Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Contradictii in Biblie  

42 membri au votat

  1. 1. Credeti ca exista contradictii in Biblie?

    • Da! Am studiat Biblia in detaliu si STIU ca exista!
      16
    • Da! Nu am studiat Biblia dar am vazut cateva contradictii clare pe net.
      7
    • Nu! Am studiat Biblia in detaliu si am gasit explicatii valide pentru fiecare dintre contradictiile intalnite.
      17
    • Nu! Nu am studiat Biblia dar am incredere ca preotii spun adevarul.
      2


Postări Recomandate

Am o curiozitate.... tu ai cunostinte solide in fizica relativista si ai pus comparatia asta la misto sau ai citit doar pe un site ceva si te-ai apucat sa repeti mot a mot?

 

Am auzit de la cineva c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In realitatea cotidiana drumul cel mai scurt este dreapta .Acest lucru se poate verifica masurind. Restul sunt speculatii matematico-filosofice .

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inceteaza offtopicul -bati campii,chiar nu pricepi? -esti moderator,asa ca trebuie nu doar sa respecti regulamentul,ci sa ai grija ca el sa fie respectat de toata lumea.Nu discutam fizici si matematici foarte avansate si speculative aici (pe care oricum nu le-ar pricepe de fapt niciunul dintre noi) discutam contradictiile Bibliei cu Biblia!

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lupinii compara matematica euclidiana cu fizica "einsteiniana" si in felul asta desfiinteaza logica...

Deja i-am trimis mai multe rapoarte,lui si restului moderatorilor,pentru ca nu vrea sa priceapa ca e total offtopic cu "demonstratia" lui.

Ba chiar insista ca eu sa ii demonstrez postulatele matematicii euclideine sau speculatiile pe marginea teoriilor lui Einstein.

Ar trebui sa am nu doar studii post-universitare in domeniu,ci sa fiu vreun as in speculatii pe tema asta(si demonstratia insasi,ar umple probabil cateva sute de pagini -pe care oricum nu le-ar pricepe nimeni,incepand cu dumnealui!)

Pentru ca lupinii nu vrea sa vada ca face comparatii intre matematica si fizica,si crede ca demonstreaza invaliditatea logicii prin asta.In opinia lui,adevarul si minciuna sunt pana la urma echivalente,sunt acelasi lucru de fapt -asa ca nu mai poate nimeni sa spuna ca in Biblie sunt minciuni! -gata,lupini a distrus logica...plecati-va inaintea maretiei lui!

De fizica cuantica ai auzit,lupini? -cica distanta nici macar nu exista pana la urma! -particule din capete opuse ale universului,sunt nu doar interconectate,ci aparent,sunt chiar identice -lucru ce face posibila teleportarea.(fizicienii au reusit sa teleporteze particule,asa ca teoriile lui Heisenberg au fost si demonstrate)

Lupini,hai sa-ti pun si eu o intrebare -incuietoare: din moment ca Dumnezeu-Isus spune ca el e Adevarul,si asta face adevarul sa fie absolut (sau nu mai e Dumnezeu) si tot el spune in mai multe randuri ca adevarul si minciuna sunt nu doar diferite ci contrare,tu pe cine anume insisti sa contrazici "dovedind" ca adevarul e totuna cu minciuna?! -cumva chiar Biblia o contrazici tu? -pe Isus si spusele sale?

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In realitatea cotidiana drumul cel mai scurt este dreapta .Acest lucru se poate verifica masurind. Restul sunt speculatii matemtico-filosofice .

 

Dacă ai afla că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O viziune super interesanta asupra lui "De ce?":

 

Superbe explicaţii ale unui om cu minte luminată. Vezi Petru, pentru a şti de ce lumea aşa cum e, cu aparente contradicţii sau cu aparente asemănări, trebuie să analizăm tot ce putem analiza,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gata, am priceput, discutăm ce-ţi convine ţie, ce nu-ţi convine, nu discutăm. Ca şi cu Dumnezeu: unii
Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Matei Capitolul 26

 

2. Ştiţi că peste două zile va fi Paştile şi Fiul Omului va fi dat să fie răstignit. -pastele evreiesc,incepe sambata (din noaptea de vineri),in caz ca nu stiai,deci era joi.

5. Dar ziceau: Nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×