Sari la conținut
Forum Roportal
Red_dog

Speranta te ucide

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

hey... ma numesc Andrei...si am o mare dezamagire, cauzata de o fata..Am sa va povestesc totul pe larg am inceput facultatea de un an jumate...totul a fost super ok..pana ce am legat o prietenie mai stransa cu o fata, ne-am apropiat unul de celalalt si ne intelegeam bine. Dar dintr-o data a inceput sa-mi placa de acea fata...apropo ea avand o relatie de 2 ani cu un alt baiat si fara sa-mi dau seama m-am indragostit. La inceput am crezut ca este doar un capriciu sau o dorinta de a fi cu ea...dar timpul trecea si m-am comvins de faptul ca sunt indragostit nebuneste de ea. Cand m-am convins 100% ca o iubesc am riscat si am zis ce simt...ea a reactionat firesc spunand ca nu poate renunta la acel baiat pentru ca il iubeste si bla bla...dar eu fiind indragostit nebuneste de ea am sperat ca va fi cumva...intre timp ea statea cu acel baiat dar imi dadea sperante...sperante insemnand ca ma alinta imi zice scumpule, puiule si chestii de genu, se apropia foarte mult de mine. Si intr-o zi ea sa certat cu prietenul ei si s-au despartit.Eu eram in culmea fericirii...si am zis ca acuma ii sansa mea si am riscat...am sarutato ea a acceptat...dar nu au trecut nici 5 zile ca sa impacat cu prietenul ei. Eu eram demoralizat...dar am zis ca merg mai departe si trec cumva peste. Asta a fost la inceput...de atunci a trecut un an si eu in tot acest timp o asteptam, speram si dragostea pe care o purtam si o port devenea tot mai mare, bun acum 2 luni sa despartit definitiv de acel baiat...si eu am intrebat-o as avea ceva sanse cu ea...ea mi-a raspuns k nu stie...trecea timpul ne apropiasem foarte mult unul de celalat imi dadea impresia k ar vrea 100% sa fie cu mine stateam foarte mult timp impreuna...si in plus mia zis ca ii place de mine mai mult decat un simplu amic...eu aveam sperante mari parca eram in al 9-lea cer...dar intr-o zi mai exact acu o luna sa intamplat ceva...a devenit din senin foarte rece cu mine abia daca mai vorbea...eu nu o suparasem nu avea motive sa se poarte asa...asa am stat 3 saptamani pana cand mia zis motivul...unul foarte dureros sa indragostit de prima ei iubire adica sa reindragostit...apropo am uitat sa va zic ca ea in afara de acel baiat de care am vorbit anterior mai avusese inca un prieten. Si atunci mia zis totul mia reprosat faptul ca nu iam cerut prietenia cand am avut sansa faptul ca nu am riscat cu ea cand trebuia...mia zis ca sansa o aveam in mana pur si simplu nu am facut anumite gesturi...dar tin sa precizez ca baiatul de care e indragostita acum are prietena. Acum eu ma simt cel mai idiot om din lume sufar ingrozitor, ma simt ca un fraer si foarte frustrat pentru ca ea este fata ideala pentru mine si o IUBESC dint toata fiinta mea este fata visurilor mele. Dar ii prea tarziu am avut sansa sa fiu cu ea nu am profitat. Si acum sufar zi si noapte dupa ea as da orice sa pot sa dau timpul inapoi dar nu pot din pacate :lol: va rog din suflet chiar am nevoie de ceva sfaturi pentru ca nu mai rezist idul meu: dinamovistul2350@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

un singur sfat - sunt 3 miliarde de femei pe lume care nu te-au cunoscut, daca ea nu vrea ca e indragostita de altul, fara remuscari, rupe legaturile cu ea, spune-i ca nu va mai puteti vedea pentru ca e prea greu pentru tine. N-are sens sa-i spui cat ai asteptat-o, ca esti indragostit si alte cele, ea nu vede asa lucrurile. Singura sansa pe care o ai sa fi cu ea e sa ii arati ca nu e singura femeie din lume pentru tine. Ori vede si se prinde, ori tu iti gasesti pe altcineva.

