Sari la conținut
Forum Roportal
CamyCam

Cum ajung la indemnizatia pentru cresterea copilului?

Postări Recomandate

As dori sa aflu daca in timpul somajului se poate lua concediu medical pe caz de boala (probleme in timpul saricinii), care e perioada maxima, ca apoi sa se treaca in concediu de crestere a copilului pana la doi ani. Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Indemnizatia pentru cresterea copilului mi se pare ca poti sa o iei daca nasti in timpul somajului.

De concediu medical in timpul somajului n-am auzit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa mergi la casa de asigurari, sa inchei un contract cu ei. Suma de achitat lunar depinde de suma pe care o treci in acel contract. E un procent.

Merci la Casa de asigurari si te lamuresc ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! Dar stii cumva daca eu, personal pot plati datoriile la stat pentru a-mi merge vechimea si daca da, unde si ce suma anume? In astfel de conditii as mai beneficia de concediu pentru cresterea copilului? Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit!

Stie cineva daca fiind somera si in acelasi timp am 2luni de medical din probleme de sanatate (legate de sarcina, fiind si insarcinata!) mai pot beneficia de acel concediul prenatal de 60 zile si apoi de indemnizatia pentru cresterea copilului? Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiind somera?! Ma indoiesc. Trebuie sa ai 12 luni neintrerupte pana in momentul nasterii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din somaj se da indemnizatie... cel putin acum cativa ani se putea.

 

 

Teme combinate.

De ce ai deschis un subiect nou pentru a intreba acelasi lucru? :doh:

In fine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa nu se mai poata multe. Posibil sa nu i se poata raspunde nici de la casa de asigurari. Momentan. La cate schimbari vor guvernantii sa faca acu'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze daca am deranjat pe unii pentru ca am pus mai multe intrebari pe aceeasi tema, dar trebuia sa insist pentru a ma lamuri cumva. Va multumesc totusi celor care mi-au raspuns. M-am interesat personal in tot Iasul, la ITM, la somaj, la casa de asigurari si in cele din urma la asistenta comunitara care se si ocupa personal de dosarele de indemnizatie pentru cresterea copilului. Pentru cine va avea nevoie de niste raspunsuri va informez ca in timpul somajului, indiferent ca exista sau nu o perioada de concediu medical, viitoarea mamica are dreptul si la concediul prenatal si la indemnizatia pentru cresterea copilului. Data viitoare ma voi interesa personal la institutiile competente pentru a evita unele disconforturi create unora de pe forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai creat nici un disconfort, ba dimpotriva. Doar ca cei mai informati sunt cei care se ocupa direct de aceste lucruri. Noi iti putem raspunde din experienta sau din auzite. :doh:

 

Multumim ca ne-ai informat si pe noi. Bafta si sarcina usoara!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×