Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Octav, sa-ti spun pe bune, n-am priceput care-i subiectu topicului, da vreau sa-ti zic ca pe evrei nu i-a iertat Domnul pentru crima.

indiferent ca Domnul Isus a cerut sau nu iertare pentru ei, inainte de rastignire evreii au spus un lucru:" sangele Lui sa fie asupra noastra si a copiilor nostri".

 

pentru ca au ucis un om nevinovat, pana in ziua de azi au parte de propria lor sentinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Octav, sa-ti spun pe bune, n-am priceput care-i subiectu topicului........

 

Dida, mai citeste-l odata.

Trebuie sa incepem sa pricepem, odata si odata, Adevarul :pardon:

Hai, astept...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea topicului,este ca mesajul lui Isus,si viata lui,nu este o poveste despre vinovatie si ispasire rituala a vinovatiei,ci altul.Ca mesajul sau originar a fost deturnat pentru a servii intereselor politice si intereselor preotimii.Ei aveau nevoie de un "tap ispasitor" perfect,pe care sa intemeieze religia fricii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea topicului,este ca mesajul lui Isus,si viata lui,nu este o poveste despre vinovatie si ispasire rituala a vinovatiei,ci altul.Ca mesajul sau originar a fost deturnat pentru a servii intereselor politice si intereselor preotimii.Ei aveau nevoie de un "tap ispasitor" perfect,pe care sa intemeieze religia fricii.

 

 

Sa cred ca ti-e frica ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dida, mai citeste-l odata.

Trebuie sa incepem sa pricepem, odata si odata, Adevarul :pardon:

Hai, astept...

 

raspunsul meu e acelasi.

 

din punctul tau de vedere, care e Adevarul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa cred ca ti-e frica ?

Tie ti-e frica.Dumnezeul in care crezi tu este un Judecator.Este un sadic care ii condamna pe unii la pedepse cumplite si vesnice.Eu nu cred in asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din punctul tau de vedere, care e Adevarul?

 

Ca Iisus avea cu el mesaje menite sa faca lumea mai buna, nu sa mantuiasca pacate...

 

Ca slujitorii raului l-au cautat de cand s-a nascut, de fapt, de cand s-a prorocit nasterea lui, si l-au omorat cu iuteala, ca mesajele lui sa nu ajunga sa se inmulteasca in mintile oamenilor;

 

Ca aceeasi slujitori ai raului au deturnat sensul adevarat atat al venirii lui IIsus cat si al mortii sale;

 

Ca azi, cei mai multi dintre oamenii curati la suflet cred in mod gresit, in opinia mea, ca venirea lui Iisus inseamna mantuirea pacatelor lor, si continuarea existentei intr-un Rai imaginar. Si astfel, fiind inselati, actioneaza in unica lor viata gasindu-se de partea răului.

 

Despre Isus spune

 

Romani 3:25 Pe El Dumnezeu L-a r

Editat de octav.c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×