Sari la conținut
Forum Roportal
Dimineata

Despre putina putere de salvare a legii celei vechi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca va uitati bine, sectele odata desprinse de crestinism se duc buluc nu aiurea ci la LEGEA CEA VECHE. Ba ca sa tina Sambata, ba ca sa faca nu stiu ce, ba ca una ba ca alta si tot asa.

 

Aici e Evanghelia lui Nicodemus Iubitul Fariseu care arata cum au fost scosi din iad, Adam, Eva, Regele David, profetul Ieremia si alti prooroci. Se arata clar cat de putina putere are in cer legea cea Veche.

http://docs.thinkfree.com/docs/view.php?dsn=851022

 

IIsus cand a adus Legea cea Noua nu a adus doar niste invataturi sa fim buni si cuminti, a adus si doua lucruri foarte importante:

 

1.Botezul care te face copil al lui Dumnezeu. Ca si copil al lui Adam si Eva care au fost alungati din rai , nu mai poti intra in rai ca e ingerul cu sabia. Cu botezul mori ca si copil al lui Adam si te nasti ca si copil al lui Dumnezeu si poti intra in rai.

Iata ce e scris:

Ioan 3:

5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi Legea cea Veche are putina putere de Mantuire si Salvare , iata ca protestantii se indreapta spre aceasta Lege in mod neinteles si paradoxal renuntand la Mancarea pentru viata vesnica. Asta se numeste ratacire adica cand o iei intr-o directie absurda.

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi Legea cea Veche are putina putere de Mantuire si Salvare , iata ca protestantii se indreapta spre aceasta Lege in mod neinteles si paradoxal renuntand la Mancarea pentru viata vesnica. Asta se numeste ratacire adica cand o iei intr-o directie absurda.

Toate religiile care ofera lucruri doar pe lumea cealalta :cry: nu reprezinta altceva decat o directie absurda! Oricum, ortodoxia bate recordul 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi Legea cea Veche are putina putere de Mantuire si Salvare , iata ca protestantii se indreapta spre aceasta Lege in mod neinteles si paradoxal renuntand la Mancarea pentru viata vesnica. Asta se numeste ratacire adica cand o iei intr-o directie absurda.

 

Mai studiati ceea ce crede protestantismul si neoprotestantii.

Vedeti ca ortodoxia, daca luati dex-ul arata ca e mult mai sectanta decat "sectantii".

Probabil dvs va referiti la adventisti care intr-adevar sunt aparte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi Legea cea Veche are putina putere de Mantuire si Salvare , iata ca protestantii se indreapta spre aceasta Lege in mod neinteles si paradoxal renuntand la Mancarea pentru viata vesnica. Asta se numeste ratacire adica cand o iei intr-o directie absurda.

E prea de dimineata si nu te-ai trezit inca de vorbesti asa?Dar pe vremea lui Isus mai era ceva afara de lege?

Si Isus a spus ca o iota sau o frintura de lege nu poate sa cada.Tu stii ce spui?Tu gasesti in N Testament macar un argument la ce se face in ORTODOXIE?

Unul singur macar.Praporele alea (steaguri romane de lupta)daca nu ai stiut pina acuma ,de unde au intrat in ortodoxie si cu ce scop. Dar puparea moastelor ,vin de la Isus?Si briul Sf,Fecioare?Nu vreau sa merg mai departe ca e arhi-cunoscut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Herman, pana la IIsus nu cred ca mai era nimic inafara de lege.

Uite ceva la care sa ne gandim:

Intelegerea mea e ca legea era pentru oameni si nu pentru copii lui Dumnezeu. Crestinii prin Botez devin Copii ai lui Dumnezeu, deci mor ca oameni si se nasc din Dumnezeu ca si copii ai lui Dumnezeu.

