Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ziua!! am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv.......acum vreo 8 ani tatal meu a murit si a ramas mama mostenitoare asupra averii si noi cele 4 surorii dupa partea tatalui,,,,dar una dintre surori care locieste in casa mamei noastre lasata de noi toate sa locuiasca acolo cu acte legale i/a facut si concubinului ei domiciliu acolo ,iar acum nu putem sa il dam afara de acolo ca cica are dreptul sa stea acolo ca are domiciliul stabil acolo si nu avem cum sa il scoatem in strada. ,,,,,deci nici mama noastra nu poate sa intre in casa deoarece ea nu are domiciliul acolo desi ea este proprietara de drept . tin sa precizez ca aceasta sora a noastra este acum in strainatate si este ffff bolnava si nu poate sa vina in tara se se ocupe de aceasta problema ,,,,,,iar acest concubin al ei este foarte violent si fost detinut pentru furt..... ce putem sa facem ca sa il scoatem din casa cat mai repede si cine ar fii cel mai in masura sa faca acest lucru daca sora noastra nu este in tara??????????? va rog ajutati/ma ,,,,,,, va multumesc!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Discuta cu un avocat, trebuie sa gasesti unul...

 

Faptul ca are mutatie acolo nu ii da dreptul la proprietate.

 

Prea multe discutii aici nu il vor scoate din casa, mai ales daca spui ca este un tip violent, cu, si anume care, nu se poate discuta.

Avand mutatie acolo, politia nu are cum sa intervina.

Va trebui ca o decizie judecatoreasca si un organ care se ocupa cu punerea in aplicare a acesteia, respectiv un executor, sa o faca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna ziua!! am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv.......acum vreo 8 ani tatal meu a murit si a ramas mama mostenitoare asupra averii si noi cele 4 surorii dupa partea tatalui,,,,dar una dintre surori care locieste in casa mamei noastre lasata de noi toate sa locuiasca acolo cu acte legale i/a facut si concubinului ei domiciliu acolo ,iar acum nu putem sa il dam afara de acolo ca cica are dreptul sa stea acolo ca are domiciliul stabil acolo si nu avem cum sa il scoatem in strada. ,,,,,deci nici mama noastra nu poate sa intre in casa deoarece ea nu are domiciliul acolo desi ea este proprietara de drept . tin sa precizez ca aceasta sora a noastra este acum in strainatate si este ffff bolnava si nu poate sa vina in tara se se ocupe de aceasta problema ,,,,,,iar acest concubin al ei este foarte violent si fost detinut pentru furt..... ce putem sa facem ca sa il scoatem din casa cat mai repede si cine ar fii cel mai in masura sa faca acest lucru daca sora noastra nu este in tara??????????? va rog ajutati/ma ,,,,,,, va multumesc!!!!

Sa faca mama voastra un act de vanzare/cumparare pentru una din voi.

Odata incheiat actul il puteti da afara fara nici o problema.

Actul se poate face la notar si fara sa stie el.

"Noul" propietar ( adica una din voi ) il poate da afara cu ajutorul organelor abilitate.

 

Desi, eu nu inteleg de ce nu cereti evacuarea acestuia de catre organele abilitate!!!!!

Nu este propietatea lui si nu are nici un drept in ceea ce priveste aceasta propietate.

 

E bine de aflat ce fel de drept de sedere are el in acea locuinta.

In principiu el este luat in spatiu pentru a putea figura cu o adresa in actul de identitate. ( deci--flotant )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot in instanta va ajunge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi, eu nu inteleg de ce nu cereti evacuarea acestuia de catre organele abilitate!!!!!

Nu este propietatea lui si nu are nici un drept in ceea ce priveste aceasta propietate.

 

Daca are mutatie acolo, nici un organ nu are un temei legal sa il evacueze fara o decizie judecatoreasca.

Chiar daca nu este proprietatea lui, figureaza ca locuieste legal acolo. Daca nu avea mutatie, era suficienta si simpla interventie a politistului de proximitate.

Editat de Orpheus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca are mutatie acolo, nici un organ nu are un temei legal sa il evacueze fara o decizie judecatoreasca.

Chiar daca nu este proprietatea lui, figureaza ca locuieste legal acolo. Daca nu avea mutatie, era suficienta si simpla interventie a politistului de proximitate.

Eu am citit foarte atent ce a scris Mirela Filip.

MAMA ei este propietara locuintei.

Sora care a fost lasata sa stea acolo, a fost lasata sa stea in baza unor acte intocmite de catre celelalte surori impreuna cu mama lor..

