Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Daca ar fi posibil sa stam treji in permanenta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu conditia de a nu ne imbolnavi si de a vedea realitatea asa cum e ea - v-ati dori sa stati treji in permanenta ?

Personal mi-as dori sa stau treaz mereu pentru ca in primul rand vreau sa fiu constient mereu de mine si sa am constiinta treaza in permanenta. Cand dormim suntem intr-o stare de semiconstienta si ma simt ca un mort ceea ce mie nu-mi place deloc. E ca si cum as fi trecut in nefiinta. Lucrul asta imi da fiori si chiar ma demoralizeaza.

Daca ar fi sa fiu treaz in permanenta as avea mult mai mult timp liber. As putea face in tot acest timp liber o multime de lucruri. Mi-as trai viata din plin fara incetare. Asa in schimb in viata aceasta scurta suntem ocupati mai tot timpul cu supravietuirea de pe o zi pe alta, cu munca, si uitam sa mai traim. Ca sa nu mai zic ca mai mult de jumatate din viata aceasta o dormim. Dar daca am fi treji mereu ne-am putea bucura in fiecare zi atat de lumina zilei cat si de puzderia de stele a cerului nocturn. Am trai ca intr-un basm. Viata ar fi poezie. Noaptea ar fi magica. O noapte intreaga alaturi de iubita ta/iubitul tau sub clar de luna si sub cerul instelat ar fi de vis pentru ca am fi treji toata noaptea, deci bucuria ar fi si ea mai mare pentru ca ar tine mai mult decat o clipa. Apoi eternitatea + trezia in permanenta in conditii paradiziace pentru mine ar fi mirific. :doh:

 

Voi cum considerati ? Ar fi un blestem sau o adevarata binecuvantare ?

 

Ganditi-va ca daca e sa existe viata dupa moarte ca spirit veti fi treji o eternitate.

Editat de floare_albastra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm..sincer, si eu urasc sa dorm. Dar cred ca mintea nostra nu e facuta sa duca zile si nopti la rand fara odihna si pauza. Si eu mai cred ca in timp ce dormim, toayte intamplarile de peste zi ni se aseaza mai profund in noi...altfel, probabil ca am si uita mai usor clipele frumoase..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca imi place si sa dorm,si uneori,dupa o zi grea,am nevoie sa las in urma grijile si supararile de atunci.Imi place sa visez,imi plac starile dintre somn si veghe,si imi place starea de somn constient.Nu as vrea sa renunt la toate astea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
explici? nu am inteles

Da,mi-ar place sa putem sa nu dormim deloc.Nu,nu mi-ar place sa nu mai putem sa dormim vreodata.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o vorba: O viata ai si pe aia o dormi. :doh:

 

Ar fi ideal ceea ce gandesti tu dar ar trebui sa nu existe notiunea de oboseala (fizica si psihica). Corpul nostru are nevoie de reincarcare.

Sa stai cu iubita/iubitul si sa te uiti la stele toata noaptea. Asta poti sa o faci si acum. (cu multa cafea/red-bull.....)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ganditi-va ca daca e sa existe viata dupa moarte ca spirit veti fi treji o eternitate.

Dovedeste ca exista viata de dupa moarte.

Asta in primul rand.

In al doilea rand, SI MAI GREU: dovedeste ca esti treaz 247 in viata de dupa moarte.

 

Eh?

Nu e de ajuns ca se propovaduieste perpetuu Invierea, acum, colac peste pupaza, mai stam si treji o eternitate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×