Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Contradictii in Biblie  

42 membri au votat

  1. 1. Credeti ca exista contradictii in Biblie?

    • Da! Am studiat Biblia in detaliu si STIU ca exista!
      16
    • Da! Nu am studiat Biblia dar am vazut cateva contradictii clare pe net.
      7
    • Nu! Am studiat Biblia in detaliu si am gasit explicatii valide pentru fiecare dintre contradictiile intalnite.
      17
    • Nu! Nu am studiat Biblia dar am incredere ca preotii spun adevarul.
      2


Postări Recomandate

Eroare maistre.

Eu cred ca exista Dumnezeu si intrupat in Fiul Omului Iisus ,S-a jertfit pentru iertarea si mantuirea umanitatii ,a inviat si S-a Inaltat dupa trei zile ,lucru de care se vor bucura cativa, putini dintre noi.

Biblia o iau ca atare si caut sa am o intelegere revelata a ei.Acolo unde nu inteleg, nu vad contradictii. Eu nu sunt practicant crestin ,sunt doar un cautator al adevarului biblic .Nu sunt insa un detractar cu siguranta.

Tu de care Duh esti bantuit cand vezi contradictiile Bibliei ? Tie cine ti-a revelat adevarul?

Poate ai sa-mi spui ca te bazezi pe tine si logica ta. Problema este ca pana astazi,umanitatea s-a bazat la fel ca tine pe propria gandire ,iar rezultatul este cam naspa.

Filmuletele trebuie sa le discuti cu un cunoscator eventual revelat al Bibliei nu cu mine. Poate te convertesti dar nu prea cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca in evanghelii sunt mari contradictii cu privire la moartea si invierea lui Isus,si nu a stat 3 zile (desi Isus insusi spune ca va sta 3 zile si 3 nopti) -inca o minciuna vadita,pe care oricine citeste evangheliile cu atentie,o sesizeaza.

Iar in privinta inaltarii,sunt doua versete,date de doi evanghelisti,in care Isus s-a inaltat la cer din doua locuri diferite!

Cred ca as putea sa iau fiecare dintre afirmatiile tale din postarea asta,si sa iti arat ca sunt foarte controversate -si nu de catre mine,ci insasi textul Bibliei spune despre fiecare din ele ca e adevarata si falsa totodata.

Tu crezi ce vrei -dar daca nu te bazezi pe Biblie ca sa crezi lucrurile astea,PE CE ANUME TE BAZEZI? -ti-a comunicat tie Dumnezeu insusi ca asta e varianta adevarata?

De ce nu te uiti la filmulete? -sunt date exact citatele (foarte multe chiar) cu tot cu sursa lor din Biblie -pe Biblie ma bazez,cand spun ca e plina de contradictii,nu pe altceva!

Si ma bazez pe duhul bunului-simt,si a logicii celei mai elementare.

Editat de Burel001
Scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ma bazez pe duhul bunului-simt,si a logicii celei mai elementare.

 

Conform logicii acesteia elementare, explică-mi odată cum e cu drumul cel mai scurt,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi ca in evanghelii sunt mari contradictii cu privire la moartea si invierea lui Isus,si nu a stat 3 zile (desi Isus insusi spune ca va sta 3 zile si 3 nopti) -inca o minciuna vadita,pe care oricine citeste evangheliile cu atentie,o sesizeaza.

Iar in privinta inaltarii,sunt doua versete,date de doi evanghelisti,in care Isus s-a inaltat la cer din doua locuri diferite!

Cred ca as putea sa iau fiecare dintre afirmatiile tale din postarea asta,si sa iti arat ca sunt foarte controversate -si nu de catre mine,ci insasi textul Bibliei spune despre fiecare din ele ca e adevarata si falsa totodata.

Tu crezi ce vrei -dar daca nu te bazezi pe Biblie ca sa crezi lucrurile astea,PE CE ANUME TE BAZEZI? -ti-a comunicat tie Dumnezeu insusi ca asta e varianta adevarata?

De ce nu te uiti la filmulete? -sunt date exact citatele (foarte multe chiar) cu tot cu sursa lor din Biblie -pe Biblie ma bazez,cand spun ca e plina de contradictii,nu pe altceva!

Si ma bazez pe duhul bunului-simt,si a logicii celei mai elementare.

 

Bunul simt si logica sunt destul de variabile de la individ la individ. Apuci batul de celalat capat, atat.

Filmuletele le voi urmari,de curiozitate.Daca nu le voi dezbate ,sau nu in totalitate ,imi pare normal.Dupa parerea mea Biblia se interpreteaza,chiar daca sunt unii care zic exact pe dos.Cea mai mare parte din textele biblice sunt metaforice. Pentru a le dezbate am zis ca este necesara revelatia.Pana la revelatie ,este necesar macar un studiu biblic temeinic cu buna credinta .

In ce priveste moartea pe cruce a lui Iisus ,a avut loc miercuri la apusul soarelui si pana sambata la apus ,sunt exact trei zile cum zice Scriptura. Duminica dimineata a fost descoperit miracolul.Nu amesteca dogma falsa a bisericilor, care numara trei zile precum Trahanache ,adica de vineri pana sambata spre duminica :cry:, cu adevarul biblic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa vorbim despre "marginile " biblice ale pamantului . Lupini , sa nu incepi iar ca este vorba de zari :cry:

 

Pamantul are margini si toata intinderea lui se vede din copac:

 

Daniel 4:11 "Copacul acesta s'a făcut mare şi puternic, v

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba da, vorbesc serios ! Despre ce speri să nu vorbesc serios ? :cry:

Se pare ca vorbeai serios. Tu nu vezi greselile de logica pe care le faci ? In Biblie sunt contradictii grosolane si nimic nu le scuza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×