NU stiu despre ce acte este vorba.Ce forma juridica au aceste acte. ( probabil au fost intocmite la notar )

Daca in aceste acte nu este stipulat nimic referitor la sederea acestui barbat este relativ simpla evacuarea lui:

Executare silita in urma unei actiuni judecatoresti.

 

Daca sederea lui are ca dovada viza de flotant ( sau luare in spatiu )---iar este relativ usor deoarece aceasta viza de flotant trebuie rreinoita in fiecare an cu acordul si ajutorul propietarului ..( recte --MAMA fetelor )

 

Nu ramane decat sa-l actioneze in justitie pentru ocuparea nejustificata a unui domiciliu fara drept de propietate asupra sa si fara alte drepturi---uzucapiune, uzufruct. ( in cazul de fata mai mult uzufruct )

Problema uzucapiunii nu se poate pune deoarece propietarul de drept traieste si doreste sa-si exercite dreptul asupra propietatii implicit si mostenitorii in linie dreapta --recte --fetele mostenitoare in cota parte dupa moartea sotului/tatalui

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ramane decat sa-l actioneze in justitie pentru ocuparea nejustificata a unui domiciliu ...

 

Asta am spus si eu, nu ? :yes:

 

cat priveste a doua parte a frazei "pentru ocuparea nejustificata a locuintei" aceasta nu se sustine deoarece, la o citire cu adevarat atenta a postului de initiere a acestui topic, spune clar "iar acum nu putem sa il dam afara de acolo ca cica are dreptul sa stea acolo ca are domiciliul stabil acolo" , stabil nu inseamna flotant. Ori este o greseala a lui Mirelafilip, ori este conform cu realitatea, si atunci nu va exista o perioada de expirare pe care sa o astepte.

 

Raman la parerea ca, fara o decizie judecatoreasca, nu il vor putea evacua de acolo impotriva vointei lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu are drept de proprietate, dar are drept locativ.

 

 

 

Le`ai alambicat.. de ma doare capul :flowers:

 

El nu isi putea face domiciliul acolo, fara acordul unuia dintre proprietari

Deci, sora care i-a facut mutatia individului, are drept de proprietate asupra locuintei- drept dobandit in urma mostenirii [ daca am inteles eu bine]

 

Evacuarea, nu este atat de simpla pe cat pare. Trebuie sa ai motive intemeiate pt a evacua pe cineva.

 

 

 

NU locuieste acolo fara drept, ci in baza acordului [ prin domiciliul trecut in buletin ] proprietarului.

Nu inteleg de ce aduci in discutie dreptul de propietate, a spus undeva ca vrea sa le ea casa? :o:

Desi pe aceasta Mirela Filip nu o mai intereseaza acest topic vad ca ne dam cu parerea in continuare.

 

Nu stiu de unde ai scos tu treaba cu dreptul locativ...in fine..

Ti-o fi spus tie cineva sau ai scotocit prin net sau pur si simplu ai aruncat-o direct.

Tot ce am afirmat consider ca este ok si nu neaparat de luat in seama.

Nu sunt avocat si nici judecator...

 

Referitor la dreptul locativ.

Ar fi mai bine daca te-ai documenta inainte sa folosesti anumiti termeni juridici.

 

[u][b]fara acordul unuia dintre proprietari[/b][/u]

....ia vezi , gasesti ceva de genul asta in ce am scris eu?...

 

Deci, sora care i-a facut mutatia individului, are drept de proprietate asupra locuintei- drept dobandit in urma mostenirii [ daca am inteles eu bine]

 

..de unde ai scos tu treaba cu mostenirea?...

 

depinde de natura actelor intocmite intre sora respectiva si mama ca proprietara de drept.

sunt 2 chestii care se bat cap in cap.

 

pe de-o parte sora care a putut sa-i faca mutatie acolo ( nu se specifica nimic referitor la dreptul ei asupra casei ) si pe de alta parte afirmatia cum ca mama ar fi proprietara de drept.

===========================================================================

"CONTRACTUL DE LOCATIUNE

 

Definitie

Notiunea contractului de locatiune

 

1. Definitie si delimitare fata de vanzare-cumparare. Locatiunea este un contract prin care o persoana, numita locator, se obliga sa asigure unei alte persoane, numita locatar (chirias), folosinta temporara, totala sau partiala, a unui bun in schimbul unei sume de bani sau alte prestatii, numita chirie (art. 1411 C. civ.).

