Sari la conținut
Forum Roportal
Candy_girl2385

Seriale turcesti

Postări Recomandate

Sen Anlat Karadeniz - Spune tu, Mare Neagra

 

Dracu m-a pus sa ma uit la el, mai ales in perioada asta, si de aceea vi-l recomand, sa suferim impreuna daca tot bantuim acelasi forum.  E un serial nou, de abia a aparut episodul 10. Poate fi gasit tradus in romana pe net. Eu l-am vizionat pe youtube. Nu pot sa va spun sa va uitati, dar nici sa nu va uitati. Scene de violenta crunte, foarte bine jucate, dar crunte. La majoritatea am dat pe repede inainte ca nu am putut sa ma uit. Contrastul dintre eroul negativ si cel pozitiv si el e socant.

Aici aveti episodul 1, cu subtitrare in engleza:

 

https://www.youtube.com/watch?v=7H4jvc3ERrc

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut, dar sunt slabe rau filmele lor.

In schimb serialele sunt geniale.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe la noi nimic din astea nu se inghesuie in programe la care sintem abonati dar pot sa vad orice film daca telefonez sa ma conecteze si platesc pe factura. 

Doar, cate-un film francez, italian, foarte rar german, numai Borat era foarte mediatizat. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sen Anlat Karadeniz - Spune tu, Mare Neagra

 

Aici sunt primele episoade cu subtitrare in romana

 

https://www.youtube.com/watch?v=MBkpfs2tX-0

 

Primul episod, cu aproape 11 milioane vizualizari este cel mai vizionat episod dintr-un serial turcesc din toate timpurile. Bineinteles ca si faptul ca producatorii au acceptat subtitrarea in engleza a contat.

La ratingul de televiziune, este cel mai vizionat din 2012 incoace.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca atunci cand tara arde, baba se piaptana, m-am hotarat sa imi neg problemele reale si sa ma ocup de probleme din seriale. Acum din serialul meu preferat, Sen Anlat Karadeniz.

De la bun inceput mi s-a parut un proiect altfel decat serialele vazute pana acum.

Episoadele sunt puse pe youtube, subtitrarile in engleza nu sunt scoase sub drepturi de autor, are un marketing fenomenal, raspunsul publicului este pe masura. La ora la care au fost difuzate, fiecare episod a fost in topul audientei, din circa 100 de programe difuzate in acelasi timp in Turcia. Pe twitter sunt cca 100k tweeturi cu trendul episodului, in seara difuzarii.

Pe mine m-a dat rau de tot peste cap serialul, unele episoade m-au marcat profund. Am crezut ca am scapat de unele traume din trecut, dar se pare ca nu.

Oricum, miercuri seara, la finalul celui de al 12 lea episod, scenaristele au scris un mesaj care a clarificat pentru ce este acest serial facut.

In primul rand, este vorba de violenta domestica si de felul cum scapa barbatii de litera legii mai ales intr-o tara cu traditie cum e Turcia. In al doilea rand, este vorba despre casatoriile care se fac in fata imamului fara acordul miresei, mai ales cand mireasa este minora.

Asta vor sa schimbe, mesajul a sunat asa :

 

In tara noastra sunt in total 200000 de mirese-copii

In fiecare an, 40000 de fete minore ajung mirese.

In regiunea Trabzon, Rize sunt cele mai putine cazuri de acest gen.

 

Una din scenariste a postat in social media, spunand ca de aceea au ales ca actiunea filmului sa se petreaca in Karadeniz ( malul vestic al Marii Negre -litoralul turcesc) , pentru ca este regiunea in care sunt cele mai putine cazuri de acest gen.

 

Vor sa atraga un semnal de alarma asupra multor deficiente in cutuma turceasca si nu numai, dar mai ales sa sublinieze ca faptul ca daca se fac aceste casatorii in absentia, nu inseamna ca e ceva firesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dintre serialele turcesti care au fost la noi mi-a placut Intrusul - https://www.imdb.com/title/tt6051216/ si unul pe care il dau acum, Legea Familiei - https://www.imdb.com/title/tt7431994/, amandoua cu mafioti. Mi se par misto ca sunt foarte dinamice, au rasturnari de situatie sau tot felul de dedesubturi de care nu afli decat mai tarziu. Pe Cukur l-am gasit pe youtube si vad ca are si sezonul 2, trebuia si Intrusul sa aiba, dar vad ca au renuntat.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu spun ca Cukur e cel mai bun serial turcesc de pana acum. Si Intrusul a fost bun.

Foarte multi actori din Intrusul joaca in Cukur.

Din pacate al doilea sezon din Intrusul nu a mai avut loc mai ales din cauza lui Cagatay Ulusoy care a fost putin anchetat si inchis pentru trafic cu substante interzise. Dar avand in vedere ca Aras a avut si are un succes fulminant in rolul din Cukur, e posibil sa se faca pe viitor si un al doilea sezon din Intrusul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pff, nasol ca a comis-o baiatu. In fine, sa vedem cum va fi sezonul doi, si din unul si din cealalt daca va fi sa fie, cand e vorba de sezoane, daca ma intrebi pe mine, mai bine fara ca in general 2-urile nu-s la fel de misto, mai dispar din personajele vechi, apar unele noi nu intotdeauna reusite, ma rog. Pana una alta sunt cu vreo 5-6 episoade in avans la Cukur :o: ca doar doua zile pe saptamana cum dau astia cu portia ma enerveaza.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×