Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Decaderea satului romanesc

Postări Recomandate

Asta iarna am stat o luna la sat la bunici. Am trecut pe langa casa celor mai rasariti din sat, si rasunau manele prin geamul deschis. Dar manele din alea lacrimogene, care te imbie sa-ti plangi de mila. Stau in Timisoara. Am avut contacte ocazionale cu cei mai "nenorociti" dintre cei din mediul rural banatean, si ei tot cu manele isi torturau sufletul. Si nici macar nu-si dadeau seama.

 

Intre timp orasul se extinde, se fac noi blocuri, se mansardeaza intens. Lumea se separa. Cei care pot, pleaca la oras. Cei care nu mai pot, raman la sat si-si plang de mila pe manele. Capitalismul a dat in cap unei lumi patologice, care acum se automacina. Ati observat acest fenomen? Cat de extins e el? In Banat nici macar inundatiile imense din 2005 nu au sters lumea decadenta rurala, ci doar au sporit durerea ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nici eu nu sunt amator de manele, dar cred ca ele nu sunt neaparat expresia lumii capitaliste. ele au aparut in diverse forme si inainte de 1989.

 

eu vad un risc mai mare in felul in care satenii raman fara venituri, satele se depopuleaza iar arhitectura veche este inlocuita de viloaie portocalii, curti betonate, garduri ca de puscarie ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lumea se separa. Cei care pot, pleaca la oras. Cei care nu mai pot, raman la sat si-si plang de mila pe manele.

Intr-adevar lumea se separa. Dar am impresia ca intre timp fenomeul se manifesta exact invers. Pana acum nu demult au venit satenii la oras, ca s-au saturat sa fie tarani, cel putin o mare parte din ei. Acum "boierimea" se muta la sate, pe care le transforma in cartiere rezindentiale cu vilele lor pompoase.

Terenurile agrare dispar pe zi ce trece, taranii care mai sunt prin sate raman fara munca si fara venituri, exact cum zice si Lynxul, ceea ce este ingrijorant.

 

Şi la oraş, şi la sat, manelele sunt prezente. Nu e mai deştept săteanul dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar lumea se separa. Dar am impresia ca intre timp fenomeul se manifesta exact invers. Pana acum nu demult au venit satenii la oras, ca s-au saturat sa fie tarani, cel putin o mare parte din ei. Acum "boierimea" se muta la sate, pe care le transforma in cartiere rezindentiale cu vilele lor pompoase.

Terenurile agrare dispar pe zi ce trece, taranii care mai sunt prin sate raman fara munca si fara venituri, exact cum zice si Lynxul, ceea ce este ingrijorant.

 

Boierimea e de vina de oroarea de la sat? De manele, de betie, curvie? De familii distruse?

 

Uite poze cu vilele taranilor.

 

Sunt sate si sate. Eu vorbesc de cele care intra la categoria "oroare", si acolo se asculta manele "Ce rost au zilele mele?"

post-263077-1269688701_thumb.jpg

post-263077-1269688709_thumb.jpg

post-263077-1269689080_thumb.jpg

post-263077-1269688723_thumb.jpg

post-263077-1269688731_thumb.jpg

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Boierimea e de vina de oroarea de la sat? De manele, de betie, curvie? De familii distruse?

N-am zis ca ei sunt de vina.

 

Uite poze cu vilele taranilor.

 

Sunt sate si sate. Eu vorbesc de cele care intra la categoria "oroare", si acolo se asculta manele "Ce rost au zilele mele?"

Da, capitalismul asta salbatic a creat mari contraste. Cei care au, au mult si indesat, ce-i care n-au, n-au nimic aproape. Contrastele astea le vezi peste tot, in orice sat aproape, si nici macar nu trebuie sa mergi la sat. Chiar zilele astea am vazut in Timisoara (in Mehala mai precis) aceleasi imagini dezolante cu aceleasi manele. Niste case darapanate inconjurate de niste viloace cat Casa Poporului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Boierimea e de vina de oroarea de la sat? De manele, de betie, curvie? De familii distruse?

 

 

Beţia şi curvia, at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lupini ai dreptate, nu prea am evoluat mult. Nu stiu cat de mult stia Bram Stoker despre Romania dar cand am citit Dracula m-am intristat, vorbele erau inca valabile si pentru zilele noastre desi cartea a fost publicata tocmai in 1897.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Merci de precizari. Nu am citit cartea insa stiu ce a spus un psihanalist rom

Editat de Oneiros
Scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Societatea romaneasca e una de tip schizoid (social, familial, individual). Fiecare individ, se teme de celalalt, fiecare sat se teme de celalalt sat, sau de satul vecin (asta traiam eu in copilarie), si fiecare tara se teme de celelalte tari (agenturili straine).

Ce inseamna schizoid, inseamna un individ sau o societate egoista (egoismul individual sau de grup) care are angoasa de autodaruire (nu dam nimic ca saracim).

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×