 

Locatiunea (desi se poate spune ca reprezinta o " vanzare" a folosintei) se deosebeste de contractul de vanzare-cumparare prin faptul ca transmite numai dreptul de folosinta - ca drept de creanta - asupra lucrului, iar nu un drept real. Chiar daca lucrul dat in locatiune este producator de fructe, locatarul dobandeste proprietatea fructelor nu in virtutea locatiunii, ci ca accesoriu al folosintei, locatorul fiind obligat sa-i asigure folosinta lucrului, nu si dobandirea proprietatii fructelor. Astfel fiind, daca contractul are ca obiect numai dobandirea unor fructe, (de exemplu, arborii din padure, recolta de pe camp etc.), contractul nu poate fi calificat locatiune, ci vanzare-cumparare. Cu atat mai puternic cuvant, contractul nu poate fi calificat locatiune, ci vanzare-cumparare, daca are ca obiect producte (foloase trase prin consumarea substantei lucrului), deoarece folosinta locativa nu poate sa absoarba lucrul insusi si puterea lui productiva.

 

2. Varietatile contractului de locatiune. In Codul civil si alte acte normative reguli speciale sunt prevazute pentru locatiunea fondurilor rurale (bunurilor agricole) - numita contract de arendare - si pentru locatiunea unor suprafete locative - numita contract de inchiriere.

 

Subliniem insa, ca aceste contracte reprezinta numai varietati ale locatiunii de drept comun, iar nu contracte speciale distincte, astfel incat le sunt aplicabile dispozitiile referitoare la locatiune, analizate in cadrul acestui capitol, in masura in care legile speciale privind inchirierea suprafetelor locative si arendarea bunurilor agricole nu prevad norme speciale.

 

Mai precizam ca, asemanator contractului de vanzare-cumparare, partile pot incheia, anterior locatiunii, un antecontract de locatinne (promisiune unilaterala sau bilaterala), guvernat de regulile generale aplicabile contractelor (inclusiv promisiunii de vanzare), tinand insa seama ca locatiunea, deci si antecontractul de locatiune, este - in principiu - un act de administrare.

 

Caracterele juridice ale contractului de locatiune

 

Enumerare. Locatiunea este un contract sinalagmatic (bilateral) intrucat da nastere la obligatii reciproce intre parti. Locatorul se obliga sa asigure folosinta vremelnica a lucrului inchiriat, iar locatarul se obliga sa plateasca locatorului pretul locatiunii.

1. Locatiunea este un contract cu titlu oneros, in care ambele parti contractante urmaresc un interes propriu patrimonial. In opozitie cu imprumutul de folosinta (comodat), care este un contract esentialmente gratuit, locatiunea este dimpotriva, prin definitie (esentialmente) cu titlu oneros. Daca folosinta unui lucru se transmite cu titlu gratuit, contractul este nul ca locatiune, dar poate fi valabil ca un imprumut de folosinta, daca lucrul s-a predat (comodatul fiind un contract real) si daca sunt indeplinite si celelalte conditii de validitate.

2. Locatiunea este un contracl comutativ, in care existenta si intinderea obligatiilor nu depinde de hazard si deci nu exista sanse de castig si pierdere pentru parti.

 

3. Locatiunea este un contract consensual, care se incheie prin acordul - fie si tacit al partilor (solo consensu), fara vreo formalitate.

 

In ceea ce priveste insa proba contractului de locatiune, daca nu este constatat printr-un inscris, prezinta oarecare greutati, fiind supus unui sistem mai riguros de dovada decat celelalte contracte. In aceasta privinta, legea distinge intre urmatoarele situatii:

 

a) Daca nu s-a inceput executarea contractului incheiat verbal si una dintre parti neaga existenta lui, dovada cu martori nu este admisa oricat de mic ar fi pretul (chiria) (art. 1416 C. civ.) si chiar daca ar exista un inceput de dovada scrisa.

 

b) Daca contractul incheiat verbal este in curs de executare (ceea ce poate fi probat - in caz de executare contestata - cu inceput de dovada scrisa completata cu martori si prezumtii, iar nu prin simplul fapt al detinerii lucrului) si in lipsa de chitanta exista o contestatie asupra pretului, locatarul (daca nu este de acord cu cel pretins de locator) poate provoca o expertiza pentru stabilirea pretului, iar cheltuielile expertizei cad in sarcina lui daca evaluarea facuta de expert intrece pretul pe care el l-a aratat (art. 1417C. civ.).

=======================================================================

incheiere:

 

M-am lungit prea mult cu explicatiile.

