Sari la conținut
Forum Roportal
Calu Balan

Ce urmează după ieşirea din recesiune?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am fost stimulati , mai ales dupa anul 2000 , sa traim mai " boiereste" decit ne putem permite , sa ne intindem mai mult decit este plapuma . Si asta incepind de la simplul cetatean si terminind cu guvernul . Am cheltuit la toate nivelurile mai mult decit am produs iar acum a venit scadenta . Vom plati scump inconstienta si asta cu atit mai mult cu cit suntem plasati mai jos in ierarhia sociala .

Solutii nu vad . Vor fi tulburari sociale dar asta nu rezolva situatia as putea spune ca dimpotriva. Cred ca va trebui sa invatam sa traim mai modest -vezi chinezii- dar asta la toate nivelurile . Cred de asemenea ca impozitul progresiv pe venit ar putea ajuta la revenire intr-o anumita masura.

Si legat de titlu , chiar credeti ca vom iesi din recesiune in urmatorii 4-5 ani?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In 5 ani poate, dar pentru ca ne trag strainii dupa ei. Nu ca am iesi de la sine. Oricum absolut nici o sansa sa intram in zona euro acum. Dupa Grecia, nu isi mai iau in carca nici o tara ce ulterior ar trebui salvata.

 

In 5 ani o sa devina mai bine, dar fir-ar mama iei de viata, aia 5 ani trec de la noi, nu devenim mai destepti ci mai batrani , iar tara, tara o sa fie cam ca in 2000. Nu o sa devina Germania in nici un caz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In 5 ani o sa devina mai bine, dar fir-ar mama iei de viata, aia 5 ani trec de la noi, nu devenim mai destepti ci mai batrani , iar tara, tara o sa fie cam ca in 2000. Nu o sa devina Germania in nici un caz.

 

:blink: :bye:

Poate nici nu este asa de rau sa nu fi in zona euro...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Posibil, mi se pare logic ce spui dar mi-am dat doar cu parerea plecind de la ideea ca toate tarile care au aderat recent la euro au avut probleme mai ales in primii ani.

 

O ușoară inflație psihologică, bazată pe necunoașterea noilor prețuri? Asta nu e o problemă prea mare.

 

Eu vorbeam de hoția prin inflație. Mugur Isărescu a scris o carte pe temea pierderii de valoare a mondei, a furtului efectuat de suveranul care emite moneda. Cred că el este cel mai mare escroc internațional specializat

Editat de DiogeneDracon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce situatie a fost azitazi pe market vreo 45 de minute!!! sotul era sa dea in infarct ... cadea valoarea stocurilor

pana-n pamintul negru deja aveau valori negative ... cand au intors chartul up-site down ... era sa moara!!! deci asta este efectul recesiunii, multi mor inainte sa-l vada terminat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×