De exemplu din regulamentul clasei a 7-a nu se schimba o iota dar daca ai trecut la clasa 1 infinit, ce te mai intereseaza? Da tu poti sa zici, sunt la facultate dar vreau sa respect punct cu punct regulamentul clasei a 7-a si-mi iau uniforma ce am avut-o si cravata si tot asa,....de ce?

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Botezul care te face copil al lui Dumnezeu.

Vai sarmanii de noi astialaltii ne-ortodocsii suntem copii nimanui. :tease:

Uite ma duc acum sa ma bag intr-un lighean cu apa si sa-mi torn niste ulei de masline in cap,poate ma adopta d-zeu....sau Jesus...pffff mereu ii incurc ...

 

Deci, prin aceasta se deosebeste Ortodoxia de alte religii ale lumii caci imortalitatea nu o s-o gasesti la musulmani, budisti, hindusi, yoga si altele.

Hmmm...dovedeste.Si nu cu versete din biblia ta.Dovedeste...

Si eu pot spune ca numai musulmanii si evreii or sa aiba viata vesnica.O spun...pot sa o dovedesc? NU ! Deci ramane la aprecierea fiecaruia.Ia numai prezenta tu aici opinii ca fiind facts.

 

Rugati-va de Dumnezeu

trebuie sa ne rugam de Dumnezeu sa fie de partea noastra.

 

Care d-zeu? Senior...Junior sau Sfantu Ghost? Is oleaca confuza la capitolul asta. :crazy:

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care d-zeu? Senior...Junior sau Sfantu Ghost? Is oleaca confuza la capitolul asta. :lol:

La toti trei! Poate se indupleca vreunul :tease: plus multe, multe pupaturi pe icoane, dar aveti grija la virusi, ca treimea nu are si rol de dezinfectant :crazy: , aaa, era sa uit.... si multe matanii :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa-ti dovedesc. Uite era un sat cu crestini si musulmani si cand crestinul a ajuns in coma s-a dus in rai. Si in rai a vazut un singur musulman si la- intrebat pe IIsus de ce a ajuns musulmanul asta in rai si IIsus i-a spus pentru ca m-a acceptat pe patul mortii.

Multi musulmani s-au rugat, Doamne spune-ne unde este adevarul si de multe ori IIsus le-a venit in vis spunandu-le adevarul si musulmanii au devenit crestini. Asa ca si tu poti ruga pe Dumnezeu sa-ti arate adevarul.

http://www.youtube.com/watch?v=90ozM2DmkaQ

http://www.youtube.com/watch?v=bt18EElho18

http://www.youtube.com/watch?v=yS6GzsLWih0

 

Evreii au Sfanta Treime in Biblie, in Geneza 1:2 apare Sfantul Duh si in geneza 15:1 apare cuvantul lui Dumnezeu, Atat Sfantul Duh cat si Cuvantul lui Dumnezeu sunt aratati ca pot actiona independent. Cuvantul care desemneaza Dumnezeu in ebraica arata un Dumnezeu unic insa e un cuvant care spune unul format din mai multe parti.

 

Mohamed a repovestit Biblia asa ca s-ar putea sa nu fi inteles sau omis aceasta informatie. Citeste pe google "islam conspiracy".

 

Aici ai sa vezi ca IIsus le apare la multi musulmani in vis, la multi musulmani care se roga lui Dumnezeu sa le spuna unde e adevarul.

 

Cartea lui Adam si Eva arata nu numai ca Moise nu e salvatorul omenirii ci ca Mohamed nu e salvatoprul omenirii caci arata cum Cuvantul lui Dumnezeu e salvatorul omenirii.

 

In aceasta Carte a lui Adam si Eva se arata ca Salvarea omenirii se va intampla in anul 5500 de la inceputul lumii nu 6100 de la venirea lumii cand a venit Mohamed. Acest an il arata si Profetul Daniel ca venirea lui Mesia si Daniel spune clar ca Mesia va veni in timpul celui de-al doilea Templu care acum nu mai e.

http://www.hiddenmysteries.com/freebook/ad...e/adameve1.html

"2 Yes, the Word that will again save you when the five and a half days are fulfilled."

