Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Daca ar fi posibil sa stam treji in permanenta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hmm, ce sa zic, si eu bantui noaptea mult pe net si dorm destul de putin, insa mi s-a spus ca e bine sa respect orele de odihna (somn), pentru ca in timpul somnului o parte din organele corpului nostru se regenereaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ganditi-va ca daca e sa existe viata dupa moarte ca spirit veti fi treji o eternitate.

In cazul asta as profita la maxim de tot timpul pe care il am in aceasta lume (si viata) ca sa dorm pe cinste. Ar fi pacat ca o eternitate sa regret faptul ca nu am dormit atunci cand puteam sa o fac. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am stat treaz 9 nopti. Nedormit complet. nici nu am realizat. la revolutie. Curios sa prind toate evenimentele. Si servici. Cind am realizat, deja nu mai puteam adormi. si m-a avertizat seful meu, ca se moare in a 11- a zi. Ca statistica. Pe mine nu ma deranja decit ca nu puteam alerga dupa masina, practic picioarele nu ma mai ajutau. Dar cu capul, era excelent. Pluteam prin nori.

M-am dus urgent la doctor si am facut un tratament homeopatic, 2 saptamini, si mi-am revenit.

M-am lamurit ca somnul e ptr corp, nu ptr spirit. Si bineinteles, creier, ca incepusem sa vad aura corpurilor vii. Dar nu eram sigur daca nu era halucinatie de la nesomn. Deh, curiozitatea a omorit pisica..... :)

 

Asa ca vedeti ce faceti in caz ca vreti sa experimentati....nesomnul. Partea de jos ramine pe loc si partea de sus, se duce....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am stat treaz 9 nopti. Nedormit complet. nici nu am realizat. la revolutie. Curios sa prind toate evenimentele. Si servici. Cind am realizat, deja nu mai puteam adormi. si m-a avertizat seful meu, ca se moare in a 11- a zi. Ca statistica. Pe mine nu ma deranja decit ca nu puteam alerga dupa masina, practic picioarele nu ma mai ajutau. Dar cu capul, era excelent. Pluteam prin nori.

M-am dus urgent la doctor si am facut un tratament homeopatic, 2 saptamini, si mi-am revenit.

M-am lamurit ca somnul e ptr corp, nu ptr spirit. Si bineinteles, creier, ca incepusem sa vad aura corpurilor vii. Dar nu eram sigur daca nu era halucinatie de la nesomn. Deh, curiozitatea a omorit pisica..... :)

 

Asa ca vedeti ce faceti in caz ca vreti sa experimentati....nesomnul. Partea de jos ramine pe loc si partea de sus, se duce....

 

9?

Eu dupa 3 vedeam in reluare laugh.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...ca incepusem sa vad aura corpurilor vii. Dar nu eram sigur daca nu era halucinatie de la nesomn.

 

E destul de probabil ca nesomnul, sau mai exact spus oboseala pana la epuizare a creierului sa poata ajuta la perceptiile extrasenzoriale. Dar nu sunt sigur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu conditia de a nu ne imbolnavi si de a vedea realitatea asa cum e ea - v-ati dori sa stati treji in permanenta ?

Personal mi-as dori sa stau treaz mereu pentru ca in primul rand vreau sa fiu constient mereu de mine si sa am constiinta treaza in permanenta. Cand dormim suntem intr-o stare de semiconstienta si ma simt ca un mort ceea ce mie nu-mi place deloc. E ca si cum as fi trecut in nefiinta. Lucrul asta imi da fiori si chiar ma demoralizeaza.

Daca ar fi sa fiu treaz in permanenta as avea mult mai mult timp liber. As putea face in tot acest timp liber o multime de lucruri. Mi-as trai viata din plin fara incetare. Asa in schimb in viata aceasta scurta suntem ocupati mai tot timpul cu supravietuirea de pe o zi pe alta, cu munca, si uitam sa mai traim. Ca sa nu mai zic ca mai mult de jumatate din viata aceasta o dormim. Dar daca am fi treji mereu ne-am putea bucura in fiecare zi atat de lumina zilei cat si de puzderia de stele a cerului nocturn. Am trai ca intr-un basm. Viata ar fi poezie. Noaptea ar fi magica. O noapte intreaga alaturi de iubita ta/iubitul tau sub clar de luna si sub cerul instelat ar fi de vis pentru ca am fi treji toata noaptea, deci bucuria ar fi si ea mai mare pentru ca ar tine mai mult decat o clipa. Apoi eternitatea + trezia in permanenta in conditii paradiziace pentru mine ar fi mirific. :doh:

 

Voi cum considerati ? Ar fi un blestem sau o adevarata binecuvantare ?

 

Ganditi-va ca daca e sa existe viata dupa moarte ca spirit veti fi treji o eternitate.

Nu dormim o jumatate din viata ci aproape o treime, resp 8/24 ore.

Speranta de viata s-a dublat. Acum nu mult timp in urma se traia cam 40 de ani.

Asadar, deja traim dublu cat stramosii nostri.

Si te intreb, ne este mai bine? :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×