Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Cum imi aleg avocatul

Postări Recomandate

STATE sau FEDERAL este altceva, nu are treaba cu provincia, insa tare asta, o s-o retin :P

 

Se vede ca esti pe civil, nu si pe penal. OK. Succes cu negocierile si prezentarile clientilor. Eu vorbesc despre crime, droguri "conspiracy", deci....alta lume.

In America il reclami la barou si il dai in judecata, unde, poate ai norocul de firma lui Intifada si.... gata!!! :doh:

Acolo, daca te-a incarcerat degeaba sau mai mult din cauza avocatului, primesti de la stat minim 3000$ pe zi de incarcerare, iar pe avocat il termini.

Insa, majoritatea baietilor aleg si un bonus: il inteapa cu o siringa cu SIDA :P sa se invete minte.

:- Mda...dar,daca e un bosorog, moare de batrinete inainte sa moara de SIDA. :P Iar asta,nu-mi repara mie,dauna...

Asa... :rtfm: si o camera ascunsa ar fi buna. :rtfm:

Dar de unde sa ia bietu' om de rind asa ceva...

Contra masluirilor judiciare ar fi o solutie: :P o lege prin care procesele sa fie publice si televizate. :rot:

Ca sa-l reclam la baroul avocatilor e ca si cum m-as plinge la Scaraoschi de dracu'.

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
STATE sau FEDERAL este altceva, nu are treaba cu provincia, insa tare asta, o s-o retin :P

 

Se vede ca esti pe civil, nu si pe penal. OK. Succes cu negocierile si prezentarile clientilor. Eu vorbesc despre crime, droguri "conspiracy", deci....alta lume.

 

 

In America il reclami la barou si il dai in judecata, unde, poate ai norocul de firma lui Intifada si.... gata!!! :o:

Acolo, daca te-a incarcerat degeaba sau mai mult din cauza avocatului, primesti de la stat minim 3000$ pe zi de incarcerare, iar pe avocat il termini.

Insa, majoritatea baietilor aleg si un bonus: il inteapa cu o siringa cu SIDA :P sa se invete minte.

se vede ca si tu spui din auzite. :rtfm:

nu poti fi arestat fara probe, si asta nu este treaba avocatului. poate sa fii din cauza procurorului - plantat de probe, eroare judiciara - dar deja intram in sf-uri.

cat despre avocat, nu-i faci nimic. are asigurare de malpraxis, si ma indoiesc ca e vre-o unul tampit sa faca asa ceva cu o seringa cu sida.

aia e similar cu murder in the first degree, risti inchisoare pe viata.

pe mana cui crezi ca ajungi dupa aceia ? a unui avocat :doh:

 

:rot: Mda...dar,daca e un bosorog, moare de batrinete inainte sa moara de SIDA. :P Iar asta,nu-mi repara mie,dauna...

Asa... :- si o camera ascunsa ar fi buna. :rtfm:

Dar de unde sa ia bietu' om de rind asa ceva...

Contra masluirilor judiciare ar fi o solutie: :ok: o lege prin care procesele sa fie publice si televizate. :P

Ca sa-l reclam la baroul avocatilor e ca si cum m-as plinge la Scaraoschi de dracu'.

si daca e public, ce rezolva ?

nu ai ce-i face unui avocat, atata timp cat nu ti-a dat chitanta pe bani dati.

cat despre ales, sunt anumite reguli nescrise.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:- Mda...dar,daca e un bosorog, moare de batrinete inainte sa moara de SIDA. :P Iar asta,nu-mi repara mie,dauna...

Asa... :rtfm: si o camera ascunsa ar fi buna. :rtfm:

Dar de unde sa ia bietu' om de rind asa ceva...

Contra masluirilor judiciare ar fi o solutie: :P o lege prin care procesele sa fie publice si televizate. :rot:

Ca sa-l reclam la baroul avocatilor e ca si cum m-as plinge la Scaraoschi de dracu'.

Mai, Bagherra, stii ca la noi mori cu dreptatea in mana, oricum. In orice domeniu si la orice ora.

trebuie sa-l dai in judecata si sa-l reclami la barou. Pune-i numele pe forum, da-l la presa, TV, etc.

 

Un caz similar a avut Mircea Badea, nu? Si? Cu toata presa lui, ce a obtinut? Cam asta e dreptatea pe la noi, din pacate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se vede ca si tu spui din auzite. :think:

nu poti fi arestat fara probe, si asta nu este treaba avocatului. poate sa fii din cauza procurorului - plantat de probe, eroare judiciara - dar deja intram in sf-uri.

cat despre avocat, nu-i faci nimic. are asigurare de malpraxis, si ma indoiesc ca e vre-o unul tampit sa faca asa ceva cu o seringa cu sida.

aia e similar cu murder in the first degree, risti inchisoare pe viata.

pe mana cui crezi ca ajungi dupa aceia ? a unui avocat :P

 

si daca e public, ce rezolva ?

nu ai ce-i face unui avocat, atata timp cat nu ti-a dat chitanta pe bani dati.

cat despre ales, sunt anumite reguli nescrise.

