Sari la conținut
Forum Roportal
Kirodut

Dumnezeu de ce ne-a creat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dumnezeu de ce ne-a creat?

 

In fiecare religie exista o cauza primordiala pentru existenta, fiecare a gandit-o dupa propria fantezie. In crestinism, aceasta cauza primordiala a fost pusa in seama dumnezeului propriu. Ar fi fost cel putin ciudat ca crestinismul sa o fi pus pe seama zeului altei religii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu ne-a creat sau noi l-am creat pe el?!?1 Cred asta e defapt marea intrebare,nu?

Daca Dumnezeu e raspunsul..probabil ca am gresit intrebarile nu? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu ne-a creat sau noi l-am creat pe el?!?

 

Evident, pentru unii, ca fiecare om sau grup de oameni care au intemeiat o religie, au fost nevoiti ca la inceput sa inventeze o zeitate sau dumne-zeitate pe seama careia sa puna creatia lumii si a omului. Fara o astfel de zeitate, la ce sa se mai inchine credinciosii si la ce ar mai fi fost buna respectiva religie?

 

Vechii iudei si-au inventat o zeitate pe care au numit-o YHWH si care mai tarziu a ajuns sa poarte numele roman, cu conotatie profund păg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu de ce ne-a creat?

 

 

Omul nu poate patrunde lucrarile lui Dumnezeu in totalitatea lor si nu poate intelege planurile pe care Dumnezeu le are cu privire la creatia Sa.

 

La fel putem intreba de ce a creat Dumnezeu universul ?

De ce a creat lumile ceresti ?

De ce a creat locuinta mortilor ?

De ce a creat in general, viata pe pamant ?

Noi putem sa speculam si putem sa presupunem diferite variante plauzibile, dar majoritatea lucrarilor lui Dumnezeu sunt dincolo de intelegerea omului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×