Sari la conținut
Forum Roportal
VictorN

Dumnezeu ne pune sa alegem dintre scenarii karmice?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dar poti sa si EXPLICI de ce e sexul un pacat? -ce e imoral? -cui ii face rau sexul inainte de casatorie,si cum?

 

!!!!!!!!!!!!!!!ATENTIE!!!!!!!!!!!!!!

SEXUL NU ESTE PACAT

Am scris mare pt ca foarte multi oameni considera ca sexul este un pacat. TOTAL GRESIT IN LUMINA BIBLIEI.

Dumnezeu este inventatorul sexului. Dar exista o conditie. sa fie practicat in cadrul familiei..

Nu trebuie sa va explic dece este pacat. Stiti poate mai bine: bts-uri care acum sau inmultit, probleme in casnicie - analogii uite nu e ca ... etc.

Imi cer scuze e cam offtopic dar a trebuit sa raspund.

Editat de Chirila Carol

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:inlove: Omul da socoteala pentru orice va fi facut cand va fi fost in trupul pamantesc. Ce te faci daca lucrul care tie ti se pare ca este fericire e defapt pacat?

De ex: sexul inainte de casatorie conform Bibliei este pacat. (stiu in societatea actuala... pare perimat - dar principiile morale ale lui Dumnezeu sunt vesnice si daca le respecti duci o viata protejata de multe pericole)

 

Eu m-am referit la bucuriile curate - la bucuriile izvorate din lucrurile frumoase, nu la sex, bautura, chefuri & shit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu m-am referit la bucuriile curate - la bucuriile izvorate din lucrurile frumoase, nu la sex, bautura, chefuri & shit.

 

Acum va inteleg mai bine. Dar va intreb: in lumina a ce hotarati ca sunt anumite lucruri bune si altele nu sunt bune?

Bunaoara in moemntul in care te intorci cu fata la Dumnezeu - adica te pocaiesti. Dumnezeu va lua din tot trecutul tau tot ceea ce nu ii face cinste; psalmistul David spunea "iarta Doamne fradelegea mea" El nu spunea iarta si lucrurile facute care erau bune.

Si recunoasteti, chiar nu sunt lucruri care nu a-ti vrea sa le fi facut in trecutul dvs? Dati-mi voie sa cred ca sunt.

 

Poti sa explici de ce e sexul o "bucurie necurata"?

 

Termenul mi se pare neclar. E foarte curat in cadrul casatoriei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baiatule,tu nu pricepi ca cei care s-au supus ritualului ortodox al cununiei sunt o foarte mica minoritate pe planeta asta?

Acel ritual face sexul bun,si in afara lui sexul e murdar,rau si vinovat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti sa explici de ce e sexul o "bucurie necurata"?

 

Am lasat eu sa se inteleaga gresit generalizand. Am vrut sa zic desfraul.

 

Acum va inteleg mai bine. Dar va intreb: in lumina a ce hotarati ca sunt anumite lucruri bune si altele nu sunt bune?

Bunaoara in moemntul in care te intorci cu fata la Dumnezeu - adica te pocaiesti. Dumnezeu va lua din tot trecutul tau tot ceea ce nu ii face cinste; psalmistul David spunea "iarta Doamne fradelegea mea" El nu spunea iarta si lucrurile facute care erau bune.

Si recunoasteti, chiar nu sunt lucruri care nu a-ti vrea sa le fi facut in trecutul dvs? Dati-mi voie sa cred ca sunt.

 

Cred ca am deviat de la subiect. Daca vrei discutam acestea in alt topic. :inlove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Baiatule,tu nu pricepi ca cei care s-au supus ritualului ortodox al cununiei sunt o foarte mica minoritate pe planeta asta?

Acel ritual face sexul bun,si in afara lui sexul e murdar,rau si vinovat?

 

Nu sunt de religie ortodoxa. Poate de aceea nu inteleg :inlove:.

Dar ce inteleg va spun: Daca 2 persoane crestine fac un legamant inaintea lui Dumnezeu - e ok. (exclus persoanele de acelasi sex).

personal cu cred ca doar o anumita categorie de crestini vor ajunge in cer ci toti crestinii nascuti din nou conform Bibliei - Ev. dupa Ioan cap. 3. Nu trebuie sa apartii unei anumite denominatii crestine ca sa fi mantuit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca am deviat de la subiect. Daca vrei discutam acestea in alt topic. :inlove:

 

:haha: Am scris si eu mai sus asta...

Care topic?

Sper sa nu se supere administratorii... :) Ne iertati nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:inlove: Am scris si eu mai sus asta...

Care topic?

 

Nu stiu... cauta si tu pe la religie si spiritualitate ca sunt o multime. Daca totusi nu gasesti deschide tu unul pe aceasta tema. :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×