agresata in mediul ei si atunci considera ca agresorii sunt Operatorii iar victimele (printre care si ea) sunt Lucrurile. Cititi si veti vedea ca lumea iluziilor unui schizofrenic e plina de viata si violenta, si PARE atat de convingatoare, de logica, mai ca te-ar convinge.

 

 

Cartea o puteti descarca in intregime aici:

http://www.divshare.com/download/3808424-d8c

Editat de Cristinick
scos text engleza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cunoscut si eu o tipa cu schizofrenie -si e adevarat ce spune autoarea cartii...insa nu sta nimeni sa citeasca pe net o carte in engleza,decat daca are un interes direct (e psihiatru,are o relatie cu o persoana bolnava de schizofrenie,sau o pasiune pentru cercetarile in domeniul psihiatriei).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Abuzurile din copilarie cauzeaza traume care pot face ca functiile psihice sa intre in haos (schizofrenia) ori sa produca haos social (sociopatiile). Nu toti copiii abuzati din fericire devin schizofreni ori sociopati. Dar asta nu inseamna ca o societate trebuie sa tolereze abuzurile. Exista si cazuri cand mintea unui copil intra in haos fara interventii din exterior, dar acestea sunt cazuri rare. In emisiunea most evil, am vazut ca fiecare caz are un istoric cu abuzuri grave in copilarie.

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeste bunica din groapa, tot ce-ai postat tu aici in engleza.

 

Vai am ametit numai cat a trebuit sa dau scroll in jos. :tease:

 

 

I got off the elevator

in my apartment house, turned to enter the lobby, and Something,

in a lightning burst of illumination, let me know that danger lay

around the corner. I walked cautiously, looked about carefully. I

turned the corner, caught the eye of the desk clerk, and another

stab of illumination struck. I knew instantly what the desk clerk

was going to say and even the words she would use in saying it;

and I knew, too, what I should say to her to cope with the problem

which she was going to present to me. I advanced into the lobby,

listened to the desk clerk speak her piece and gave her the answer

with which Something had supplied me.

 

Atentat de traducere cu on line translator :crazy:

 

Am cobor

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te rog sa traduci postul. Altfel, iti sterg topicul.

 

Nu am timp sa traduc, am multe proiecte pe cap. Am vrut sa dau EDIT, sa sterg textul in engleza si sa ramana doar prezentarea cartii cu linkurile, dar nu am gasit un astfel de buton. Daca vrei, fa tu asta. Daca nu se poate, poti sa stergi topicul, e in regula.

 

Schizofrenia e cea mai misterioasa boala psihica, dupa parerea unor psihiatri de azi. Ma intereseaza descifrarea halucinatiilor. Lumea paralela a Barbarei nu e confuza, ci foarte logica si organizata, chiar prea logica.

Postarea era pentru cei care citesc engleza fluent, ei vor descoperi ca aceasta carte are stilul lui Phillip K. Dick, pana intr-acolo incat criticii se intreaba daca nu e el sub pseudonim. Dar nu e.

Am sa postez de acum la "international area".

Numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si un volum asemanator in limba romana: "NU TI-AM PROMIS NICIODATA O GRADINA CU TRANDAFIRI".

 

Multumim. E o tema foarte interesanta. Iar cazurile de vindecare a schizofreniei (dincolo de diversele contestari ale autenticitatii diagnosticului) deschid multe porti catre explicarea bolilor psihice.

Editat de Allexandrra
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumim. E o tema foarte interesanta. Iar cazurile de vindecare a schizofreniei (dincolo de diversele contestari ale autenticitatii diagnosticului) deschid multe porti catre explicarea bolilor psihice.

 

Cu bucurie, Allexandra.

Am vazut ca ai tradus cateva sectiuni in ceea ce priveste schemele cognitive dezadaptative. Ai mers mai departe cu traducerea sau te-ai oprit doar la cele postate ? Eventual discutam pe PM sau in celalalt topic pentru a nu esua in offtopic aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

M-am oprit la acelea. Nici nu am citit toata cartea, ci doar partile care m-au interesat. Uitasem complet de psihologia cognitiva. Mi-ar face placere sa reinviam topicul acela.

 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×