3 But when Adam heard these words from God, and of the great five and a half days, he did not understand the meaning of them.

4 For Adam was thinking there would be only five and a half days for him until the end of the world.

5 And Adam cried, and prayed to God to explain it to him.

6 Then God in his mercy for Adam who was made after His own image and likeness, explained to him, that these were 5,000 and 500 years; and how One would then come and save him and his descendants."

 

Deci se arata clar ca va veni Cuvantul lui Dumnezeu in anul 5500.

Iata ce zice Biblia crestina si cum arata Biblia crestina ca IIsus este CUvantul lui Dumnzeu, scutul lui Avraam:

In care se arata ca IIsus a venit sa ne faca copii ai lui Dumnezeu:

12. Şi celor c

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu era sa devin protestant din cazua ratacirii si nu pot sa arunc cu bolovani in ei.

 

Asa de mare e ratacirea la cei din Vechiul Testament si la musulmani ca se blesteama unul pe altul numai sa nu recunoasca pe Iisus ca si cuvantul lui Dumnezeu si sa nu vina la Mancarea de Viata Vesnica si La admiterea la Rai iar unii sunt invatati si tinuti sa blesteme pe crestini si Biserica lui Dumnezeu, nu au voie sa faca 10 pasi fara sa blesteme Biserica lui Dumnezeu. oamenii lor chiar si la o varsta inaintata sunt fortati sa se comporte nu vreau sa spun ca birjarii cica din datorie religioasa si apoi sa se duca la DUmnezeu spre judecata cu aceste blesteme.

 

Asta am spus-o spre trezire, nu spre judecata.

 

Noi oamenii suntem de aceeasi parte a gardului si toti avem acelati tel, sa ne intoarcem acas, in rai.

 

Imi pare rau ca ingerul cazut i-a invatat pe unii sa blesteme Biserica lui Dumnezeu. de ce o face? Simplu. Cand se duc oamenii astia la judecata o sa fie si ingerul murdar acolo. Daca oamenii o sa fie intrebati ati aflat de Biserica lui Dumnezeu, ingerul murdar o sa zica, ia sa vedem cine sunt cladirile in fata carora v-ati oprit si a-ti blestemat?

 

Mai herman, crestinii stiu ce se intampla cu voi, dar va considera oameni in necaz. Stiu si de sangele ce va vine de 4 ori pe an pe mancare , din cauza autobletemului la crucificarea lui IIsus, cand din pacate s0a zis sangele sa cada pe urmai sau ceva in genul asta. Si stim mai multe dar va consideram oameni la necaz. Si cum nu dai cu parul in omul bolnav si incerci sa-l ajuti, asa facem si noi.

 

Si ne bucuram ca si copiii vostri vor deveni crestini ortodocsi si mostenitori ai raiului si ai vietii vesnice.

 

Herman draga, cand vorbesti de IIsus tu vorbesti de o parte din Dumnezeu deci de Dumnezeu. Asa ca te rog pentru binele tau ai grija ce spui. Tu cand spui spre exemplu sunt pentru Crist sau pentru Hristos sau pentru IIsus tu spui de fapt sunt PENTRU DUMNEZEU.

 

Sa ne aiba Dumnezeu in paza pe toti.

 

Cine vrea sa afle totul de spre fiecare religie, sa se roage la Dumnezeu sa-i descopere si va afla. Dumnezeu stie tot si nimic nu-i scapa.

 

Pentru cei ce nu sunt crestini ortodocsi de aici. Sa se roage la DUmnezeu sa le descopere calea adevarta si sa se roage ca sa-i forteze sa ajunga in rai.

 

Bucuria mea ar fi ca toti sa ajungem in rai.

 

Asa ca rugati-va la DUmnezeu sa va forteze in rai sa-mi faceti o bucuruie.

Editat de Dimineata
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×