Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

taranii practica ezoterism si isihasm fara sa stie cum se cheama si e transmis din tata in fiu. radiostezia sau hultania sau altele sint practicate de mii de ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baghera..imi pare rau sa-ti spun lucrul asta ..dar faci o ciorba din toate...ce legatura are satanismul cu crestinismul...? e foarte usor cand habar nu ai de un subiect si te deranjeaza sa pui o stampila...sa faci analogie cu ceva negativ si sa il murdaresti...este cel mai usor lucru...ai pus 2 antiteze in aceeasi teaca...ezoterismul a aparut in societati secrete pentru ca daca mergeai atunci in strada si incepeai sa deschizi discutii pe tema asta..nu mai stateau ca acuma sa vorbeasca cu tine si sa te asculte..ci te ardeau pe rug..nu era prea dragut nu...? Nu am negat si nu am dispretuit niciodata cunaosterea populara...dar..nu iti trebuie cunostiinte radiestezice sa iti puna umarul la loc..crede-ma...un alt lucru pe care nu il cunosti este ca domeniul de activitate al radiesteziei nu este numai de a cauta fantani..aplicatiile sunt nenumarate...legat de patalama..nu ma intereseaza diploma aia pe care am primit-o nici cat negru sub unghie...nu pentru asta am mers acolo..sau sa ma dau mare ca vezi doamne fac parte dintr-o organizatie ezoterica...am mers sa primesc unelte prin care sa imi pot schimba viata in bine..si crede-ma asa este...armatele antihristului..? vorbesti numai bazaconii,...ma intreb cine ti-a bagat in cap tampeniile astea?...te rog eu..fa un exercitiu..nu stiu din ce oras esti..cauta un radiestezist si vorbeste cu el...punct cu punct pe nedumeririle tale..si dupa aceea fa-ti un punct de vedere....lumina si iubire...

[/quote

:o: Sunt greu de "urmarit"...vad.

Legatura era...religia!Aia pe care o bagati voi in orice "ciorba",adica,in oricare dintre practicile voastre.

Nimic nu ma turbeaza mai rau ca amestecarea lui D-zeu in puzderia de practici ezoterice,oculte si mai stiu eu cum.

Lasati-l in pace pe D-zeu!Faceti-va "ciorba" fara el!Voi ,murdariti...

"Cunostinte radiestezice sa iti puna umarul la loc..." :roll: Ce aberatie. Ce treaba are radiestezia cu umarul ,omule? Acolo,vorbeam de taranul care,fara sa aiba studii stie si reuseste sa faca foarte bine un lucru;daca ma duceam la doctor,ma "rezolva" in 2 minute? :doh: Si doctorul,e toba de carte...are si patalama...bleah!Asta, ca tot vorbeai de diplome...masterate...alea...alea...

Azi,se fac organizatii pentru orice kkt;o sa ajungem sa avem nevoie de diploma si autorizatie ca sa...scuze...tragem o "beshinutza",cum zicea ellla. :o:Au mai venit pe la OTV unii care se bateau cu pumnii in piept ca au diplome...

Am spus:e foarte bine(chiar eu am propus unei persoane influente) ca practicantii din Ro s-au unit in asociatii,s-au organizat,s-au...dar asta nu inseamna sa faceti voi legi noi,regulamente,interdictii pentru ceva ce nu va apartine si doar ati preluat de la ...trecut(ca radiestezia,era practicata si pe timpul lui Moise).

M-a iritat ideea de introducere a unor interdictii;cine va credeti? Si cu ce drept faceti asta? De ce transformati voi radiestezia si nu numai intr-un bau-bau pentru cei care vor s-o imbratiseze? :roll:Intro MISA?

Ca sa practici radiestezia(sau orice altceva) puteai sa te pregatesti si singur;"gem" librariile de carti,mass-media in general,geme de informatie.Puteai fi auto-didact.Ai avut nevoie de scoala si de diploma ca sa faci o afacere din radiestezie;banutii...asta va atrage pe toti cei care o faceti.

Am fost pasionata de ezoterism dintotdeauna,l-am descoperit si am aflat cu ce se maninca incercind sa pricep de unde stiu si pentru ce fac anumite lucruri instinctiv.Si tot cautind raspunsuri am aflat ca exista o "ciorba"numita ezoterism.

Si -mi vine acum te miri ce cacacios sa-mi spuna ca ratza impunge cind ea,macane si fuge! :doh: Ma lasi?

Crede-te tu mai destept ca nu ma deranjeaza,eu stiu ce stiu...si mi-ajunge dar,nu prostiti si pe cei care vor si ei o bucatica din osciorul numit radiestezie.Nu le puneti obstacole...conditii,interdictii...

Asta,era ideea monserule! :doh: N-am nevoie sa caut pe nimeni;am carti si manuale(cu informatii testate,verificate)din mai toate domeniile care, mi-au completat "abecedarul"pe care mi l-au pus in mina batrinii.

