Sari la conținut
Forum Roportal
val2009

Plecare in strainate minor

Postări Recomandate

Sunt clasa a 12 a iar din toamna voi incepe facultatea in Marea Britanie. Problema este ca acum am 17 ani si voi face 18 la sfarsitul lui noiembrie, lucru care imi creeaza probleme la iesirea din tara. Parintii mei sunt divortati, iar cu tatal meu nu am pastrat legatura. In actul de divort al parintilor nu scrie cui ii este incredintat copilul. Precizez ca eu port numele tatalui iar mama a revenit la numele parintilor ei. V-as ruga sa-mi dati sfaturi in legatura cu ce ar trebui sa fac pentru ca in septembrie sa pot pleca din tara. Va multumesc anticipat :) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiam eu minorilor le trebuie pasaport si procura semnata de ambii parinti pentru a putea parasi tara, iar la iesirea din tara trebuie sa fie insotiti in mod obligatoriu de un adult.

Parca si pentru pasaport ai nevoie de acordul amandurora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt clasa a 12 a iar din toamna voi incepe facultatea in Marea Britanie. Problema este ca acum am 17 ani si voi face 18 la sfarsitul lui noiembrie, lucru care imi creeaza probleme la iesirea din tara. Parintii mei sunt divortati, iar cu tatal meu nu am pastrat legatura. In actul de divort al parintilor nu scrie cui ii este incredintat copilul. Precizez ca eu port numele tatalui iar mama a revenit la numele parintilor ei. V-as ruga sa-mi dati sfaturi in legatura cu ce ar trebui sa fac pentru ca in septembrie sa pot pleca din tara. Va multumesc anticipat :) .

 

esti in plop = iti trebuie procura oficiala semnata de ambii parinti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adica pe tine te-au primit la scoala cand inca aveai 5 ani ? :)

intreaba la scoala la tine ei iti vor spune mai exact

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate stiam eu minorilor le trebuie pasaport si procura semnata de ambii parinti pentru a putea parasi tara, iar la iesirea din tara trebuie sa fie insotiti in mod obligatoriu de un adult.

Parca si pentru pasaport ai nevoie de acordul amandurora.

 

Multumesc pentru raspuns. Am pasaport. Cand mi-am facut pasaportul am primit acordul parintilor. Acum insa nu pot sa iau legatura cu tatal meu si ma gandeam ca poate exista o alta alternativa.

 

esti in plop = iti trebuie procura oficiala semnata de ambii parinti

 

Stiu ca imi trebuie procura semnata de ambii parinti insa nu pot sa iau legatura cu unul dintre ei.

 

adica pe tine te-au primit la scoala cand inca aveai 5 ani ? :)

intreaba la scoala la tine ei iti vor spune mai exact

 

Da de la 5 ani am inceput scoala :D . Nu cred ca la scoala ma pot ajuta. Multumesc oricum pentru sfat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adica pe tine te-au primit la scoala cand inca aveai 5 ani ? :)

 

 

Fiul meu s-a nascut pe 11 Nov., si a inceput scoala la 1 Sept. ... inainte sa implineasca 5 ani!!!

 

Eu stiam ca studierea in strainatate incepe cu reglarea actelor, obtinerea vizei, verificarea financiara si pe urma credentialele si acceptarea. Precis au ei o solutie pentru asta din moment ce te-au acceptat!!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Politia de Frontiera, informatii si-ti spun ei totul. Dupa aceea suna la ambasada Marii Britanii, ca aia sunt mai ceva ca ai nostri......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Politia de Frontiera, informatii si-ti spun ei totul. Dupa aceea suna la ambasada Marii Britanii, ca aia sunt mai ceva ca ai nostri......

 

multumesc mult pentru sfat cred ca asa voi proceda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×