Editat de Heto

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inteleg destul de bine prin ce treci.....si io sunt intr-o situatie oarecum asemanatoare.....stiu ca e destul de greu,mai ales ca e colega cu tine si o vezi zilnic(e greu sa fi langa cineva si sa nu-i poti arata ce simti).....chiar daca te distantezi de ea...tot nu o sa iti fie usor.... Nu cred ca mai are rost sa astepti dupa ea,ai asteptat deja atata timp si usor,usor o sa realizezi ca viata a trecut pe langa tine....mult succes :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu se poate sa "impartiti" iubirea persoanei iubite cu altcineva? -decat sa iubiti alaturi de altcineva,mai bine deloc? -cred ca in asemenea situatii,cei 3 trebuie sa renunte la egoism si gelozie,sau vor suferii cu totii degeaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, nu te invinovati pentru nimic. Din cate am inteles, ti-ai exprimat sentimentele fata de ea cu mult timp in urma, iar atunci cand avea prieten ai fost destul de diplomat incat sa nu intervii. Consider ca ai facut ceea ce trebuia vorbind cu ea, intreband-o daca simte ca poate fi cu tine, ai incercat. Din pacate, nici ea nu a stiut cu siguranta ceea ce doreste, ti-a oferit semnale false fara sa isi dea seama poate si astfel tu ai continuat sa speri. Daca era sa fie, s-ar fi intamplat demult. De retinut pentru viitor este sa fii foarte atent la hotararea si sentimentele reale ale persoanei de sex opus fata de tine. Si eu am trecut printr-o situatie oarecum similara, in care speram, speranta fiindu-mi intretinuta prin vorbe frumoase, glume, etc, cand, de fapt, nu a fost decat o amagire, o amanare a verdictului, o pierdere de timp printre altele. Dar nu este nimic, omul din greseli invata si astfel mi-am continuat cu viata, deznodamantul fiind unul excelent! Am scapat de orice sentiment pentru persoana in cauza, iar astazi ma simt excelent si sunt recunoscatoare circumstantelor pentru ceea ce s-a intamplat.

Uit-o si mergi mai departe! Nu are rost sa ramai blocat in trecut! Si recomandarea mea este ca atunci cand te rupi de trecut, sa o faci cu totul, altfel risti sa fi reatras spre el. Rupe orice legatura si priveste increzator spre viitor! Ai drumul tau! Mult succes in continuare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa-ti povestesc o mica parte din povestea mea de dragoste...nu stiu in ce masura te va ajuta dar .. uneori ..merita sa astepti..

pe scurt : acum trei ani am hotarat sa pun capat unei relatii care dura de aproape 4 ani si care imi adusese doar nefericire , asa ca modalitatea cea mai buna pt. a putea uita cat mai "usor" de acea persoana a fost sa plec departe ... si , incepand practic o noua viata ... la noul loc de munca am cunoscut un tip cu care am legat o prietenie speciala.. intre timp incercam sa ies , sa cunosc diverse persoane , sa uit adica. surprinderea a fost atunci cand colegul mi-a destainuit dragostea lui pt mine ...desi vroiam sa cunosc pe cineva care sa ma faca sa uit , atunci cand m-am vazut in fata faptului instinctul m-a facut sa refuz... poate neincrederea poate teama de a nu il face sa sufere sau poate teama de a nu suferi eu din nou...asa ca , prietenia a continuat dar de cate ori venea vorba de sentimentele lui pt mine .. ma ratrageam .. ba mai mult la un moment dat am mintit ca ma voi impaca cu fostul si il voi chema acolo unde eram si eu.. doar sa il fac sa renunte pt ca eu credeam ca nu il pot iubi asa cum ma iubeste el pe mine, si nu vroiam sa sufere. insa deodata ceva m-a facut sa il doresc si eu si sa imi dau seama ca defapt sentimentele mele pt el erau mult mai profunde decat credeam si stii ce??? retragetea lui.... da ! atunci cand el a renuntat sa mai insiste si sa ma mai caute am inceput sa disper si sa simt un dor nebun dupa el desi asta era ceea ce ii cerusem eu sa faca... si asa ca pana la urma rabdarea lui nu a fost in zadar pt ca acum suntem casatoriti si ne iubim foarte mult ... ti-as dori foarte mult sa ai parte de acelasi final fericit ... sper sa-ti fie de folos istorisirea mea..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tuturor de sfaturi :P ... adelyna84 chiar interesanta povestea ta...am sa incerc sa fac si eu chestia asta...in fond nu am nimic de pierdut...oricum daca insist nu ii bine deloc mi-am dat seama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si atunci mia zis totul mia reprosat faptul ca nu iam cerut prietenia cand am avut sansa faptul ca nu am riscat cu ea cand trebuia...mia zis ca sansa o aveam in mana pur si simplu nu am facut anumite gesturi...

 

Ce idiotenie. Daca isi dorea cu adevarat sa fie cu tine, facea Ea niste gesturi pentru a te atrage.

Asta e o gogoasa de-a ei.

Las-o. E posibil sa fie confuza sau sa nu stie ce vrea cu adevarat. O sa regrete mai tarziu.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si io sunt sigura ca o sa regrete.....din cate a povestit el nici ei nu ii e indiferent,dar orgoliu asta ce sa-i faci :P)...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×