Nu stiu ce virsta ori pregatire ai dar te asigur ca stiu foarte bine cu ce se maninca radiestezia fie ca esti fie ca nu esti tu sau altii de acord cu ceea ce afirm;cind eu am inceput sa practic radiestezia,majoritatea romanilor poate nici nu auzisera de ea iar tu poate,te jucai inca cu putza in tzarina!

Cind voi vrea sa fac o afacere din ezoterism,din radiestezie in special,vin sa fac si eu scoala la voi.

Pina si stereotipiile astea de care faceti uz in exces ("lumina si iubire") devin iritante,satioase pina la oripilare. :doh: Tertipuri de prost-gust... :doh:

[/quote

 

Am crezut ca este un site de spiritualitate in care fiecare isi aduce un aport de cunoastere de la care ceilalati sa invete....ce citesc in randurile tale sunt o lipsa elementara de bun simt si de respect pentru ceilalti....nu stiu de ce esti atat de frustrata si nici nu ma intereseaza...astea sunt lucruri pe care va trebui sa ti le rezolvi singura...vad ca ai trecut la atacuri personale si fac eforturi sa nu iti raspund pe acelasi ton....disutia topicului era daca radiestezia este buna sau nu...nu daca e bine sa faci o scoala in domeniul asta sau sa inveti de una singura...esti autodidacta? foarte bine,...ia carti si invata singura ..mergi si invata de la batranii satului...nu iti spune nimeni ca trebuie sa mergi la scoala...dar nu manji cu rahat ceea ce se invata organizat....ce parere isi fac oare despre noi cei care intra de curiozitate pe site si ar vrea sa stie mai multe despre radiestezie....nu stiu ce varsta ai tu de iti permiti sa vorbesti in halul asta cu cineva pe care nu il cunosti....iti cam lipsesc cei 7 ani de acasa...sunt trecut de 30 de ani si practic de 8 ani radiestezia organizat...si nu iti permit sa vorbesti asa cu mine...daca ai frustrari du-te la baietii de dupa blocuri si varsati-le acolo...nu aici..bine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:doh: "Varsati-le"? :roll:

:doh: Uite ce e amice:daca practici radiestezia de 8 ani cu pendulul in mina la baietii de dupa blocuri,te priveste!Da-i 'nainte... :doh: Dar aia,nu-i radiestezie...si sper ca nu-ti va urma nimeni exemplul.

Eu,am 47 de ani si sunt satula de sarlatani si de unii care vin pe forum sa ne spuna ca ei,stiu ...ce ingroapa pisica iar noi suntem prosti si pacatosi si trebuie ne bagam un bec in cur ca sa devenim "illluminati"! :o:

Vindeti-va castravetii in alta parte!