Ba,solutii sunt... :) "cu mainile curate"....doar ca asta,nu-ti intoarce banii inapoi! Face doar, sa crape si capra vecinului...

Un caine "vagabond" (sic! :) ) bolnav de SIDA...nu intra la inchisoare pe viata. :o:

Mintea umana e diabolica cind e vorba de razbunari. Malpraxis,zici? :blink:

D'asta e bine pentru toti :P sa stim si noi regulile alea, :blink: nescrise.

Zexe..."la noi"? :P Ai nostri sunt gainari pe linga ...altii.

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba,solutii sunt... :P "cu mainile curate"....doar ca asta,nu-ti intoarce banii inapoi! Face doar, sa crape si capra vecinului...

Un caine "vagabond" (sic! :) ) bolnav de SIDA...nu intra la inchisoare pe viata. :o:

Mintea umana e diabolica cind e vorba de razbunari. Malpraxis,zici? :blink:

D'asta e bine pentru toti :P sa stim si noi regulile alea, :blink: nescrise.

Zexe..."la noi"? :P Ai nostri sunt gainari pe linga ...altii.

Si cum faci, il dresezi sau ce ? :think:

Uite ca o regula ce o stiu eu de la prietenii mei, care ocazional cam au probleme penale, ar fi .. :)

Iti scriu cam de cine ate feresti si pe masura ce imi amintesc.

 

Sa refuzi avocatul care iti spune verbal, din prima, cat te costa fara macar sa fi citit dosarul tau. Stiind doar ce ii relatezi tu ca problema.

De cel care, cand intrebi de bani, zice el..las ca ne descurcam noi. Te costa de te usuca.

De cel care nu ti-a dat chitanta, nu ti-a incheiat contract nimic. Ori se face ca nu le are la el si ca o sa iti dea el.

De ala care iti spune: stai linistit, noi castigam, dreptatea e de partea ta. Aiureli, nu exista asa ceva cu dreptatea....sau..nu ne lasam, mergem pana la Curtea Suprema,Cedo - vrajala, iti vinzi casa sa-l platesti.

Si sa nu te duci la pomul laudat. Aia e cea mai mare gresela, pici pe mana alora mici si prosti.

Mai intreb si iti mai zic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu,la viata mea,mi-am luat cele mai mari tepe de la... :think: avocati!

Dom'le,"cine imparte,parte-si face!",de acord...dar,de la a-ti face parte si pina la a insela...e ceva deosebire! :P

Cum se alege,cum se angajeaza un avocat,ce trebuie sa stim,de cine si de ce trebuie sa ne ferim ca sa nu plingem la final? Cum si unde ne plingem despre prestatia unui avocat :blink:

 

Daca vrei sa faci o plangere, o poti face la Baroul Bucuresti...in atentia Decanului Ion Ilie-Iordachescu, Baroul se situeaza langa CEC-ul mare de pe Calea Victoriei (daca esti din Bucuresti).

Vei primi un raspuns in 30 de zile de la depunerea acesteia, vei primi si un numar de inregistrare.

Daca plangerea ta e de natura penala...(iti recomand dupa depunerea acestei plangerii la Barou, sa astepti cele 30 de zile... raspunsul Decanului....) sa te adresezi unui prim procuror cu o plangere penala prealabila. Aici dureaza 20 de zile, pana cand ti se va da rezolutia asupra cazului.

Nota: nu poti depune de doua ori aceeasi plangere penala impotriva aceleiasi persoane.

SAU...te poti constitui parte civila, daca doresti sa-l dai in judecata pentru cererea unor daune, daca poti dovedi ca ti-a adus prejudicii in dosarul pentru care l-ai angajat. Dar trebuie sa ai dovezi solide pentru a putea sa te "bati" cu un avocat. Bineee, acum mai depinde si cat de destept si de bun e avocatul respectiv.

Pentru a stii cum sa alegi un avocat bun, eu te sfatuiesc ori sa cauti informatii despre el pe internet...daca este un avocat cunoscut...sau prin prieteni/rude.

Mai tine si de noroc, ca sa fiu sincera...

Insa...trebuie sa tii minte ca avocatii se apara intre ei, si Decanul fiind avocat...putini avocati au fost sanctionati sau si-au pierdut licenta de libera practica...

 

Daca mai ai intrebari...le astept...

 

Succes

 

Si cum faci, il dresezi sau ce ? :blink:

Uite ca o regula ce o stiu eu de la prietenii mei, care ocazional cam au probleme penale, ar fi .. :P

Iti scriu cam de cine ate feresti si pe masura ce imi amintesc.

 

Sa refuzi avocatul care iti spune verbal, din prima, cat te costa fara macar sa fi citit dosarul tau. Stiind doar ce ii relatezi tu ca problema.

De cel care, cand intrebi de bani, zice el..las ca ne descurcam noi. Te costa de te usuca.

De cel care nu ti-a dat chitanta, nu ti-a incheiat contract nimic. Ori se face ca nu le are la el si ca o sa iti dea el.