Ravl a fost scurt si concis.

Actiune in judecata de evacuare a concubinului tolerat.

Eficienta maxima.

 

Have a nice day everybody!

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna ziua!! am si eu o problema si nu stiu cum sa o rezolv.......acum vreo 8 ani tatal meu a murit si a ramas mama mostenitoare asupra averii si noi cele 4 surorii dupa partea tatalui,,,,dar una dintre surori care locieste in casa mamei noastre lasata de noi toate sa locuiasca acolo cu acte legale i/a facut si concubinului ei domiciliu acolo ,iar acum nu putem sa il dam afara de acolo ca cica are dreptul sa stea acolo ca are domiciliul stabil acolo si nu avem cum sa il scoatem in strada. ,,,,,deci nici mama noastra nu poate sa intre in casa deoarece ea nu are domiciliul acolo desi ea este proprietara de drept . tin sa precizez ca aceasta sora a noastra este acum in strainatate si este ffff bolnava si nu poate sa vina in tara se se ocupe de aceasta problema ,,,,,,iar acest concubin al ei este foarte violent si fost detinut pentru furt..... ce putem sa facem ca sa il scoatem din casa cat mai repede si cine ar fii cel mai in masura sa faca acest lucru daca sora noastra nu este in tara??????????? va rog ajutati/ma ,,,,,,, va multumesc!!!!

 

Mirela , hai s-o luam usor si ai sa vezi ce simplu sta treaba . "Concubinul" (il numim asa), are domiciliu acolo in baza unui act de inchiriere , cu siguranta . Acel contract se poate rezilia inainte de data expirarii cu un anunt scris de evacuare din partea proprietarui imobilului. Fara nici un drept , "concubinul" trebuie sa se supuna regulilor si pretentiilor impuse de proprietar . Daca el e brutal , obraznic si nesimtit , e si mai usor . Te duci de manuta cu mama ta la sectia de politie si depui o plangere , precum ca vreti sa paraseasca imobilul , semnata de proprietar - mostenitori . Daca trebuiesc motive... ai 1 milion de motive sa-l scoti in secunda 1 . Uite unul foarte folosit : " Nu face imbunatatiri si nu se ingrijeste de bunurile aflate in imobil , bunuri apartinand proprietarului ." Sau ca vrei sa scoti imobilul la vanzare , ori vrei sa se mute atcineva ... etc . Daca mai adaugi si faptul ca nu permite accesul proprietarului in imobil , deja se lasa cu amenda ...chiar si puscarie - asta in cazul in care mai adaugi in plangere ca ti-a mai distrus si ceva pe acolo(chiar si un simplu bec sau priza) . Aceste cazuri sunt f usoare si se rezolva de pe o zi pe alta . Insa ATENTIE : nu ai voie , chiar daca este imobilul tau sau al mamei tale , sa : jignesti , bruschezi,ameninti , atentezi la integritate ...etc pe "concubin ".

Doar ata, depui o plangere la sectia de politie de care apartine adresa imobilului si stai linistita . Ai sa vezi ca in maxim 2-3 zile te va cauta "concubinul " .

E adevarat ce urmeaza sa spui , ca dupa 3 sile vine sa te calce in picioare , nu e chiar asa . El fiind deja cu dosar de furt , deci stie ca pamantul pe care sta e fierbinte si nu cred ca se va risca sa faca vre-o greseala de genu` . Ca daca scapa de pedeapsa de furt, de vatamare corporala nu scapa nimeni :o: . Dar pana sa faci vre-o miscare , dute si cere si parerea sectoristului . Succes si nu fi disperata , asta se rezolva repede , sunt probleme mai mari in viata pentru care se merita sa te stresezi.

 

Discuta cu un avocat, trebuie sa gasesti unul...

 

Faptul ca are mutatie acolo nu ii da dreptul la proprietate.

 

Prea multe discutii aici nu il vor scoate din casa, mai ales daca spui ca este un tip violent, cu, si anume care, nu se poate discuta.

Avand mutatie acolo, politia nu are cum sa intervina.

Va trebui ca o decizie judecatoreasca si un organ care se ocupa cu punerea in aplicare a acesteia, respectiv un executor, sa o faca.