Nu sunt frustrata,sunt oripilata...Punct!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o: "Varsati-le"? :roll: :doh: Uite ce e amice:daca practici radiestezia de 8 ani cu pendulul in mina la baietii de dupa blocuri,te priveste!Da-i 'nainte... :doh: Dar aia,nu-i radiestezie...si sper ca nu-ti va urma nimeni exemplul.Eu,am 47 de ani si sunt satula de sarlatani si de unii care vin pe forum sa ne spuna ca ei,stiu ...ce ingroapa pisica iar noi suntem prosti si pacatosi si trebuie ne bagam un bec in cur ca sa devenim "illluminati"! :doh:Vindeti-va castravetii in alta parte!Nu sunt frustrata,sunt oripilata...Punct!
Uite ce e amic-o...., a trecut varsta degeaba peste tine....vorbesti si te comporti mai rau decat o adolescenta fara minte, de 13-14 ani....nu mai intereseaza sa iti dovedesc nimic..tie si nimanui...daca esti oripilata atunci mergi in alta parte nu pe forumul asta...nu aduci nimic benefic in discutii....eu unul ma opresc aici...si nu mai am ce discuta cu tine deoarece mi-am pierdut respectul pentru tine...in ceea ce priveste sarlatania..ce sa-ti spun..ti-a vandut cineva castravetii acrii de ai devenit si tu la fel de acra...mai treci si tu pe la biserica si te spovedeste...face bine la suflet...o sa vezi...Am sa mai intervin doar in discutiile celorlalti...care aduc ceva benefic...
tot frustata ramai deocamdata :doh:
Ella..multumesc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu,am 47 de ani si sunt satula de sarlatani si de unii care vin pe forum sa ne spuna ca ei,stiu ...ce ingroapa pisica iar noi suntem prosti si pacatosi si trebuie ne bagam un bec in cur ca sa devenim "illluminati"! :o:
hmm, cred c'ai gasit raspunsul la iluminarea aia ! :doh:
ni....nu mai intereseaza sa iti dovedesc nimic..tie si nimanui...daca esti oripilata atunci mergi in alta parte nu pe forumul asta...nu aduci nimic benefic in discutii....
acum serios, tu o faci pe panthera frustrata ? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uite ce e amic-o...., a trecut varsta degeaba peste tine....vorbesti si te comporti mai rau decat o adolescenta fara minte, de 13-14 ani....nu mai intereseaza sa iti dovedesc nimic..tie si nimanui...daca esti oripilata atunci mergi in alta parte nu pe forumul asta...nu aduci nimic benefic in discutii....eu unul ma opresc aici...si nu mai am ce discuta cu tine deoarece mi-am pierdut respectul pentru tine...in ceea ce priveste sarlatania..ce sa-ti spun..ti-a vandut cineva castravetii acrii de ai devenit si tu la fel de acra...mai treci si tu pe la biserica si te spovedeste...face bine la suflet...o sa vezi...Am sa mai intervin doar in discutiile celorlalti...care aduc ceva benefic...Ella..multumesc...
Nu mai incerca "sa dregi busuiocul";invata sa scrii. :doh: Nu esti tu in masura sa faci aprecieri de valoare in ceea ce ma priveste.Mie,nu ai ce sa-mi dovedesti;ce a fost de dovedit,ai dovedit. :doh: De ce nu mergi tu in alta parte ca dupa 5 postari..."si cu Irlanda de nord...si fara Irlanda de nord..." Ce ai adus benefic?Nici nu ti s-a uscat noroiul bine pe sosoni si ai inceput sa scoti coltii! :doh: Asta cu biserica,chiar e prafuita rau;gaseste si tu ceva nou.Degeaba rupi pragurile bisericii;nu in asta se masoara credinta.Cu aceeasi mina in care tii pendulul faci si semnul crucii? :doh: Intrebam si eu...la gindul ca si "reginele"merg foarte des la biserica;sa-si sfinteasca "facaturile". :o:
hmm, cred c'ai gasit raspunsul la iluminarea aia ! :lol2:acum serios, tu o faci pe panthera frustrata ? :roll:
:P Asa ai facut tu de-ai vazut lumina? :doh: Pe mine ma intrebi de frustrare? :o: Daca pe mine ma intrebai:nu,nu-s "frustata" deloc;e o stereotipie a unora frustrarea asta... :) Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mai incerca "sa dregi busuiocul";invata sa scrii. :jester: Nu esti tu in masura sa faci aprecieri de valoare in ceea ce ma priveste.Mie,nu ai ce sa-mi dovedesti;ce a fost de dovedit,ai dovedit. :jester: De ce nu mergi tu in alta parte ca dupa 5 postari..."si cu Irlanda de nord...si fara Irlanda de nord..." Ce ai adus benefic?Nici nu ti s-a uscat noroiul bine pe sosoni si ai inceput sa scoti coltii! :) Asta cu biserica,chiar e prafuita rau;gaseste si tu ceva nou.Degeaba rupi pragurile bisericii;nu in asta se masoara credinta.Cu aceeasi mina in care tii pendulul faci si semnul crucii? :o: Intrebam si eu...la gindul ca si "reginele"merg foarte des la biserica;sa-si sfinteasca "facaturile"

 

Moamaaa Bagherra, da oare cine te-o fi suparat in halu asta de reactionezi asa de...violent? :jester: Ca invizibil scoate coltii...mi se pare normal din moment ce e atacat de tine indiferent ca are 5 postari sau 5000.

 

scuze de acest :roll:

:jester: Uite ce e amice:daca practici radiestezia de 8 ani cu pendulul in mina la baietii de dupa blocuri,te priveste!Da-i 'nainte... :jester: Dar aia,nu-i radiestezie...si sper ca nu-ti va urma nimeni exemplul.

 

De unde stii tu ca aia nu-i radiestezie? Ai fost la vreun curs sa vezi exact ce se face acolo sau te iei doar dupa vorbele altora?

Editat de m00nchild

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Moamaaa Bagherra, da oare cine te-o fi suparat in halu asta de reactionezi asa de...violent? :jester: Ca invizibil scoate coltii...mi se pare normal din moment ce e atacat de tine indiferent ca are 5 postari sau 5000.

 

scuze de acest :roll:

 

De unde stii tu ca aia nu-i radiestezie? Ai fost la vreun curs sa vezi exact ce se face acolo sau te iei doar dupa vorbele altora?

:) m00...nu suport o anumita atitudine...din partea unui anumit gen de persoane...si ma tot lovesc de ele!

Sezi blinda...nu te baga! :jester: Invizibil,si-a primit-o pe merit...

Citeste cu atentie din urma... :jester:

Nu,la cursuri de radiestezie nu am fost. :o: Ce faceti acolo?

Judecind din auzite,se fac lucruri dubioase...

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×