De ala care iti spune: stai linistit, noi castigam, dreptatea e de partea ta. Aiureli, nu exista asa ceva cu dreptatea....sau..nu ne lasam, mergem pana la Curtea Suprema,Cedo - vrajala, iti vinzi casa sa-l platesti.

Si sa nu te duci la pomul laudat. Aia e cea mai mare gresela, pici pe mana alora mici si prosti.

Mai intreb si iti mai zic.

 

Drunk...inca mai exista si avocati seriosi, profesionalisti si corecti...eu voi fi unul dintre ei...

 

Nu toti mancam aceeasi ciorba...daca intelegi ce vreau sa spun :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc,One.... :eat:

Din pacate,e prea tirziu pentru a depune plingere.Dar,e bine de stiut...

Sunt convinsa ca avocatii sunt destul de inteligenti ca sa nu aiba probleme.Dar,tare ma seaca lipsa asta,de onestitate! :doh:

Oare,acel judecator...de care aminteam...o avea copii? Nici macar foamea crunta....gen caravana Dooner...nu ar justifica "dreptatea "sa.Restul,e discutabil...

Oare,aceste persoane au constiinta,suflet? ;) Se gindesc la raul pe care-l fac prin lacomia lor?

Se gindesc ca distrug vieti,ca produc ireparabilul?

Am ajund la concluzia ca un avocat inseamna bani pierduti.Un dusman ...alaturi.Un dusman in plus...

Mai bine,lipsa! :P Pledezi,vinovat...cum zicea Zexe... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Drunk...inca mai exista si avocati seriosi, profesionalisti si corecti...eu voi fi unul dintre ei...

 

Nu toti mancam aceeasi ciorba...daca intelegi ce vreau sa spun :eat:

Esti prea tanara, idealista si vei fi mancata de sistem.

La fel sunt si doctorii pe bancile facultatii, insa pe masura ce vad atatea in spitale, devin imuni la suferintele pacientilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc,One.... :eat:

Din pacate,e prea tirziu pentru a depune plingere.Dar,e bine de stiut...

Sunt convinsa ca avocatii sunt destul de inteligenti ca sa nu aiba probleme.Dar,tare ma seaca lipsa asta,de onestitate! :P

Oare,acel judecator...de care aminteam...o avea copii? Nici macar foamea crunta....gen caravana Dooner...nu ar justifica "dreptatea "sa.Restul,e discutabil...

Oare,aceste persoane au constiinta,suflet? :doh: Se gindesc la raul pe care-l fac prin lacomia lor?

Se gindesc ca distrug vieti,ca produc ireparabilul?

Am ajund la concluzia ca un avocat inseamna bani pierduti.Un dusman ...alaturi.Un dusman in plus...

Mai bine,lipsa! ;) Pledezi,vinovat...cum zicea Zexe... ;)

 

Te inteleg perfect...si eu am patit-o cu un judecator...dar pe partea penala..nu m-a citit in dosarul meu ca parte vatamata...

Si la fel si la mine, a dat o sentinta de batjocura.

 

Esti prea tanara, idealista si vei fi mancata de sistem.

La fel sunt si doctorii pe bancile facultatii, insa pe masura ce vad atatea in spitale, devin imuni la suferintele pacientilor.

 

Ceea ce spui este adevarat, ca in timp devenim imuni...dar cand tu.. (adica eu) esti jefuit la 50 de metri de scara ta si judecatorul da o sentinta de-an p...lea...iti vine sa il omori.

 

Da, 5 frati tigani din Oltenita in perioada 1-20 Decembrie 2004 au acumultat 15 dosare pe 2 sectii de Politie...dintre care si eu..Si operau in zona mea de resedinta...Una a fost violata, alteia i-au desfigurat chipul...eu am fost cazul cel mai fericit...doar o zgarietura pe pometul stang...am avut noroc ca am strigat un nume de baiat, lasandu-i sa creada ca e cineva in spatele meu...in 2 minute eram si ranita si cu geanta luata...

Recidivisti...cu 15 dosare pe 2 sectii, si judecatorul :P ii elibereaza pe motiv ca nu reprezinta pericol social...asa ca nu imi sp, te rog...ca devin imuna la suferinta oamenilor...sunt prea justa si prea inflacarat de dreptate, ca sa ajung pe viitor, ca viitor avocat sa-mi bat joc de ei...

In primul rand, stiu cum e sa suferi...ca sa imi bat joc de ei...unde ma pricep, ii ajut, unde nu, nu ma bag...:P

 

Multumesc,One.... :P

 

Nu ai pentru ce...daca te mai pot ajuta cu ceva, scrie-mi:)

Editat de break2
Te rog sa fii mai atenta cand 'ciuntesti' un post. Este obositor sa tot stea cineva si sa`ti repare citatul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In justitie nu exista ' ai noroc'. Totul tine de competenta... de CARTE.

Stii carte, esti competent.

Noroc, este cand castigi la loto.

 

da, break...la asta ma refeream si eu...cat de norocoasa va fi sa dea peste un avocat care intr-adevar isi cunoste profesia si care sa fi mancat cartile de drept pe paine..:eat:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×