Orpheus , de ce vorbesti daca nu stii ?cel putin documenteaza-te inainte .Pui pe ganduri lumea aiurea . Daca are mutatie ,ce ? In baza carui act are el mutatie ? Doar printr-un contract de inchiriere, e doar mutatie nu e si luat in spatiu , NU E TRECUT IN CARTEA IMOBILULUI .Si chiar si asa , legea proprietatii :lol: Poate ai vrut sa spui ca nu-l poti arunca afara ca pe o hartie care o arunci pe geam . Asta e altceva , insa si asa depui o plangere la politie (sectia de care apartine adresa imobilului) pui si cateva motive si ti-o garantez eu ca iese nenea ala in secunda 1 si fara haine pe el . In oricare contract de inchiriere care sunt facute intre persoane fizice acea clauza de genul " Proprietarul trebuie sa instiinteze cu ... zile inainte termenul de evacuare, astfel chiriasul sa-si poate gasi alt domiciliu .... " NU SE MENTIONEAZA in 90 % din contracte. Ce suma au pus ei in contractul de inchiriere , numai ei stiu .... sigur o suma mica de genul 5 RON , care cu siguranta chiriasul nu a platito nici o data , deci automat ii pica dreptul de a cere macar daune banesti - prin achitarea sumei de catre proprietar pana la expirarea contractului . Avocat ..avocat ..avocat . Bai fratilor ? parca sunteti niste VIP-uri si vehiculati mioane de euro , de o da-ti in avocati . Dar ma e si chestia aia - De`... suntem occidentali si o dam in legi si avocaturi . E un caz prea simplu ca sa dai acesta soluti , ca sa pui oamenii la cheltuiala aiurea. Mai gandestete si la problema in sine , analizeaza si apoi deschizi gura( tastezi ).

 

De ce esti recalcitrant? :lol:

 

Poate i s-a facut mutatia, in baza unui contract de inchiriere... sau in baza unui contract comodat... Nu putem sti.

 

 

 

 

Uite.. de aici:

 

Si din logica lucrurilor: tatal a decedat, au facut succesiunea si, logic, partea tatalui, a fost impartita intre: sotia supravietuitoare si cele 4 fiice.

 

 

 

Nu trebuie sa se specifice. Daca stiai legea, stiai si faptul ca doar proprietarul iti poate face mutatie in proprietatea lui. Nu mama, nu sora, nu fiica sau vecina proprietarului. Chiar nu intelegi?

Cum putea sora, daca nu avea drept de proprietate asupra bunului, sa ii faca mutatie concubinului acolo? Explica`mi.

 

 

 

 

Ce ai spus nou, fata de ce i s-a spus pana acum? :o:

 

 

 

In acest context, care este eficienta transferului de proprietate? Ce drepturi in plus ar avea noul proprietar fata de actualul?

Intreb si eu... :good:

 

bydy : tu incerci sa inventezi roata...mai clar te invarti singur . Nu e important fatul ca mama si cele 4 fice mostenitoare...bla bla bla , daca au dezbatere de mostenire sau ce au mai facut ele pe acolo . Important e atat EL E CHIRIAS . De unde iti spun ca e chirias , simplu . Ca sa faci o mutatie cuiva , intre persoane fizice , cea mai usoara cale e un act de inchiriere > act care nu e obligatoriu sa-l faci la notar , doar merge proprietarul ( mama si fetele) cu respectivul undeva la evidenta populatiei si acolo se face o hartie in care proprietarul isi da acordul de a-l lua in spatiu ca - chirias . trebuie sa mai platesti nu stiu ce timbru fiscal , dar ...ATENTIE : ai nevoie si de un contract facut undeva la finante . Daca ai nelamuriri , ti-o spun eu ca si eu am fost cu contract de inchiriere si am fost obligat sa ma duc la finante sa fac si acolo o hartie din care reiesea ca eu imi iau angajamentul sa platesc 5 RON pe luna , hartie care o am la mine . Iar acel chirias poate zbura de acolo in secunda 1

AI mai mentionat o chestie >>> Daca stiai legea, stiai si faptul ca doar proprietarul iti poate face mutatie in proprietatea lui <<< . MUTATIE .... acesta mutatie se face in baza unui act , tampit sa fii sa-i dai imobilui ( facandul proprietar pe ala ) ca sa ii faci mutatie . Ia documenteazate tu cum se pot obtine mutatiile ca sa ai tu habar de MUTATII . La baza stau 2 solutii - proprietatea sau chiria . Revenim la topic ... cum crezi ca dobandit acel concubin mutatia in acel imobil ? daca nu e proprietar :lol: Prin definitie MUTATIE - inseamna ca o persoana se poate indentifica cu o noua adresa trecuta in actul de identitate , la cera poate fi contactat si verificat ( in cazul unde numite institutii cer asta ) .

Editat de Neagu Silviu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×