Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Decaderea satului romanesc

Postări Recomandate

Am oarece dubii in a-l numi o victima in conditiile in care, de pilda, o bate in fiecare zi de i se zdruncina creierii in cap. Nu stiu ce ar face o femeie "agresor" pentru a merita un asemenea tratament si chiar daca, sa zicem, si-ar lua-o odata din propria-i vina, te asigur ca nu ar mai repeta a doua oara comportamentul respectiv. Deci in ce fel ii agreseaza femeia...?

 

Daca mai intrebi e clar ca de unde vii tu bine nu e.

 

Femeia alcoolicului spune "trebuie sa facem, aia si aialalta" si se oftica rau daca barbatul refuza. E momentul in care ea e calmata cu bataie. Publicul naiv vede doar victima vatamata. O doamna, spune, "Ai dori sa facem asta impreauna?" Si daca e refuzata (rar, pentru ca o doamna cere lucruri rezonabile, in beneficiu comun), nu se oftica, pentru ca doamna are scoala multa, are masina ei, are bani de chirie la o adica, are prietene, si nu permite nici unui taranoi sa-i interzica sa devina femeie libera in orice moment. Dar cum spunea Eric Bernstein, ca sa ai o doamna, trebuie sa incepi cu bunica (la educatie ma refeream). O femeie de la tara nu e educata sa fie indedependenta si nici barbatul nu-i permite asta. Primul care-i zdrobeste independenta e tatal ei, uneori abuzator sexual sau care comite incest emotional cu fiica. Asemenea familii bizare, apar si la oras. Copiii rezultati din ele, incearca sa se recupereze prin psihoterapie, care e un lux inaccesibil copiilor de tarani.

 

Decaderea fata de ce ?

Sau de cand.

 

Acum satul romanesc, parca e faşia gaza. Nu ma refer la sate mari, comune, ci la sate de 100-200 locuitori.

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici te contrazic eu. Daca ele fac si treburile barbatului alcoolic, nu inseamna ca sunt independente. Inseamna doar ca el nu poate iar ele nu au de ales.

 

Numai o femeie dependenta intr`un fel de acel sot, accepta asemenea viata.

 

Ba o va mai deschide. Si stii de ce? Pt ca reactia lui [ bataia ] o pune pe seama bauturii.

In general, la un acoolic, nimeni nu vede cauza ci doar efectul.

 

 

 

Rog sa inchideti acest topic. Asa e, am mai facut unul mai demult, s-a mai discutat odata problematica. Mi-am lamurit ce aveam de lamurit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×