Sari la conținut
Forum Roportal
Jimmybamboo

Ce poti pati daca cineva iti cunoaste ip-ul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

poate o sa radeti de intrebarea mea, dar ce poti pati daca cineva iti cunoaste ip-ul si il foloseste. Adica de exemplu, poate face diverse lucruri "oneste"(de exemplu sa incerce sa sparga diverse servere) si dupa aia sa cazi tu de vinovat pentru ca apare IP-ul tau? Daca da, atunci isi poate da seama cineva (eventual politia) cine e cel care e vinovatg intr-adevar. am auzit de la cineva ca s-ar putea face asa ceva si mi s-a parut cel mai logic sa incep o discutie pe forum de unde sa aflu mai multe. ms anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate o sa radeti de intrebarea mea, dar ce poti pati daca cineva iti cunoaste ip-ul si il foloseste. Adica de exemplu, poate face diverse lucruri "oneste"(de exemplu sa incerce sa sparga diverse servere) si dupa aia sa cazi tu de vinovat pentru ca apare IP-ul tau? Daca da, atunci isi poate da seama cineva (eventual politia) cine e cel care e vinovatg intr-adevar. am auzit de la cineva ca s-ar putea face asa ceva si mi s-a parut cel mai logic sa incep o discutie pe forum de unde sa aflu mai multe. ms anticipat

 

Asta sigur nu poate face. Tot ce poate face cu ip-ul tau e sa afle locatia aproximativa a calculatorului tau si numele pe care a fost facut abonamentul la internet si, desigur, providerul de net de care esti agatat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta sigur nu poate face. Tot ce poate face cu ip-ul tau e sa afle locatia aproximativa a calculatorului tau si numele pe care a fost facut abonamentul la internet si, desigur, providerul de net de care esti agatat.

cine ti-a spus ca nu poate face asa ceva ? :rtfm:

din moment ce ii foloseste ip-ul poate face tot ceea ce se poate face de la un pc.

adica, la fel ca si cum ar fi de la acel calculator.

si din moment ce poate sa ii foloseasca ip fara sa stie, poate sa isi stearga si urmele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cine ti-a spus ca nu poate face asa ceva ? :blink:

din moment ce ii foloseste ip-ul poate face tot ceea ce se poate face de la un pc.

adica, la fel ca si cum ar fi de la acel calculator.

si din moment ce poate sa ii foloseasca ip fara sa stie, poate sa isi stearga si urmele.

ok guys, si totusi...un raspuns mai clar, daca iti fura IP-ul si de exemplu sparge serverul la o banca, isi poate da seama cineva ca nu tu esti vinovatul? Am intrebat pe un prieten si mi-a raspuns ca in momentul in care accesezi un server acesta primeste si "signatura" procesorului tau, deci stie exact si procesorul care l-a accesat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura modalitate "sa iti fure ip-ul" este sa fi in retea cu el si prin retea ma refer la local area network. Daca se intampla asta si se comit infractiuni de pe computerul tau anchetatorii oricum iti scaneaza hdd-ul pentru a il lega de infractiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar şi în LAN, deşi adresa ip din internet este aceeaşi, în spate diferă anumite lucruri la pc-ul tău faţă de al altei persoane precum adresa mac, poate şi sistemul de operare etc.

Dacă ai sparge acea bancă ar rămâne o dovadă pe calculatorul tău.

Nu am auzit de vreun server web care să citească şi să memoreze în log-uri informaţii despre procesoarele vizitatorilor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×