Sari la conținut
Forum Roportal
Candy_girl2385

Seriale turcesti

Postări Recomandate

Eu am crezut că mă uit la Çukur in seara asta, dar când colo era  un mixtape Shakespeare cu Aras in rolul Ofeliei :eek:

 

Editat de Çukur Bitmesin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut decat doua seriale turcesti si am inceput Cukur (dar m-am oprit pentru o perioada nedeterminata). Imi pare ca ideea principala in ele este existenta unui personaj aproximativ matusalemic, din intelepciunea caruia se adapa aia tineri. Nu conteaza ca batranul este oarecum mafiot, el va lupta mereu pentru dreptate si pentru Allah. Va ajuta saracii si se va impotrivi tiranilor si celor rai in general.:smile:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc daca am vazut vreodata un film sau serial turcesc si nu-mi amintesc de nimic decat de un film egiptean foarte demult in copilarie cu Rushdy Abaza in rolul principal.  Era doar pentru adulti dar era la unguri la televizor asa ca nu ma controla nimeni la buletin ca n-aveam decat 10 ani si un pic.   "Sotia numarul 13" era filmul.  

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, gargbird a spus:

Și asta e de bine? 

Sau e ca telenovelele sud-americane: dacă ai văzut una, le-ai văzut pe toate? 

La nivel superficial nu e de bine. Au încheiat penultimul episod in timp ce personajul principal se îneca. Deci stam cel puțin o săptămână fără să știm dacă scapă sau nu.

La nivel socio-psihologic recunosc și apreciez strategia adoptată de producătorii serialului. 

Serialul ar fi trebuit să se termine la sfârșitul lunii aprilie. Fanii însă au trenduit atât de mult #nuvremfinalulçukur și alte tag asemănătoare plus majoritatea folosind cuvinte gen depresie plus amenințări cu suicidul , așa încât producătorii au anunțat prelungirea serialului cu 6 episoade. De la ultimele 5 au început numărătoarea inversă. Ultimele 5 , ultimele 4, ultimele 3,etc. Să aibă oamenii timp să se obișnuiască și sa accepte. Restul nu pot sa explic pentru că trebuie să știi serialul ca să înțelegi, dar e pe principiul - daca vrei că cineva să nu mai mănânce ciocolată, fă-l să creadă că nu mai e cea mai bună ciocolată ba chiar e de ieftină calitate.

Ce au făcut acum in penultimul episod cred că tot din strategie face parte. Mai ales că este primul episod care nu a fost promovat în social media de actorul principal.

 

Editat de Çukur Bitmesin
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 57 minute, adal* a spus:

Nu am vazut decat doua seriale turcesti si am inceput Cukur (dar m-am oprit pentru o perioada nedeterminata). Imi pare ca ideea principala in ele este existenta unui personaj aproximativ matusalemic, din intelepciunea caruia se adapa aia tineri. Nu conteaza ca batranul este oarecum mafiot, el va lupta mereu pentru dreptate si pentru Allah. Va ajuta saracii si se va impotrivi tiranilor si celor rai in general.:smile:

Încearca să începi cu sezonul 3. Sunt destule flashback pentru a înțelege ce s-au întâmplat în n sezoanele 1si 2. Și de acolo incepe partea mai antrenanta. Pe mine m-au prins de la primul episod dar fiecare sezon a fost mult mai bun decât anteriorul. Sezonul 4 e o capodopera dpmdv dar trebuie să vezi și 3, care și el e bun pentru a înțelege acțiunea,  personajele și alte aspecte.

Editat de Çukur Bitmesin
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Çukur Bitmesin a spus:

Încearca să începi cu sezonul 3.

Iti multumesc de sugestie. Nu pot promite nimic. In general nu prea fac compromisuri de genu'. Sunt pe ideea ori tot, ori nimic.

Sa vedem.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, adal* a spus:

Iti multumesc de sugestie. Nu pot promite nimic. In general nu prea fac compromisuri de genu'. Sunt pe ideea ori tot, ori nimic.

Sa vedem.

Eu înțeleg ce spui tu, dar câteodată mai sunt și excepții. Anyway Çukur nu e vreo religie ca să te racolez. Te uiți doar dacă îți place. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Çukur Bitmesin a spus:

La nivel superficial nu e de bine. Au încheiat penultimul episod in timp ce personajul principal se îneca.

wait, what?

De ce aveam impresia ca e antepenultimul?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×