Sari la conținut
Forum Roportal
amp

Anti HB cor sum pozitiv

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!

 

Doresc sa aflu mai multa informatie despre Hepatita B si situatia reala in care ma aflu.

Am 27 ani sunt din CHisinau, am fost infectat de hepatita B la virsta de 6 luni (1983) la vaccinare la spital. Dupa spusele parintilor, am fost in stare grava. Dupa lecuire, pina la virsta de 17 ani nici nu cunosteam ca am suportat hepatita B. Am inceput sa merg la un infectionist si sa fiu la evidenta la el. In plus mai am o problema - vezica biliara are sept, respectiv sufer si de colecistita.

 

Va aduc ultimele rezultate:

a.2006

AntiHCV - NEGATIV

AntiHBs - NEGATIV

AntiHB cor sum - NEGATIV

 

a.2007

AntiHCV - NEGATIV

AntiHBs - NEGATIV

AntiHB cor sum - NEGATIV

HBsAg - NEGATIV

 

a.2009

AntiHB cor sum - POZITIV

AntiHCV - NEGATIV

 

a.2010

AntiHCV - NEGATIV

AntiHBs - NEGATIV

AntiHB cor sum - POZITIV

 

 

NU inteleg din ce cauza a ajuns acest AntiHB cor sum POZITIV. Medicul imi spune ca posibil reactivele la analize din anii precedenti erau vechi sau alt ceva. Plus nu inteleg am hepatita cronica B? SI care e situatia?

 

 

A-sh vrea sa va arat si alte rezultate:

 

post-160436-1270192629_thumb.jpg

post-160436-1270192618_thumb.jpg

 

Cine ma poate ajuta, sa-mi spuna parerea despre starea actuala a mea dupa rezultate.

 

NU sunt sigur ca m-am exprimat corect, nu sunt cunoscator in materie.

Editat de amp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

ceva nu e bine in analizele tale si iti explic acum:

1. Anti HBc (sau "AntiHB cor sum" asa cum ii numesti tu), e normal sa fie pozitivi atata vreme cat ai avut (sau inca ai) infectie cu virus hepatitic B. Adica, daca Anti HBs ar fi pozitiv; Ag HBs negativ; si Anti HBc negativ, ar insemna ca te-ai imunizat prin vaccin anti hepatita B. Daca Anti HBs - pozitiv, Ag HBs - negativ si Anti HBc - pozitiv, inseamna ca te-ai fi imunizat/ vindecat spontan. Daca Anti HBs - negativ si Ag HBs - pozitiv, inseamna ca ai infectie cronica cu virus B. In astfel de situatie, intotdeauna Anti HBc (core) trebuie sa fie pozitiv. Daca tie ti-a iesit negativ, inseamna ca a fost o greseala a laboratorului.

2. pe de alta parte, in analizele din 2007 ai spus asa:

AntiHBs - NEGATIV

AntiHB cor sum - NEGATIV

HBsAg - NEGATIV

Daca ar fi asa cum ai scris, o singura concluzie se poate trage: NU ai avut infectie cu VHB niciodata. Daca anterior anului 2007 ti-a iesit Ag HBs pozitiv, inseamna ca undeva e o greseala. Ideea de baza pe care trebuie sa o ai permanent in minte este ca prezenta antigenului Ag HBs este cea care ne spune daca virusul mai este sau nu prezent in organism (cu exceptia cazului cand am vorbi de o hepatita ascunsa). Sfatul meu e sa iti refaci analizele la alt laborator.

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×